facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

با يبوست ، بوي بد و تلخي دهان و ...در ماه رمضان چه كنيم؟
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

با يبوست ، بوي بد و تلخي دهان و ...در ماه ...

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
با يبوست ، بوي بد و تلخي دهان و ...در ماه رمضان چه كنيم؟

بيشتر آب و كمتر چاي:
کافئین مدر است یعنی باعث دفع آب از طریق ادرار می شود.پس منجر به تشنگي ، افت فشار و يبوست مي شود، پس مصرف نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه یا چای را كاهش دهيد. چاي منجر به افزايش اسيد معده و باز شدن محل اتصال مري به معده شده بنابراين منجر به ترش كردن و تلخ شدن دهان مي شود.

يبوست:
اگر در ماه مبارك رمضان دچار یبوست هستید می توانید از خورش های ملین مثل خورش آلو و دیگر خورش های سبزی دار استفاده كنید. خوردن انواع سبزی های خام و پخته و میوه های خیسانده مانند آلو و انجیر به بهبود این وضعیت كمك می كند. مصرف روغن زیتون به همراه سالاد نیز در پیشگیری از یبوست موِثر است. خوردن چای پررنگ ، قهوه و كاكائو موجب پیدایش حالت یبوست می شود. مصرف آب كافی برای رفع یبوست و دفع سموم و مواد زائد بدن و انجام واكنش های بیولوژیكی داخل بدن مفید است. نان سبوس دار مصرف كنيد و پياده روي را فراموش نكنيد .

بوي بد دهان:
بعضی از روزه داران بدون سحری روزه می گیرند كه این امر موجب می شود نیازهای تغذیه ای تامین نشده و در نتیجه كمبود بیش از حد انرژی و سوخت ناقص چربی ها، تركیبات كتونی در بدن ایجاد كند كه منجر به ایجاد بوی بد دهان و سر درد و دردهای عضلانی می شود.استفاده از نخ دندان و مسواك نرم روي زبان و استفاده از دهان شويه ها واستفاده از ميوه جات و سبزيجات ( سبزيجات معطر مانند جعفري) كمك مي كند .

ترش كردن و تلخي دهان :
از غذاهای سبک در وعده سحری استفاده کنيد و پس از خوردن سحری برای مدت ۲۰ دقیقه راه برويد و بلافاصله نخوابيد و مصرف چاي را به حد اقل برسانيد .

رخوت و سستي بيش از حد پس از افطار:
چون ساعاتي كه گوارش خالي از غذاست زياد است بنابراين وقتي حجم زيادي از مواد خوراكي وارد گوارش مي شود منجر به هجوم خون از كل بدن به سمت گوارش مي شود و بنابراين حالت رخوت و سستي ايجاد مي شود . پس بايد تعداد وعده ها را كمي افزايش و ميزان را در هر وعده كاهش داد .

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
وابستگي زياد به ديگران يكي از دلايل كمبود اعتماد به نفس كودكان است


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان