facebook instagram telegram www.pezeshkonline.irورم پاها در اثر انسداد سیاهرگها
دکتر علیرضا مقتدری - فلوشیپ اینترونشنال درد

ورم پاها در اثر انسداد سیاهرگها

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

آدرس وب سایت : www.drmoghtaderi.ir
آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305 تلفن مطب : 32240068 - 031
ورم پاها در اثر انسداد سیاهرگها

انسداد وریدها یا سیاهرگها میتواند در هر کدام از قسمتهای بدن رخ دهد، ولی شایعترین سیاهرگهایی که انسداد پیدا میکنند، سیاهرگهای پاها هستند.وقتی به دلایلی سیاهرگهای یکی از پاها دچار انسداد میشود پا ورم شدیدی میکند، دردناک میشود و حرکات پا مختل میشود. در این هنگام بر خلاف ادمهای ناشی از بیماری های قلبی، با فشاردادن انگشت روی ساق پا، به راحتی انگشت فرو نمیرود، و به عبارتی ورم پا سفت است.
از دیگر سیاهرگهایی که ممکن است دچار انسداد شوند، سیاهرگهای شکم هستند. در این حالت چون هر دو پا خونشان به سیاهرگهای شکم میریزد، ممکن است هر دو پا دچار چنین ورم سفتی شوند.البته سیاهرگهای دست و گردن هم ممکن است دچار انسداد شوند، ولی کمتر شایع است.
علت بسته شدن سیاهرگها
مهمترین دلیل این بیماری، بیحرکتی طولانی به خصوص در سنین بالاست. وقتی یک فرد مسن به دلیل بیماری، بخصوص شکستگی لگن و ران، به مدت طولانی بستری میشود، احتمال لخته شدن خون در سیاهرگهای پاهایش وجود دارد.
در این حالت برای پیشگیری دو کار انجام میشود:
اول اینکه هر چه سریعتر بیمار باید حرکت کند و دوم این که داروی ضد لخته شدن خون شامل هپارین ووارفارین توسط پزشک به او داده شود.در مسافرتهای طولانی با اتومبیل یا هواپیما، حداقل هر یک تا دو ساعت، پاهای خود را حركت دهید تا خون در رگ ها لخته نشود .از عوامل دیگر لخته شدن خون در سیاهرگها،حاملگی است. در خانمهای حامله به خاطر فشار جنین روی سیاهرگهای شکم و زیاد بودن هورمونهای زنانه، خون در این رگها استعداد لخته شدن دارد. در این حال به طور معمول نیاز به دادن دارو برای پیشگیری از این بیماری نیست، ولی حتما باید از بیتحرکی خانمهای باردار جلوگیری شود.
از عوامل دیگر این بیماری، بیتحرکی در مسافتهای طولانی است. وقتی یک فرد مسن یا فردی که به دلایلی، استعداد لخته شدن خون را دارد، به مدت طولانی در سفرهای هوایی و زمینی به طور ساکن در یک جا مینشیند، احتمال لخته شدن خون در پاهایش وجود دارد، بنابراین توصیه اکید این است که در این حالت حتما هر دو ساعت یک بار پیادهروی صورت گیرد.البته برخی بیماران به خاطر بیماری نمیتوانند به راحتی پیادهروی کنند. در این حالت توصیه میشود با حرکت دادن متناوب پاها و باز و بسته کردن آنها مانع از لخته شدن خون شد.
عوارض انسداد سیاهرگ
آمبولی ریه که طی آن لخته خون از محل اصلی خود در رگ رها میشود و به ریه میرود. لذا جلوی جریان خون ریه گرفته می شود . باعث مرگ بافت ریه میگردد.تعداد قابل ملاحظهای از بیماران دچار آمبولی ریه، به خاطر این بیماری میمیرند.
درمان انسداد سیاهرگ
وقتی خون در قسمتی از بدن لخته شود درمان آن، مصرف داروهای ضد لخته به مدت طولانی و بیحرکت کردن عضو به صورت مقطعی تا باز شدن مسیر رگ است.در اکثر موارد این بیماران باید مدتی بستری شوند و درمان در بیمارستان برایشان انجام شود.
توصیه به این بیماران
- رفع تمام علایم التهاب در بستر استراحت کنید. در هنگام استراحت، حرکت دادن عضلات پا، خم کردن مچ پا و تکان دادن انگشتان پا را به طور متناوب انجام دهید.
- از جورابهای کشی مناسب یا بانداژهای کشی استفاده کنید، ولی از بند جوراب یا جوراب کشباف بلند استفاده نکنید.
- در هنگام نشستن به مدت طولانی، پاها را بالاتر از باسن قرار دهید.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
امام صادق (ع): براي هر چيز زينتي است و زينت سفره، سبزيجات است. (بحار الانوار ،جلد 66 ،صفحه 199)


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان