facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


با نوشابه و شکلات ، وزن و دندان و استخوان : کیش و مات
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

با نوشابه و شکلات ، وزن و دندان و استخو ...

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
با نوشابه و شکلات ، وزن و دندان و استخوان : کیش و مات

نوشابه با داشتن اسید های مختلف و قند زیاد باعث افزایش وزن از یک سو و از سوی دیگر منجر به پوسیدگی های شدید دندان و نیز پوکی استخوان می شود .قند ها وقتی بصورت محلول در مایعات باشند قابلیت جذب سریع تری پیدا کرده و در نتیجه منجر به ترشح بیشتر انسولین شده و بنابر این چاقی در ناحیه مرکزی بدن یعنی شکم را تشدید می کنند . پس چاقی شکمی اولین و مهم ترین آسیبی است که به مصرف کننده وارد می شود.

از سوی دیگر قند و اسید نوشابه ها با ایجاد پوسیدگی شدید در دندان منجر به آسیب ها ی شدید شده و در ضمن اسیدی شدن محیط خون باعث خروج کلسیم از بافت استخوانی برای جبران اسیدیته خون و در نهایت باعث پوکی استخوان می شود که اولین تظاهر آن کوتاهی قد و سپس در د های شدید و شکستگی های مکرر خواهد بود .

استفاده از شکلات نیز که از قدیم بسیار رایج بوده و اکنون نیز با پیدایش شکلات تلخ و تبلیغ بر خواص آنتی اکسیدانی آن رواج آن بیشتر نیز شده نیز با داشتن اگزالات زیاد از یک سو با کلسیم در ادرار ترکیب و سنگ کلیه داده و از سوی دیگر منجر به دفع کلسیم و پوکی استخوان شده و در نهایت پوسیدگی دندانی را نیز با چسبندگی به آن و نفوذ قند و اسید به داخل آن تشدید می کند . از لحاظ کالری نیز درست است که در شکلات تلخ قند که هر گرمش 4 کالری است کم شده ولی چربی که هر گرمش 9 کالری است کماکان وجود دارد و منجر به افزایش وزن می شود .

حال اگر زیبایی و سلامتی شخص برایش مهم نباشد باید از وی پرسید که آیا قد نیز برا ی او مهم نیست ؟ آیا رفتن به دندانپزشکی برای او لذت بخش است ؟ آیا درد های استخوانی و در نهایت شکستگی ها برای او قابل تحمل است ؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
كودك تا 6 ماهگي به جز شيرمادر و قطره A+D يا مولتي ويتامين به هيچ ماده غذايي ديگر حتي آب و آب قند نياز ندارد .


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان