facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

عادت های آسیب رسان به کلیه ها
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه

عادت های آسیب رسان به کلیه ها

شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

آدرس وب سایت : www.armitaclinic.ir
آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم تلفن مطب : 22366770 - 021
عادت های آسیب رسان به کلیه ها

آیا می دانستید فقط با 20درصد کارکرد کلیه هایتان هم می توانید زندگی طبیعی داشته باشید؟به همین دلیل ممکن است برای مدت طولانی متوجه تخریب تدریجی کلیه هایتان نشوید.گاهی اوقات حتی عادت های بسیار متداول می تواند موجب آسیب رسیدن به کلیه هایتان شود و ممکن است وقتی مشکل تشخیص داده شود،دیگر خیلی دیر شده باشد.کلیه های ما عضوی فوق العده هستند.آنها هورمون ترشح کرده،خون را تصفیه کرده،مواد معدنی را جذب کرده،تولید ادرار کرده و توازن اسیدی قلیایی بدن را حفظ می کنند.زندگی کردن بدون کلیه ها ممکن نیست و چینی ها ان را خاستگاه انرژی حیاتی بدن می دانند.مراقبت از کلیه ها هم ردیف مراقبت از سلامت عمومی بدنتان است.اگر می خواهید در تمام طول عمر کلیه هایتان به خوبی برایتان کار کنند،در زیر به عادت های مضر برای آن اشاره می کنیم.

1. عادت مصرف نوشابه
طبق تحقیقی که روی کارمندان دانشگاه اوساکا در ژاپن انجام گرفت،مشخص شد که نوشیدن دو یا چند لیوان نوشابه در روز(چه رژیمی و چه عادی)می تواند بابالا رفتن احتمال بروز بیماریهای کلیوی در ارتباط باشد.این تحقیق روی 12000 کارمند انجام گرفته ومیزان پروتئین یافت شده در ادرار آنهایی که میزان بالایی نوشابه در روز مصرف می کردند،بالاتر بود.وجود پروتئین در ادرار یکی از نشانه های اولیه تخریب کلیه هاست اما اگر در این مرحله تشخیص داده شود،می تواند از ان پیشگیری کرد.

2. ورزش نکردن
ورزش یک راه عالی دیگر برای محافظت از کلیه هایتان است.در یک تحقیق که در سال 2013 انجام گرفت مشخص شد که زنانی که بعد از یائسگی ورزش می کردند تا 31درصد کمتر به سنگ کلیه مبتلا شدند.به طور کل حفظ وزن سالم احتمال سنگ کلیه را کاهش می دهد.

3. سیگار کشیدن
سیگار کشیدن با بیماری آترواسکلروز(تصلب شراین) درارتباط است.باریک و سخت شدن رگ های خونی بر تامین خون برای اندام های حیاتی بدن از جمله کلیه ها اثر می گذارد.طبق یک تحقیق کشیدن دو سیگار در روز برای دو برابر کردن سلول های اندوتلیال موجود درخون کافی است.این یک هشدار برای تخریب رگ هاست.تحقیقات بسیار زیادی کشیدن سیگار را با مشکلات کلیوی مرتبط دانسته اند.

4. کمبود ویتامینB6
دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم برای سلامت عملکرد کلیه ها خیلی مهم است.بر اساس تحقیقاتی که در مرکز پزشکی دانشگاه مری لند انجام گرفته است،کمبود ویتامینB6 خطر ابتلا به سنگ کلیه را بالا می برد.برای عملکرد خوب کلیه ها باید در روز حداقل 3/1 میلی گرم ویتامین B6 مصرف کنید.غنی ترین منابع این ویتامین ماهی،نخود،جگر،سیب زمینی و سبزیجات نشاسته دار و میوه ها غیر از مرکبات هستند.

5. نوشیدن آب کافی
کلیه ها برای اینکه بتوانند بدرستی عمل کنند،باید به آنها آب برسد.اگر به اندازه کافی آب ننوشید،سموم در خونتان جمع می شود زیرا مایعات کافی برای بیرون کشیدن آنها از طریق کلیه ها وجود ندارد.توصیه می شود که در روز حداقل 12 لیوان آب بنوشید.چک کردن رنگ ادرار روش خوبی برای تشخیص کم آب شدن بدن است.

6. کمبود منیزیم
اگر به اندازه کافی به بدنتان منیزیم نرسانید،کلسیم به درستی در بدن جذب نشده و در جایی انباشته می شود که می تواند منجر به اضافه بار کلسیم و ایجاد سنگ کلیه شود.برای جلوگیری از بروزاین مشکل، از سبزیجات،حبوبات،دانه ها وآجیل استفاده کنید.آوکادو نیز منبعی بسیار عالی از منیزیم است.

7. اختلال خواب
همه ما یک خواب خوب در شب را دوست داریم .کلیه هایمان هم همینطور.اختلالات خواب مزمن می تواند منجر به بیماریهای کلیوی شود باید بدانید که بافت کلیه ها در طول شب تجدید می شوند و به همین دلیل اختلال خواب می تواند به طور مستقیم به آنها آسیب برساند.

8. خالی نکردن به موقع مثانه
وقتی احساس می کنید باید به دستشویی بروید،معطل نکنید.نگه داشتن ادرار در مثانه اصلاً کار درستی نیست چون اگر به طور منظم ادامه پیدا کند،می تواند فشار وارد بر کلیه ها را زیاد کرده و موجب نارسایی کلیه شود.

9. مصرف بالای سدیم
نمک برای بدن حیاتی است اما باید مصرف آن را محدود کنید.مصرف زیاد سدیم می تواند فشار خونتان را بالا برده و فشار زیادی به کلیه هایتان وارد کند.نباید در روز بیشتر از 8/5 گرم نمک مصرف کنید

10. مصرف زیاد کافئین
معمولا خیلی بیشتر از چیزی که فکر می کنیم در روز کافئین مصرف می کنیم.در بسیاری از نوشیدنی ها کافئین وجود دارد و قبل از اینکه بدانید فشار خونتان بالا رفته کلیه هایتان شروع به شکایت می کند.

11. سوء مصرف داروهای مسکن
معمولاً خیلی زود به سراغ مسکن ها می رویم،آن هم به میزان بالا و در زمان نامناسب وقتی درد دارید،ساده ترین فکر این است که یک مسکن بخورید اما بهتر ات کمی بیشتر فکر کنید.همه داروها عوارض جانبی دارند و خیلی از آنها به کلیه ها آسیب می رسانند. با این حال مصرف بعضی داروها برایتان لازم است که بهتر است به مورد بعد رجوع کنید.

12. مصرف نامنظم داروها
فشار خون بالا و دیابت نوع 2 دو مشکل متداول هستد که معمولاً در اثر سبک زندگی و رژیم غذایی بد ایجاد می شود.اگر به آن مبتلا هستید،مراقب آسیبی که می توانند به کلیه هایتان برسانند باشید و از اعضای بدنتان با مصرف به موقع داروهای تجویز شده برایتان ،محافظت کنید.

13. مصرف زیاد پروتئین
بر اساس تحقیق دانشگاه هاروارد، بالا بودن میزان پروتئین در برنامه غذایی،می توانند به کلیه ها ضرر برساند.آمونیا یکی از محصولات فرعی است که در اثر هضم پروتئین در بدن تولید می شود، سمی که کلیه های پر کارتان باید آن را خنثی کنند.هر چه مصرف پروتئین شما بیشتر باشد،فشاربیشتری به کلیه ها وارد شده و این مساله به مرور زمان موجب ضعف عملکرد آنها می شود.

14. عدم رسیدگی به موقع به بیماری ها و عفونت ها
همه ما خیلی اوقات بیماریهای کوچکی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا را نادیده می گیریم اما این می تواند به کلیه هایمان آسیب برساند.تحقیقات نشان داده است کسانی به خوبی از خود مراقبت نکرده و استراحت کافی برای درمان بیماری هایشان ندارند،دچار مشکلات کلیوی می شوند.

15. سوء مصرف نوشیدنی های الکلی
سموم موجود در الکل نه تنها به کبدتان آسیب می رساند،بلکه روی کلیه هایتان نیز اثر منفی دارد.یک راه برای جلوگیری از بیماریهای کلیوی،مصرف نکردن نوشیدنی های الکلی است.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
كودكان و نوجوانان ضمن برخورداري از آزادي كافي ، بايد بياموزند كه انجام هر كاري ، زمان ، مكان و شرايط خاصي دارد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان