facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


سندرم کلاین فلتر
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری

سندرم کلاین فلتر

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

آدرس وب سایت : www.drsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، ابتدای خیابان محتشم کاشانی ، ساختمان معین ، طبقه سوم تلفن مطب : 36296246 - 031
سندرم کلاین فلتر

سندرم کلاین فلتر (Klinefelter Syndrome) :
یکی از شایع ترین اختلال کروموزومی و ژنتیکی در مردان است، که منجر به صفر شدن اسپرم ها می گردد. بروز آن 1 در هر 500 مرد می باشد و الگوی اصلی کروموزومی در این سندرم به صورت 47XXY می باشد (یک کروموزوم اضافی X وجود دارد). علت آن نامشخص است و معمولا سابقه فامیلی در بستگان دیده نمی شود.

برخی علایم و نشانه های شایع سندرم کلاین فلتر عبارتند از :
- در دوران کودکی ممکن است اختلال هوش و دیرتر شروع به صحبت کردن وجود داشته باشد.
- صفر بودن اسپرم ها (آزوسپرمی)، بزرگی پستان ها (ژنیکوماستی)، بیضه های سفت و کوچک (کوچکتر از 2 سانتی متر)، علایم تاخیر بلوغ و تکامل جنسی، بلندی قد و اندام ها، ضریب هوشی کمترو کاهش میل و توانایی جنسی از جمله علایمی است که پس از سن بلوغ در این بیماران دیده می شود.

این افراد در آینده مستعد برخی بیماری ها و اختلالات هستند، اما احتمال بروز آنها زیاد نیست :
اضافه وزن و چاقی، دیابت (بیماری قند بالا)، بیماری های تیرویید، پوکی استخوان در سنین پایین تر، پوسیدگی دندان ها و افزایش خطر برخی تومورها (مانند پستان).

این افراد معمولا نابارور هستند و تعداد اسپرم ها اغلب صفر است. اگر در دوره جوانی تشخیص داده شود، برای ظاهر شدن صفات ثانویه جنسی مانند رویش موهای بدن، باید با نظر پزشک هورمون مردانه تجویز گردد. اما اگر با ناباروری مراجعه کرده باشند و اسپرم در آزمایش مایع منی داشته باشند، می توان از آن برای لقاح خارج رحمی استفاده نمود.

اما اگر تعداد اسپرم ها صفر باشد، باید از روش نمونه برداری میکروسکوپیک بیضه (میکروتسه) کمک گرفت. در صورت یافتن اسپرم می توان آن را منجمد نمود و برای لقاح خارج رحمی یا ICSI به کار برد. هرچقدر فرد جوان تر باشد و بیضه سایز بزرگتری داشته باشد احتمال یافتن اسپرم بیشتر است.در صورت مشاهده نشدن اسپرم در نمونه برداری بیضه ها، درحال حاضر گزینه بعدی درمانی در این بیماران، اهدا جنین می باشد.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
امام علی (ع):نوشیدن دارو برای بدن ،به صابون برای جامه می ماند ، آن را تمیز می کند، اما کهنه اش هم می کند.(شرح نهج البلاغه،جلد20،صفحه300،حدیث422)


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان