facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
امپرازول
دکتر سید علی فاطمی - داروساز

امپرازول

دکتر سید علی فاطمی [ داروساز ]

آدرس وب سایت : www.orchidpharmacy.ir
آدرس مطب : اصفهان، خيابان شيخ صدوق شمالي، خيابان شيخ مفيد، داروخانه اركيده تلفن مطب : 36644636 - 031
امپرازول

امپرازول

Omeprazole

یادآوری: پزشک معالج این دارو را براساس نوع بیماری و وضعیت خاص شما تجویز نموده است، لذا به توصیه های پزشک خود در زمینه مصرف دارو کاملا توجه داشته باشید !

این دارو تولید اسید در معده را کاهش می دهد، لذا معمولا برای درمان نشانه های رفلاکس معده به مری( سوزش سر دل) و همینطور التهاب مری به کار می رود. در ضمن مصرف این دارو به همراه آنتی بیوتیک ها، زخم معده ناشی از بعضی عفونت ها( هلیکوباکتر) را درمان می نماید.

حتما پزشک یا داروساز خود را در جریان اطلاعات زیر قرار دهید:
ابتلا به بیماری های: پوکی استخوان؛ وجود اشکال یا درد در هنگام بلع غذا؛ مدفوع خونی یا سیاه؛ استفراغ خونی یا قهوه ای رنگ؛ سوزش سر دل به مدت بیش از سه ماه؛ احساس درد مداوم در قفسه سینه؛ کاهش وزن غیر عادی

مصرف داروهای : Clopidogrelو داروهای ضد ویروس ایدز
بروز این عوارض ( بعد از مصرف) :
مدفوع آبکی یا خونی؛ بروز علائم کاهش منیزیوم( مانند: عصبانیت، گیجی، ضربان قلب سریع یا نامنظم، ضعف و گرفتگی عضلانی و تشنج)

ممکن است این عوارض در شما ظاهر شود:
تب؛ علائم سرما خوردگی( گرفتگی بینی، عطسه و گلو درد)؛ افزایش گاز و درد معده؛ تهوع؛ اسهال خفیف و سردرد

مصرف در بارداری و شیر دهی :
هنوز بی ضرری این دارو برای مصرف در دوران بارداری ثابت نشده است( گروه C). در ضمن این دارو وارد شیر مادر می شود، لذا نباید در دوران بارداری و شیردهی مورد استفاده قرار گیرد، مگر آنکه به تشخیص پزشک باشد.

توصیه های مهم :

بهتر است که این دارو صبح ها قبل از صبحانه میل شود. دارو را طبق دستور پزشک، برای یک دوره کامل( معمولا 14روزه) مصرف نمائید.

توجه داشته باشید که دوره بعدی مصرف دارو را خود سرانه، قبل از چهار ماه فاصله آغاز نکنید.

سوزش سر دل ممکن است که با علائم اولیه حمله قلبی اشتباه گرفته شود. لذا چنانچه با درد در ناحیه قفسه سینه همراه با احساس سنگینی، گسترش درد به نواحی شانه و بازو، تهوع، تعریق و احساس کسالت عمومی مواجه شدید، حتما به اورژانس مراجعه نمائید.
اثر بخشی این دارو برای سوزش سر دل نسبت به داروهای دیگر( نظیر: رانیتیدین) چندان سریع نیست و ممکن است تا 4 روز ظاهر نشود.

چنانچه این دارو را برای درمان زخم معده ناشی از عفونت مصرف می کنید، حتی با رفع ناراحتی معده، مصرف دارو را طبق دستور پزشک تا ریشه کن شدن کامل باکتری در معده ادامه دهید.

احتمال بروز پوکی استخوان و شکستگی در نواحی لگن، مچ و ستون فقرات، در صورت مصرف مقادیر زیاد این دارو و در مصرف طولانی مدت و همچنین افراد بالای 50 سال وجود دارد.

مصرف این دارو برای اطفال کمتر از یک سال ممنوع است، مگر آنکه به تشخیص پزشک باشد.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
در زمان ابتلا به آنفلوانزاو هنگام سرفه و عطسه از دستمال كاغذي استفاده كنيد. چون ويروس‏ها مي‏توانند ساعتها يا روزها در دستمال پارچه‏اي زنده بمانند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان