facebook instagram telegram www.pezeshkonline.irاصول استحمام و شستشوی درست پوست نوزاد
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو

اصول استحمام و شستشوی درست پوست نوزاد

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drrobati.ir
آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204 تلفن مطب : 88881224 - 021
اصول استحمام و شستشوی درست پوست نوزاد

پوست بچهها، ظریفتر و لطیفتر از پوست بزرگترها است و بههمین دلیل هم حساسیت بیشتری به مواد و محرک های پوستی از خود نشان میدهد. این محرکها میتوانند شامل شستشوی بیش از اندازه، سایش پوست، شویندههای صابونی یا لیفهای زبر باشند. اگر بچهها، زمینه فردی یا خانوادگی خشکی و حساسیت پوستی را هم داشته باشند، ممکن است در اثر استحمام بیش از حد یا ساییده شدن پوستشان، این خشکی و حساسیتها در آنها تشدید بشود و ضایعات اگزمایی خاصی بروز کند.

شستشوی پوست نوزادان و کودکان حتما باید با لیفهای بسیار نرم و لطیف انجام شود. از لیفهای زبر یا کیسه برای تمیز کردن پوست آنها استفاده نکنید؛ زیرا استفاده از این وسایل خشن و سایش زیاد، کمکی به تمیزتر شدن پوست بچهها نخواهد کرد. بعد از استحمام، پوست بچهها را با مرطوبکنندهها و لوسیونهای مخصوص کودکان، باید مرطوب نمود.

بهتر است پوست بچهها با شویندههای ملایمتر مانند صابونهای سنتتیک یا صابونهایی که حاوی کرم و گلیسیرین بیشتری هستند، شسته بشود. ایرانی یا خارجی بودن شویندههای پوست بچهها، چندان مهم نیست. مهم این است کهPH این محصولات، قلیایی نباشد و بیشتر به سمت اسیدی یا خنثی برود. زیرا که شوینده های قلیایی باعث تحریک و خشکی پوست می شود. درنهایت اینکه صابونها و شامپوهای مخصوص بچهها، جزو بهترین و مناسبترین شویندهها برای این گروه سنی هستند. نکته مهم این است که هیچگاه در شستشوی پوست حتی با این مواد شوینده ملایم نباید زیاده روی کرد تا زمینه تحریک پوستی روی ندهد.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
همكاري و كمك ، عشق و محبت ، حمايت و تشويق از نكات مهم تسريع در بهبودي بيماري رواني است.


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان