facebook instagram telegram www.pezeshkonline.irدرد لگن در ناحیه مفصل ران
دکتر شاهرخ نوری - متخصص درد

درد لگن در ناحیه مفصل ران

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]

آدرس وب سایت : www.drnouri.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت تلفن مطب : 37866034 - 031
درد لگن در ناحیه مفصل ران

درد لگن در ناحیه مفصل ران چه عللی دارد ؟
درد مفصل ران از جمله آزاردهنده ترین درد های سیستم اسکلتی است و میتواند اختلال جدی در راه رفتن ایجاد کند. درد مفصل ران معمولا با لنگش همراه است.مفصل ران یا هیپ Hip jointدر محل اتصال تنه و اندام تحتانی است. این مفصل جایی است که استخوان لگن در کنار استخوان ران قرار میگیرد. در مفصل ران سر استخوان ران در درون حفره استابولوم که جزئی از استخوان لگن است قرار میگیرد.

منشا درد مفصل ران میتواند بافت های متفاوتی باشد. آسیب استخوان های دو طرف مفصل ران در اثر عفونت یا شکستگی میتواند موجب درد در این مفصل شود.دور تا دور مفصل ران را پرده بافتی کلفتی پوشانده که به آن کپسول مفصلی میگویند. سطح داخلی کپسول مفصلی لایه سلولی نازکی به نام پرده سینوویال Synovial membraneوجود دارد که مسئول ترشح مایع سینوویال است. مایع سینوویال یا مایع مفصلی موجب لغزنده شدن سطح غضروف مفصلی شده و در تغذیه غضروف مفصل هم شرکت میکند. هر گونه التهاب در پرده سینوویال مفصل ران به علل بیماری های عفونی یا روماتیسمی یا دیگر علل میتواند موجب درد مفصل ران شود.

در اطراف کپسول مفصل ران تاندون ها و عضلات قرار دارند. بین تاندون ها و کپسول مفصل ران کیسه هایی با دیواره نازک وجود دارد که به آنها بورس Bursaمیگویند. سطح داخلی بورس ها پوشیده از یک لایه سینوویال است و در درون آن هم مایع سینوویال وجود دارد. التهاب بورس های اطراف مفصل ران که به آن بورسیت Bursitisمیگویند میتواند موجب درد مفصل ران شود.

گاهی اوقات منشا دردی که در مفصل ران احساس میشود خود مفصل نیست. بطور مثال گاهی اوقات درد ناشی از هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای میتواند موجب احساس درد در مفصل ران شود. یا درد یک فتق کشاله ران میتوتند در مفصل ران احساس شود.درد مفصل ران معمولا در جلوی آن یعنی در ناحیه کشاله ران احساس میشود. گاهی اوقات در مفصل ران در قسمت خارجی لگن و یا حتی در پشت لگن یعنی پشت باسن احساس میشود. با این حال منشا اکثر درد هایی که در پشت لگن احساس میشوند ستون مهره یا مفصل ساکروایلیاک است.

گاهی اوقات بخصوص در بچه ها درد مفصل ران در زانو احساس میشود. بنابراین بسیاری از بچه هایی که درد مفصل زانو دارند ممکن است مشکلی در خود زانو نداشته و علت درد در مفصل ران آنها باشد.بیماری که درد مفصل ران دارد معمولا میلنگد. این لنگیدن در واقع مکانیسم دفاعی بدن برای کم کردن فشار بر روی مفصل ران آسیب دیده است.

شایعترین علل دردی که در مفصل ران احساس میشود عبارتند از
* شکستگی های بالای استخوان ران مانند شکستگی گردن استخوان ران و یا شکستگی اینترتروکانتریک
*شکستگی استرسی لگن
*در رفتگی مفصل ران
*کشیدگی تاندون ها و عضلات کشاله ران

*پوکی استخوان گذرای مفصل ران
*پارگی لابروم در مفصل ران
*بورسیت تروکانتر و یا التهاب دیگر بورس های اطراف مفصل ران
*التهاب تاندون ایلیوپسواس و بورس آن
*آرتروز مفصل ران

*روماتیسم مفصلی در مفصل ران
*اسپوندیلیت انکیلوزان در مفصل ران
*سینوویت گذرای مفصل ران
*عفونت های مفصل ران
*عفونت استخوان لگن
*پوکی استخوان

*راشیتیسم
*نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران
*بیماری پرتس
*هرنی یا فتق کشاله ران
*هرنی ورزشی
*مرالژی پارستتیکا Meralgia paresthetica

*سیاتیک
*سرطان استخوان
*حمله بیماری کم خونی داسی شکل Sickle cell anemia
*لغزش سر استخوان ران
*فیبرومیالژی
*گیر یا ایمپینجمنت مفصل ران
منبع: سایت ایران ارتوپد( دکتر مهرداد منصوری)

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
تشويق كودك بايد متناسب با عمل كودك باشد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان