facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
برای رهایی از  وزوزگوش چه کنیم ؟
دکتر مطهره میردامادی - متخصص اعصاب و روان

برای رهایی از وزوزگوش چه کنیم ؟

دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

آدرس وب سایت : www.dr-mirdamadi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم تلفن مطب : 31317558 - 031
برای رهایی از  وزوزگوش چه کنیم ؟

وزوز گوش ، ادراک ذهنی شنوایی بدون منبع فیزیکی خارجی است.

زنگ گوش عموماً به عنوان صدای زنگ در گوشها تشریح می شود، اما برخی مردم آن را به شکل صدای غرش ، تیک تیک ، صدای هیس یا وزوز در گوش می شنوند. برای برخی مردم فقط کمی آزاردهنده است. برای دیگران ، ممکن است با خواب تداخل کند و تا جایی پیش رود که منبعی برای نگرانی هیجانی و روانی شود.

هر چند فیزیولوژی عصبی آن هنوز ناشناخته است ولی آسیب سلولهای مویی شکل در قسمت حلزونی میتواند باعث محرومیت از سلولهای عصبی در سیستم شنوایی وسازماندهی مجدد از نقشه عملکرد قشر مغز شود.

گوش این بیماران به دلیل محرومیت نورون های قشری از فرکانس خاص،میتواند نسبت به فرکانس های اطراف ، حساس شوند این فرضیه منجر شد تا دورمن وهمکارانش به آزمایش فعالیت خودبه خودی الگوهای شنوایی ومناطق شنوایی در مغز افراد مبتلا به وزوز گوش مزمن با استفاده از مگنت آنسفالوگرافی و الکتروآنسفالوگرافی بپردازند . آنها دریافتند که قدرت افزایش در محدوده دلتا (15- 4) وکاهش قدرت در فرکانس آلفا (12 -8) بیشتر در نواحی تمپورال مغزی است .این امکان وجود دارد که تغییر الکتروفیزیولوژیک فعالیت مغزی میتواند وزوز را تغییر میدهد.

ژوهشگران درباره راههای جدید درمان زنگ زدن گوش کار کرده اند. یک پژوهش حامی NIH به تازگی پرسنل مستخدم و بازنشسته نیروهای مسلح آمریکا را ،به منظور آزمودن اثربخشی یک درمان تجربی برای زنگ گوش ، بکار گرفته است. سربازان با صدای بلندی مواجه شدند (از جمله انفجار بمب ) که در اثر آسیب به بافت شنوایی در مغز و گوش ،زنگ ایجاد می کرد .در حقیقت، زنگ گوش یکی از رایج ترین آسیب های نیازمند به پیگیری بین نظامیان بازگشته از عراق و افغانستان است.

نوروفیدبک این تغییرات الکتروفیزیولوژیک را نشان داده است.آموزش بیوفیدبک آرامش بر روی وزوز گوش انجام شده است ومطالعات اخیر،پیشرفت های قابل توجهی در درمان وزوزگوش با روش درمان رفتاری مبتنی بر بیوفیدبک را گزارش کرده اند.

در حال حاضر جدیدترین درمان پیشنهادی برای بهبود وزوزگوش استفاده از نوروفیدبک و یا دستگاه TDCS میباشد. که باعث بهبود و درمان صدای گوش میشود . این روش در امریکا برای در مان کاربرد فراوانی دارد و نتایج درخشانی داشته است.

خوشبختانه در حال حاضر در کشور ما هخم این تکنیک در دسترس است که توسط دستگاه نوروفیدبک پیشرفته 8 کاناله و TDCS در مرکز ما در اصفهان انجام میشود.

همه بیماران مورد ارزیابی گوش وحلق وبینی قرار گرفتند وهمین طوراز پرسشنامه برای ارزیابی تاثیر وزوزگوش در زندگی روزمره استفاده شد وارزیابی شدت وزوزگوش یعنی سطح آزاردهنده تاثیر وزوز گوش در زندگی بیمار استفاده شده و برنامه آموزشی شامل 10-20 جلسه ، 2تا3جلسه در هفته می باشد.

رویکردی که در کوشش های اولیه نویدبخش بود و به نظر می رسید ، آزار زنگ گوش و اثراتش بر زندگی فرد را کاهش دهد، درمان بازآموزی زنگ گوش نامیده می شود.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
با شير مادر فرزندي سالم ،باهوش و با طراوت خواهيد داشت .


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان