facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


سوالات شما درباره سرطان ، پوست ، مو و زیبایی
دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو

سوالات شما درباره سرطان ، پوست ، مو و ز ...

دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drnilforoushzadeh.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن تلفن مطب : 88886501 - 021
سوالات شما درباره سرطان ، پوست ، مو و زیبایی

وقتی به سرطان مبتلا هستید، گاهی مسائلی كه شاید روی كیفیت زندگی یا زیباییتان اثرگذار باشد، ذهنتان را درگیر میكند و گرفتار سوالهایی میشوید كه شاید یافتن پاسخشان به زندگی امیدوارتان كند.

1. آیا برای بازسازی سینه، وقتی پوست شكم بالا كشیده میشود، سلولیتها هم بالا میآیند ؟
سلولیت روی شكم مساله شایعی نیست و بیشتر روی رانها دیده میشود اما اگر به دلیل بالابودن سن یا اضافهوزن زیاد دچار این مشکل هستید، باید بگوییم هنگام بازسازی سینه سلولیتها میشكند و در نیمی از موارد بعد از بازسازی روی پوست سلولیتی دیده نمیشود.

2. آیا اگر شكم دچار استریا باشد با كشیدن پوست برای بازسازی سینه استریا هم بالا میآید ؟
محوكردن استریا غیرممكن است اما در صورتی كه سینه كاشتهشده بزرگ باشد معمولا كشیدگی پوست باعث میشود استریاها به چشم نیاید.

3. آیا فرد مبتلا به سرطان میتواند به حمام، سونا یا جكوزی برو د؟
تاكنون هیچ تحقیقی نشان نداده كه انجام این كارها مضر باشد. با این حال بهتر است با احتیاط عمل كنید و بهتدریج درجه حرارت بدن را بالا ببرید. باید به پاسخ بدن توجه كرد. اگر احساس میكنید تحمل بخارآب و گرما را ندارید، اجباری به انجام این كارها نیست اما اگر مشكلی ندارید به حمام و سونا بروید و لذت ببرید. تلاش برای تمدد اعصاب به روشی که میپسندید مفید است.

4. شیمیدرمانی و داروهای مربوطه باعث پیری زودرس پوست و چاقی مفرط میشود ؟
همهچیز بستگی به نوع درمان دارد. شیمیدرمانی معمولا در اكثر افراد باعث كاهش اشتها و لاغری میشود اما در افرادی كه درمانهای كورتونی دریافت میكنند به دلیل احتباس آب و افزایش اشتها، وزن بالا میرود. برخی داروهای مربوط به سرطان پستان كه به هورمونها حساس هستند نیز باعث افزایش وزن میشوند اما در مورد پیری پوست باید گفت تمام درمانها، پوست را خشك و نازك میكند و باعث پیری زودرس میشود به همین دلیل مراقبت از پوست و استفاده از مرطوبكنندهها در طول درمان و پس از آن الزامی است.

5. آیا ممكن است موها پس از شیمیدرمانی دیگر رشد نكند ؟
موهای سر، ابرو و مژه و حتی موهای زائد بدن مجددا رشد خواهند كرد اما گاهی رشد موها هماهنگ نیست و لازم است یك مرتبه بعد از آغاز رویش موها تراشیده شود. گاهی نیز حالت موها عوض میشود. موهای صاف، گاهی مجعد و موهای مجعد گاهی صاف میشوند.

6. آیا پس از اتمام درمانها میتوان به زندگی بازگشت و حتی به بارداری امید داشت ؟
بله اما باید پذیرفت كه شیمیدرمانی، قدرت باروری را كاهش میدهد. احتمال باردارشدن به سن و نوع درمانهای انجامشده بستگی دارد. در یك خانم 30 ساله كه شیمیدرمانی معمول برای سرطان پستان داشته، شانس باردارشدن 80 درصد است اما در خانم 40 ساله با همین شرایط احتمال بارداری به 20درصد كاهش مییابد.

7. آیا بارداری، احتمال عود سرطان را افزایش میدهد ؟
خیر. معمولا توصیه میشود قبل از بارداری 2 سال صبر كنید تا در مورد پیشرفت بیماری اطمینان حاصل كنید. در صورتی كه سرطان كاملا درمان شده باشد و طی 2 سال عود نكند، بارداری هیچ خطری ایجاد نمیكند.

8. بعد از درمانهای رایج سرطانهای زنانه و یائسگی مصنوعی، میل جنسی كم میشود ؟
كسانی دچار یائسگی مصنوعی میشوند كه تحت عمل جراحی، شیمیدرمانی یا رادیوتراپی قرار بگیرند و خود این موارد باعث خستگی جسمی شدید میشود. در كنار این مسائل، دلایل روانی مثل نگرانی از آینده و عدم اطمینان از بهبود خود بر روابط زوج اثر منفی میگذارد.

بعد از یائسگی مصنوعی در صورتی كه سن خانم پایین باشد، گاهی ترشح هورمونها مجددا آغاز میشود اما این مساله چندان رایج نیست. هورمون درمانی نیز گاهی توصیه میشود اما با توجه به شرایط هر فرد این موضوع متفاوت است و از پزشک باید توصیههای منحصر به خودتان را بگیرید.

9. فریزكردن تخمک برای بارداری وقتی تحت شیمیدرمانی هستیم كار درستی است ؟
چراكه نه! خوب است. پیش از این نیز اقداماتی توسط مبتلایان انجام شده و موفقیتآمیز هم بوده است. البته این كار سادهای نیست و میزان موفقیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما در صورتی كه جوان هستید، میتوانید از این گزینه استفاده كنید.

10. آیا در طول شیمیدرمانی میتوان رابطه زناشویی داشت ؟
رابطه زناشویی به خودیخود مشكلآفرین نیست و نه برای زن و نه برای مرد خطری ندارد اما در هیچ شرایطی نباید خانم مبتلا به سرطان باردار شود، زیرا شیمیدرمانی به شدت تاثیرهای منفی روی سلامت جنین دارد. به عبارتی رابطه زناشویی بدون پیشگیری با وسایل مطمئن ممنوع است. ضمن اینکه خشكی واژن و درد در رابطه زناشویی (دیسپارونی) در مبتلایان به سرطان رایج است، مخصوصا در صورتی كه فرد تحتدرمان ضدهورمونی باشد. اما خوشبختانه با توجه به شرایط بیمار (شدت خشكی واژن و میزان حساسیت تومور به هورمون و نوع درمانها) میتوان این مساله را درمان كرد. ژلهای مخصوص نیز در كنار هورموندرمانی موثرند.
نقل از هفته نامه سلامت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
رشد سالم كودك و نوجوان ، تنها در خانواده سالم امكان پذير است


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان