facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


آنچه باید درباره زگیل تناسلی دانست ؟
دکتر گیتا فقیهی - متخصص پوست و مو

آنچه باید درباره زگیل تناسلی دانست ؟

دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drgitafaghihi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف تلفن مطب : 32240828 - 031
آنچه باید درباره زگیل تناسلی دانست ؟

زگیل تناسلی یک بیماری با ضایعات و اشکال متنوع از ضایعات برجسته کوچک 1 الی 2 میلی متری تا ضایعات برجسته مخملی شکل و متعدد گل کلمی که همرنگ پوست یا تیره تر و یا روشنتر است.یکی از شایعترین انواع عفونمت های مقاربتی می باشد . عامل این بیماری ویروس پاپیلوما انسانی است که انواع کم خطر و پر خطر دارد . این ویروس هم زنان و هم مردان را تحت تاثیر قرار میدهد .

بیشتر افرادی که به این ویروس مبتلا میشوند از ابتلا به این ویروس اطلاعی ندارند زیرا سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی شروع به مبارزه با این ویروس می کند . هیچ گاه هیچ علامت یا نشانه ای در بدن انها پرورش نمییابد به خاطر همین فرد مبتلا به ویروس بدون انکه بداند این ویروس را به شریک جنسی خود انتقال می دهد. اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد نمیتواند با این بیماری مبارزه کند . علائم زگیل در زنان غیر اختصاصی بوده و میتواند شامل درد ناحیه تناسلی ،خارش یا ترشحات بد بوی واژینال و گاهی موجب ایجاد سرطان گردن رحم گردد. در مردان منجر به انسداد ادراری می شود .

انتقال

از طریق تماس مستقیم با زگیل از طریق ارتباط جنسی ، تماس با ترشحات و لباس الوده از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد

پیشگیری

از ارتباط جنسی خوداری شود ( استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد.) تزریق واکسن از خراشیدن و دستکاری کردن ضایعات بپرهیزید رعایت بهداشت و تمیز و خشک نگه داشتن. رعایت اصول اخلاقی و پایبندی به حریم خانواده

درمان

کرایو تراپی : مایع بسیار سرد بر روی زگیل اسپری می شود. که باعث کم حجم شدن ان میشود استفاده از محلول پودوفیلین این کار باید صرفاً توسط پزشک صورت گیرد.استفاده توسط خود بیمار می تواند بسیار خطرناک باشد . در نواحی واژن ،در بارداری و شیرخواران مصرف آن ممنوع می باشد لیزر جراحی با کورت یا کوتر استفاده از دارو های موضعی توسط پزشک

در موارد مصرف سیگار ،الکل،استرس و نقص ایمنی بیماری سریعتر و بیشتر گسترش می یابد.درمان ضایعات درد و خارش را کم می کندو احتمال گسترش ضایعات را کم می کند.از بین بردن کامل ضایعات نیاز به حوصله و پی گیر بودن بیمار دارد.در مبتلایان بررسی منظم و دوره ای توسط پزشک و بیوپسی همه گونه ضایعه مشکوک و در بانوان پاپ اسمیر دوره ای ضرورت دارد.

باتشکرازدکترهمافاتحی

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
سلامت و تندرستي در هر مرحله از زندگي؛ سلامت و تندرستي مرحله بعدي را تحت تاثير قرار ميدهد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان