facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

فوت و فن حاضر جوابی
لیلا رستم شیرازی - آسیب شناسی گفتار و زبان

فوت و فن حاضر جوابی

لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

آدرس وب سایت : www.goftardarmani.ir
آدرس مطب : اصفهان ، تقاطع خیابان آمادگاه و باغ گلدسته ، مجتمع گلدیس ، ورودی سوم ، طبقه زیرین ، واحد 303 تلفن مطب : 32202074 - 031
فوت و فن حاضر جوابی

راز و رمز هایی برای حاضر جواب شدن !
27 توصیه طلایی كه از یک کتاب قدیمی در​آمده تا در دهه90 خورشیدی هم بتوانیم خوب حرف بزنیم

البته كتابها و توصیه های زیادی برای خوب صحبت كردن و خوب سخنرانی كردن وجود دارد؛ اینقدری هست كه آدم سرگیجه میگیرد. اما یكی از معروفترین آثاری كه در این حوزه چاپ شده، «آیین سخنوری» است. این كتاب را یك ایرانی درباره سخنرانی نوشته است. او با ادبیات خاص خودش، كتاب آیین سخنوری را نوشته است كه پر از ارائه راهكار و فرمول و اینگونه حرفهاست.
40پیشنهاد از این كتاب را به زبانی ساده و امروزی، برایتان كنار گذاشته ایم تا آنها را مطالعه كرده، صفا كنید و مثل بلبل در صدر هر مجلسی چهچه زده و بدرخشید. این پیشنهادها، كاملا ایرانی و سفارش یك ایرانی است.این پیشنهادها، برای سخنور شدن است.شما در هر جایی كه باید برای بیش از 3-2 نفر صحبت كنید، سخنور محسوب میشوید. از كجا معلوم، شاید سالها بعد، یك سخنران حرفهای هم از آب در آمدید.

نكاتی كه باید بیاموزید :
1. زیاد تمرین سخنرانی كنید. فن سخن گفتن را هم خوب یاد بگیرید.
2. شاید حافظه تان خوب نباشد اما لازم است كه برای خوب سخن گفتن، حافظه خوبی داشته باشید و چیزهای زیادی را حفظ كرده باشید تا بتوانید از آنها در جمله هایتان به كار ببرید. شعر زیاد حفظ كنید، جمله های آموزنده و... .

3. از چی دارید حرف میزنید؟ لطفا بی گدار به آب نزنید و درباره چیزی كه نمیدانید یا كم میدانید، صحبت نكنید.
4. واجب تر از همه، این است كه كمی روانشناسی بلد باشید و بدانید چطوری میشود در مردم شور برانگیخت.
5. از انتقاد نترسید. اصلا دربه در دنبال كسی باشید كه از شما انتقاد كند. همینطور زل بزنید توی چشمهایش تا از شما انتقاد كند و شما هم بروید و این مشكلات را رفع كنید.

6. خوب مطالعه كنید و از همه چیز اطلاعاتی به دست بیاورید تا این مطالعه، خودش را در حرفهای شما نشان بدهد.
7. طوری تمرین كنید كه قاعده های خوب حرف زدن برای شما تبدیل به عادت شود؛ درست مثل اینكه دارید راه میروید و نفس میكشید. نه اینكه همینطوری یاد بگیرید و هر وقت خواستید صحبت كنید و به زور آن را اجرا كنید؛ مطمئن باشید كار را خراب میكنید.

8. یادتان باشد شما باید اطرافیانتان را سرگرم كنید تا از حرفهایتان لذت ببرند. درست است كه هدفی دارید اما باید اول سرگرم و پر نشاطشان كنید، تا در دل آنها به هدفتان برسید.
9. لازم نیست ادای كسی را كه دارد خوب حرف میزند، در بیاورید. روش منحصربه فرد خودتان را عشق است.
10. اگر حدس میزنید كه قرار است جایی حرف بزنید، باید خوش تیپ باشید پس به خودتان رسیدگی لازم را بكنید.
11. خواهشا حوصله مخاطبان را سر نبرده و بعضی اوقات چشمتان را به ساعت و زمان هم بیندازید.

12. نیاز به خیلی بلند صحبت كردن و داد كشیدن و سریع حرف زدن نیست. آرام و كنترل شده حرف بزنید.
13. به همه مخاطبانتان نگاه كنید؛ نه به یكی از آنها. طوری نگاه كنید كه انگار دارید با تك تكشان ارتباط برقرار میكنید.
14. قلمبه سلمبه حرف نزنید، جمله های طولانی به كار نبرید و شروع و پایانتان را بهتر تهیه كنید تا موثرتر باشد.
15. اگر میخواهید حرفهایتان مهیج و موثر باشد، باید دلی حرف بزنید؛ یعنی حرفتان، واقعا حرف دلتان باشد.

16. زیاد زبان بازی نكنید؛ ساده حرف بزنید. اگر زیاد زبان بازی كنید، درست مثل دكتری میمانید كه سر تخت یك بیمار رو به مرگ رفته باشد و شروع كند به ادبی حرف زدن؛ آن هم به مدت طولانی.
17. سعی كنید هوشتان بالا برود تا بتوانید به راحتی هرچه تمامتر، همه چیز را درك كرده و به همان روشنی به دیگران منتقل كنید؛ مثل آب خوردن و به شفافی شیشه و كریستال.
18. سعی كنید درباره چیزهایی حرف بزنید كه برای مردم خوشایند است یا حرفهایتان را یك جورهایی به این ربط دهید. اما چی برای مردم خوشایند است؟ من یكی كه میگویم ثروت، شهرت، شرافت و آبرو، لذتهای مختلف، امور ذوقی و چیزهایی كه به احساسات مربوط است و...

19. دركل یادتان باشد كه حرف زدن از چیزهایی كه جان دارند و حركت میكنند، بهتر از چیزهایی است كه جان ندارند و بیحركت هستند.
20. حرف زدن از چیزهایی كه مردم میبینند و واقعی است، بیشتر جواب میدهد تا حرف زدن از چیزهایی كه باید فكر كنند تا به آن برسند.
21. مثلها، روایتها، داستانها، ماجراها و خوب تعریف كردنشان، میتواند حرفهای شما را دلنشین كند.
22. رمان نویسان و شاعران، به آن میگویند توصیف. هرچقدر توصیف شما دقیقتر و بهتر باشد، اثر بیشتری هم میگذارد. خوب تصویرسازی كرده، خوب توصیف كنید.

23. با قرار دادن یكی از این دو، میتوانید مخاطبتان را به هیجان بیاورید و قانعش كنید؛ یا حس عدالت طلبی، شرافت و جوانمردیشان را تحریك كنید، یا حس همچشمی، خودپسندی، حس رقابت و... آنها را. مطمئن باشید جواب میدهد.
24. اگر به اصطلاح میخواهید در مخاطبان خودتان، شور و هیجان ایجاد كنید، دیگر این كار نیاز به لفاظی و ادیبانه حرف زدن ندارد. این مادرهای بچه از دست داده را دیده اید كه چطور جانگداز حرف میزنند؟ دلشان سوخته و اینطوری حرف میزنند و بین حرفهایشان هم هیچ اثری از ادبیات و تصنع و این مسخرهبازیها نیست.
25. لطفا الكی ادای كسانی را كه با حرارت و هیجان حرف میزنند، درنیاورید؛ چون حسابی یخ خواهید كرد.

26. تا خودتان شوری نداشته باشید، نمیتوانید در هیچ كسی شوری ایجاد كنید. دل به دل راه دارد و در نتیجه، باید حتما در دل شما شور وجود داشته باشد تا بتوانید شور ایجاد كنید.
27. حتما لازم است كه خونسرد باشید، خودتان را نبازید، الكی قافیه را نبازید، در ضمن لازم است كه بسیار حاضر جواب بوده و حضور ذهن بالایی هم داشته باشید.
البته یكی از بزرگان گفته سخن گفتن جلوی جمع، اصلا خودش به طور خودبه خود حضور ذهن هم میآورد.

منبع:میگنا

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
با كاهش مصرف چربيها ، نمك و گوشت قرمز و افزايش مصرف ميوه ها ، سبزيها و گوشت سفيدخود را در مقابل سكته هاي قلبي و مغزي بيمه كنيد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان