facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


روش جديد درمان چين و چروك صورت
دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو

روش جديد درمان چين و چروك صورت

دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drnilforoushzadeh.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن تلفن مطب : 88886501 - 021
روش جديد درمان چين و چروك صورت

گروه اجتماعي- شش ماه پس از كشت و تكثير فيبروبلاست و تزريق آن براي درمان چين و چروك، تاكنون دوازده بيمار اين عمل را موفقيت آميز انجام داده اند و پس از بررسي در كميته اخلاق پزشكي و پژوهش هاي باليني، مراحل اجرا و نتايج آن مورد تاييد قرار گرفته و امكان انجام آن در مورد بيماران فراهم شده است. اخبار جديد حاكي از موفقيت اخير محققان مركز تحقيقات پوست و سالك پژوهشكده رويان است.

دكتر محمد علي نيلفروش زاده متخصص پوست و مو و فلوشيپ جراحي پوست، ليزر و پيوند مو از انگلستان و كانادا و رئيس اين مركز است كه به عنوان Medical Faculty دركنگره بين المللي سالانه ESHRS اروپا در سال 2003 لندن و سال 2003 برلين انتخاب شده و متد جديد جراحي پيوند مو را تحت عنوان"نيلفروش متد" در سال 2005 كنگره سالانه استراليا مطرح كرده است. با وي در مورد سلولهاي بنيادي در پوست و اقدامات انجام شده در اين زمينه گفت و گويي انجام داده ايم كه در ادامه مي خوانيد.

* سلولهاي بنيادي چه هستند و چگونه عمل مي كنند ؟ سلولهاي بنيادي يا Stem cells به سلولهاي چند پتانسيلي مغز استخوان گفته مي شود كه توانايي تبديل به انواع سلولهاي خوني را دارند. توانايي تبديل اين سلول ها به انواع سلولهاي خوني توجه دانشمندان و پژوهشگران را به طرف تبديل اين سلولها به ساير سلولهاي تخصص يافته بافت هاي ديگر معطوف داشت. پيشرفت مطالعات نشان داد كه در كليه بافت هاي بدن نوعي از سلولهاي بنيادي يافت مي شود كه توانايي تبديل به سلولهاي تخصص يافته همان بافت را دارند و در مواقع ضروري اختلال بافتي دست به كار شده و تكثير پيدا مي كنند و بدليل داشتن همين توانايي به آنها نام سلول بنيادي داده شد. سلولهاي بنيادي اصولا سلولهاي تخصصي نشده اي هستند كه با دو مشخصه مهم از ديگر سلولها تفكيك مي شوند. اولا توانايي تكثير و افزايش تعداد براي مدت طولاني دارند ودوم پس از دريافت پيام هاي شيميايي معين مي توانند تمايز حاصل كنند يا به سلولهاي تخصص يافته اي با عملكردهاي خاص تبديل شوند. مثل سلول قلبي يا سلول عصبي. عملكرد اين سلولها در بدن اين است كه در هنگام اختلال و بيماري تكثير شده و سلولهاي جديدي به بافت ارائه مي كنند كه اساس سلول درماني را تشكيل مي دهد.

سلولهاي بنيادي بر اساس توانايي تكثير به انواعي تقسيم ميشوند :

1- سلول هاي بنياديTotipolent يا همه تواناي : اين سلول ها مي توانند به هر نوع سلولي در بدن تغيير پيدا كرده و تبديل شوند. يك تخمك بارور شده در واقع يك نوع سلول بنيادي همه تواني است سلول هاي توليد شده در تقسيمات فوق تخمك بارور شده نيز همه تواني هستند.

2- سلول هاي بنيادي Pluripotent يا پرتواني : اين سلول ها كه از سلول هاي بنيادي رويان منشا مي گيرند. حدود 4 روز پس از لقاح به وجود مي آيند و مي تواند به هر نوع سلولي به جز سلول هاي بنيادي همه تواني و سلول هاي جفت تبديل شده و تمايز حاصل كند.

3- سلولهاي بنيادي Multipotent يا چند تواني : از سلولهاي بنيادي پرتواني منشا مي گيرند و سلولهاي تخصص يافته از آنها ناشي مي شوند براي مثال سلولهاي بنيادي خونساز كه در مغز استخوان وجود دارند به همه انواع سلول موجود در خون تبديل مي شوند مثل گلبول قرمز، گلبول سفيد و پلاكت يا سلولهاي بنيادي عصبي كه مي توانند به سلولهاي عصبي و سلولهاي حمايت كننده عصبي تبديل شوند.

4- سلولهاي Unipotent : يا سلولهاي بنيادي تك تواني مي توانند فقط به يك نوع سلول تبديل شوند و فقط يك نوع سلول را توليد كنند.

* سلول درماني چيست و چگونه از سلولهاي بنيادي براي سلول درماني استفاده مي شود ؟ سلول درماني در واقع عمل پيوند سلولهايخويش منشا يا اتولوگ است .روشي كه در حال حاضر تحت عنوان سيستم سلولي اتولوگ يا Autologous cellular system مطرح ميگر دد. در اين روش درماني سلولهاي خود فرد تكثير شده و مجدد به محل مورد نظر تزريق مي شود تا اختلال ايجاد شده رفع شود.

* با توجه به اين كه شما با همكاري پژوهشكده رويان موفق به تزريق سلولهاي فيبروبلاست جهت رفع چين و چروك صورت شده ايد. سابقه انجام اين كار در دنيا و نيز عملكرد سلولهاي فيبروبلاست را تشريح كنيد. سلولهاي فيبروبلاست يكي از سلولهاي مهم بافت پوست بوده و عمل اصلي آن ساخت رشته هاي كلاژن مي باشد. اين رشته هاي پروتئيني ساختمان اصلي ظاهر و نيز قوام و كشساني پوست را تشكيل مي دهند. با گذشت زمان از ميزان توليد اين رشته ها كاسته مي شود و ظاهر جوان چهره از بين مي رود. ايران يكي از كشورهاي پيشرو در اين زمينه است و ما توانسته ايم با همكاري پژوهشكده رويان اين عمل را براي اولين بار در ايران انجام دهيم.

* اين روش داراي چه مراحلي است و چگونه انجام مي شود ؟ براي انجام اين عمل ابتدا تكه كوچكي (حدود 3 ميلي متر مربع) از پوست پشت گوش بيمار برداشته شده و براي جدا كردن فيبروبلاست بافت و كشت و تكثير آنها به پژوهشكده رويان فرستاده مي شود. پس از حدود سه هفته سلولها با حجمي معادل 20 ميليون عدد در ميلي متر آماده تزريق مي باشند.

* هم اكنون از چه روشهايي جهت پر سازي بافت و رفع چين و چروك پوست استفاده مي شود و مزايا يا معايب احتمالي هر كدام از اين روشها كدامند؟جست و جو براي يافتن يك روش درماني مناسب جهت از بين بردن چين و چروك و جوشگاههاي ناشي از جوش و نقايص پوستي همواره يكي از مباحث مورد علاقه پژوهشگران و پزشكان متخصص پوست و جراحان زيبايي بوده است.

در اين زمينه استفاده از مواد پركننده (filler agents) به عنوان يك روش درماني از گذشته دور پيشنهاد شده وتاكنون مواد مختلفي براي پركردن چروك هاي صورت و نيز جوشگاههاي فرو رفته باقيمانده از جوش و محل زخمها مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته است. چنانكه در قرن گذشته پارافين به عنوان يك پر كننده براي انجام اين كار پيشنهاد شد كه خيلي زود ناكار آمدي و عدم پذيرش اين ماده از طرف بدن اثبات گرديد.

به طور كلي مواد پركننده را مي توان به 3 دسته تقسيم كرد:

1- مواد صناعي

2- مواد با منشا حيواني

3- مواد با منشا انساني

از مواد صناعي مي توان به شكلي از سيليكون مايع پالايش شده اشاره كرد كه در سال 1960 معرفي شد و تا 30 سال پس در آن تاريخ مورد استفاده قرار گرفت. اما مشكلات متعدد از جمله بروز واكنش هاي حساسيتي باعث توقف استفاده از آن شد. در مورد مواد پركننده با منشا انساني مي توان چربي، كلاژن خود فرد ودر آخر تزريق فيبروبلاست كشت داده خويش سازگار را نامبرد.

تزريق چربي مستلزم انجام جراحي و استخراج بافت چربي از محل هايي مانند شكم است و دوام آن نيز چند ماه بيشتر نيست. كلاژن خويش سازگار نيز از پوست خود بيمار گرفته مي شود. در اين روش از پوستي كه در جراحي هاي زيبايي برداشته مي شود، كلاژن استخراج مي گردد و براي به دست آوردن 1 ميلي ليتر محلول حاوي كلاژن 5 درصد وسعتي حدود 2 اينچ مربع از پوست مورد نياز است.

يك ماده صناعي ديگر اسيد پلي لاكتيك (poly-L-Lactic acid) يا PLA است كه يك پليمر صناعي استريل زيست سازگار مي باشد. تزريق اين ماده در درم عمقي باعث مي شود پروسه سنتز كلاژن توسط ميكروذرات اين پليمر تحريك شود. يك ماده پراستفاده ديگر اسيد هيالورونيك است كه يك ماده طبيعي بوده و توانايي ترميم چروكها و نقايص متوسط تا شديد را دارد. اسيد هيالورونيك در همه بافتهاي انسان و حيوان يافت شده وزيست سازگار است. اين اسيد نقش مهمي در حجم دادن به پوست، شكل دادن به چشم ها و كشساني مفاصل بازي مي كند.

با افزايش سن در انسان سلول ها به تدريج توانايي ساخت اين ماده را از دست مي دهند. در مورد معايب اين راهكار درماني ميتوان به انتظار نسبتا طولاني براي بروز آثار درماني اشاره كرد زيرا ظهور نتايج منوط به گذشت زمان و انجام كلاژن سازي در بافت است. البته در كشورهاي ديگر گران بودن اين روش يكي از معايب آن به حساب مي آيد.

* غير از سلولهاي فيبروبلاست آيا طرح هاي ديگري در زمينه سلولهاي درماني در دست اجرا داريد؟بله. كشت و تكثير سلولهاي ملانوسيت يا سلولهاي رنگدانه پوست جهت بيماران مبتلا به لك و پيس يا ويتيليگو و كشت و تكثير سلولهاي كراتينوسيت براي كاشت در محل جوشگاههاي باقيمانده از سوختگي از طرحهاي ديگريست كه در مركز تحقيقات بيماريهاي پوست و سالك در دست اجراست و نتايج آن در آينده اعلام خواهد شد.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
غفلت درباره بهداشت رواني مي‌تواند عاملي در بروز اختلالات رواني كودك باشد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان