facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


رژیم غذایی برای درمان یبوست
دکتر مهدی عالم رجبی - فلوشیپ تخصصی جراحی کولورکتال

رژیم غذایی برای درمان یبوست

دکتر مهدی عالم رجبی [ فلوشیپ تخصصی جراحی کولورکتال ]

آدرس وب سایت : www.alemrajabi.ir
آدرس مطب : 1 تلفن مطب : 1 - 1
رژیم غذایی برای درمان یبوست

یبوست چیست؟
یبوست یا دفع مدفوع سفت و سخت در نوع خود یک نشانه ظاهری است و میتواند دلایل زیادی داشته باشد.دفع در افراد مختلف متفاوت بوده ازدو بار در روز تا هفته ای دو نوبت طبیعی است.توجه داشته باشید دفع سخت مدفوع به صورت زور زدن زیاد یا استفاده از انگشت یا شستشوی رکتوم جهت دفع میتواند با یبوست متفاوت باشد و روش درمانی جدا داشته باشد.(جهت افتراق این حالت مبحث دفع سخت را مطالعه کنید.)نکته بسیار مهم اینکه تغییر اجابت مزاج که اخیرا رخ داده است بخصوص در افراد بالای 40 سال نیازمند بررسی های دقیق جهت رد بدخیمی میباشد.

در درمان یبوست رژیم غذایی زیر علاوه بر رژیم معمولی توصیه میگردد:
- روزانه ده الی پانزده لیوان آب
- مصرف دو قاشق روغن زیتون صبح زود و سپس نیم لیوان آب گرم قبل از صبحانه
- سه قاشق غذا خوری پودر آسیاب شده سبوس گندم (از نانوایی یا عطاری ها)با یک لیوان شیر یا یک کاسه کوچک ماست.توصیه میشود این میزان در دو نوبت صبح و ظهر تقسیم شده و جهت تحمل بهتر ظرف مدت شش روز به تدریج به سه قاشق رسانده شود.
- استفاده از میوه ها و سبزیجات در رژیم روزانه. استفاده از آلو‚ گلابی(بعد از شام و صبحانه) ‚انگور ‚انجیر(پنج عدد قبل از خواب) ‚ پرتقال(یک عدد قبل از خواب) کیوی و آب اسفناج.

در مواردی که فرد بدلیل مشغله زیاد امکان زمان بندی و استفاده از میوه های تازه را ندارد مصرف روزانه 350 گرم کشمش یا انجیر خشک توصیه میشود.بهتر است تا کشمش 24 ساعت در آب خیس داده شود.مصرف سیب و موز بیش از یک دانه میتواند یبوست را تشدید کند.

- استفاده از نانهای سبوس دار (سنگک وبربری) توصیه میگردد.در مورد بربری محتویات کف نان که حاوی سبوس است را از بین نبرید.
- مصرف حبوبات و غلات و شکلات توصیه میشود.
- روزانه دو عدد گوجه یا خیار و یک بشقاب سالاد به همراه روغن زیتون مفید است.
- حتی الامکان مصرف برنج را محدود کنید.

توجه داشته باشید که ورزش مرتب روزانه و مراجعه منظم به توالت روزی چند بار بخصوص نیم ساعت پس از غذا بسیار مفید خواهد بود.ضمن اینکه از مصرف طولانی مدت و خارج از نظر پزشک مسهل ها بپرهیزید.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
امام صادق (ع): در آنچه كه براي تامين سلامت هزينه مي شود اسراف نيست، زيرا اسراف در آن است كه مال تلف شود و زيان به بدن برسد. (الفصول المهمه في اصول الائمه- حر عاملي (ره) ، صفحه 498)


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان