facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
تازه ترین مطالب در مورد هلیكوباكتر پيلوری
دکتر عباسعلی محرابیان - فوق تخصص بیماریهای گوارش

تازه ترین مطالب در مورد هلیكوباكتر پيل ...

دکتر عباسعلی محرابیان [ فوق تخصص بیماریهای گوارش ]

آدرس وب سایت : www.drmehrabian.ir
آدرس مطب : تلفن مطب : 22738148 - 021
تازه ترین مطالب در مورد هلیكوباكتر پيلوری

تازه ترین مطالب در مورد هلیکوباکتر قسمت اول: هلیکوباکتر پیلوری میکروبی خمیده شکل با مژکهایی که به آن قدرت نفوذ به جدار معده و اتصال به سلولهای پوشش داخلی معده را میدهد تا از شسته شدن و ازبین رفتن آن توسط اسید معده جلوگیری شود. از چه راهی یه انسان سرایت می کند؟ مهمترین راه سرایت از انسان به انسان واز راه دهان به دهان ویا راه دست و ترشحات الوده بزاق و مدفوع است.انتقال از راه آب الوده ،سبزیجات آلوده که با آب یا کود آلوده به میکرب بعمل آمده باشند امکان پذیر است.

میکرب در آب چاه و منابع آب که بنحوی با مدفوع آلوده شده باشد امکان پذیر است.حتی میکرب میتواند ماهها در آب رودخانه ها که با فاضلاب در ارتباط باشند زنده بماند.در برخی مطالعات وجود میکروب در مدفوع وشیر گوسفند دیده شده ولی ارتباط آلودگی انسان از طریق شیر گوسفند غیر استریلیزه گرچه امکان پذیر است ولی ثابت نشده.

در مطالعات دیگری میکروب از ترشحات بزاق وکرک بدن حشراتی که از ترشحات بزاق،خلط ومدفوع انسان تغذیه می کنند جدا شده و امکان انتقال به انسان وجود دارد (پس ریختن تف ،خلط وآب دهان افراد آلوده و انتقال آن به سایر افراد از طریق حشرات امکان دارد و باید ازاینکار خودداری شود ).گرچه درترشحات ومدفوع گربه میکرب دیده شده ولی سرایت ان به انسان ثابت نشده است.ودرمجموع راه انسان به انسان مهمترین راه است.

میزان شیوع آن چقدر است؟آیا همه افراد آلوده می شوند؟ بطور کل نیمی (50%) افراد در جهان آلوده به این میکرب هستند ولی برحسب میزان بهداشت درجوامع این میزان در نواحی مختلف جهان ونواحی شهری و روستایی متفاوت است ودر برخی جوامع تا بیش از 80% آلودگی وجود دارد.در جوامع پیشرفته میزان آلودگی بسیار کمتر و بتدریج رو به کاهش است.عوامل فردی مانند رعایت بهداشت ،ژنتیک و تراکم جمعیت در میزان شیوع آلوده شدن فرد موثرند.رژیم غذایی حاوی مواد تازه و میوه و ویتامین ث در کاهش ابتلا موثر است.

درمطالعاتی موادی در کلم بروکلی وگل کلم یافت شده که از ابتلا جلوگیری می کند آیا فقط یک نوع هلیکوباکتر وجود دارد؟ خیر.انواع میکرب با قدرت تهاجم و بیماریزایی مختلف وجود دارند که برحسب ژنهای موجود در آنها میزان وشدت اتصال انها به جدار معده و صدمه ای که ایجاد می کنند متفاوت است و ژنتیک افراد مختلف نیز در پیدایش ویا عدم ایجاد صدمه در افراد مختلف متفاوت است. آیا میکرب فقط در معده افراد وجود دارد؟ علاوه بر معده در بزاق،روی دندانها ،مدفوع وجود دارد و حتی در مواردی ازترشحات چشم هم جداشده است. ادامه دارد..............

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
دختران امروز ، مادران فردا هستند به تغذيه صحيح آنها توجه كنيد .


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان