facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

فلوراید تراپی
دکتر کاملیا فرمند - دندانپزشک عمومی

فلوراید تراپی

دکتر کاملیا فرمند [ دندانپزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.drfarmand.ir
آدرس مطب : 1 تلفن مطب : 88049191 - 021
فلوراید تراپی

فلوراید تراپی یکی از راههای پیشگیری از پوسیدگی دندانهای کودکان است
پوسیدگی دندان یکی از شایعترین بیماریهایی است که در بین اقشار جامعه با هر نژاد، جنس، سن و رده اجتماعی مشاهده میشود . کمتر فردی را در جامعه میتوان یافت که دندان پوسیده یا ترمیم شده نداشته باشد.

مشکلات پوسیدگی دندانها در بزرگسالان به صورت تدریجی از زمان کودکی شکل میگیرد ، فلورایدتراپی یکی از روشهای مناسب جهت پیشگیری و کاهش پوسیدگی در دندان کودکان است. طی سالهای اخیر وزارت بهداشت طرح انجام فلوراید تراپی کودکان را در مدارس و کودکستانهای کشور اجرا کرده است . اما فلوراید چیست ، کاربردهای آن کدام است ، چگونه استفاده میشود و اثر ضد پوسیدگی آن روی دندان چه ساز و کاری دارد؟

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که در پوسته زمین وجود دارد و در طبیعت به وفور یافت میشود و به دو صورت استفاده می شود :
الف ) به صورت سیستمیک :
1. مثل فلوراید موجود در آب آشامیدنی
2. فلوراید موجود در غذاها و سبزیجات
3. فلوراید به صورت قرص که فقط با تجویز دندانپزشک امکان استفاده از ان هست .

ب) به صورت موضعی :
1. وارنیش فلوراید
2. ژل فلوراید
3. فلوراید موجود در دهانشویه ها
4. فلوراید موجود در خمیر دندانها

کاربرد موضعی ماده درمانی فلوراید ( تماس مستقیم آن با دندان ها ) ساختمان دندان را نسبت به روند پوسیدگی مقاوم کرده و در پیشگیری از ایجاد پوسیدگی های جدید موثر است. از طرفی می تواند حتی باعث توقف یا کند کردن روند پوسیدگی های اولیه ایجاد شده روی دندان ها هم بشود.در بعضی موارد ، دندانپزشک ترجیح می دهد فلوراید موضعی با غلظت بالا را به دندانهای کودک برساند .این کار حدود 10 دقیقه طول می کشد. و نیاز به بیحسی موضعی ( تزریق آمپول ) ندارد.

فلوراید تراپی یکی از راههای بسیار مؤثر در جلوگیری از پوسیدگی های دندانی می باشد که برای کودکان شما مفید است و لازم است هر شش ماه یکبار دندانهای کودکان خود را توسط دندانپزشک فلوراید تراپی نمایید و همچنین استفاده از فلوراید برای خود شما نیز با تجویز دندانپزشک مفید می باشد .در آزمایشات بعمل آمده روی چند نمونه از خمیردندانها به این نتیجه رسیدند که برخی از آنها میزان کافی فلوراید را دارا نیستند و یا به دلیل داشتن جلد فلزی فلوراید موجود در خمیر دندانها جذب دیواره فلزی جلد خمیر دندان می شود .

لذا بهتر است ضمن استفاده از خمیر دندان هر شش ماه یکبار نیز به کمک دندانپزشک یا بهداشت‏کار خود فلوراید کافی به دندان برسانید . به یاد داشته باشید که استفاده از فلوراید حتماً باید با تجویز دندانپزشک انجام بگیرد و فقط استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید بدون اجازه دندانپزشک مانعی ندارد.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
تشويق بايد بي درنگ پس از انجام رفتار مطلوب صورت گيرد تا كودك بتواند دقيقاً رابطه بين تشويق و عملي را كه مورد تأييد قرار گرفته رادرك كند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان