facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

هیدرو سونوگرافی چیست ؟
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی

هیدرو سونوگرافی چیست ؟

دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

آدرس وب سایت : www.dr-pejmanmanesh.ir
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205 تلفن مطب : 36206186 - 031
هیدرو سونوگرافی چیست ؟

هیدروسونوگرافی :
روشهای تشخیصی متعددی جهت بررسی سیستم تولید مثل خانمها و ارگانهای داخل لگن وجود دارد که در بخشهای دیگر مفصل توضیح داده شده است و کم و بیش با ان اشنایی دارید اما این روش در کمتر جایی به ان اشاره شده است.این سونوگرافی که به روش واژینال انجام میشود با وارد کردن سرم سالین از طریق دهانه رحم ا مکان رؤیت حفره رحم و ضایعات اندومتر بطور واضح به خوبی فراهم میشود.از ان گذشته بصورت سرپایی در مطب ، کم هزینه ، بدون درد ، اسان و سریع انجام شده و بیمار به خوبی ان را تحمل میکند.انجام ان به پزشک کمک میکند تا قبل از روشهای تشخیصی تهاجمی تر مانند هیستروسکوپی و کورتاژکه هزینه بیشتری هم دارند به تشخیص صحیح دست یابد.دقت تشخیصی ان بسیار بالاتر از سونوگرافی واژینال ودر حد هیستروسکوپی است.

کاربرد هیدرو سونوگرافی :
1- خونریزی های غیر طبیعی رحم : برای تشخیص خونریزی غیر طبیعی قبل و بعد از یائسگی و نیز در سنین باروری .
2- جهت تعیین محل ضایعه ، قبل از نمونه برداری از ضایعه موجود در رحم که نیاز به بیوپسی دارد. ( پولیپ ، فیبروم ، کانسر، ضخیم شدن اندومتر )
3- نازایی : جهت بررسی اندومتر در موارد ناباروری یا سقط مکرربرای تشخیص چسبندگی ها ی داخل رحم ، پولیپ ، فیبروم ،ناهنجاری رحمی .در این موارد هیدرو سونو بهتر از سونوگرافی واژینال است.
4- تشخیص تغییرات اندومتر در مصرف کنندگان تاموکسیفن

در چه شرایطی قابل انجام است :
بهتر است پس از اتمام خونریزی قاعدگی ، در نیمه اول سیکل و ترجیحا تا روز دهم انجام شود. توصیه میشود قبل از ان شیاف دیکلوفناک استفاده شود.همانند عکس رنگی رحم و هیستروسکوپی ، احتمال عفونت بعد از ان بسیار کم است و آنتی بیوتیک لازم نیست با اینحال در افراد جوان ،دارای سابقه عفونت لگن ،یا خانمهای چند بار زایمان کرده انتی بیوتیک توصیه میگردد.

تفسیر نتایج :
گاهی ممکن است لخته خون و یا موکوس و ترشحات رحم بعنوان ضایعه دیده شوند اما اگر توسط فرد ماهری انجام شود این احتمال بسیار کمتر است.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
تشويق و تحسين بايد به رفتار باز گردد نه به شخصيت کودک


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان