facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
انسداد عروق شبکیه چیست
دکتر سیروس بخت آور - متخصص چشم پزشکی

انسداد عروق شبکیه چیست

دکتر سیروس بخت آور [ متخصص چشم پزشکی ]

آدرس وب سایت : www.drbakhtavar.ir
آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 تلفن مطب : 32240818 - 031
انسداد عروق شبکیه چیست

انسداد عروق شبکیه چیست ؟

خون توسط شریان ها و وریدهای کوچک به شبکیه وارد و از آن تخلیه می شود. این عروق ممکن است در اثر تجمع موادی در جدار آنها و یا در اثر افزایش غلظت خون و یا ترکیبی از این دو دچار انسداد شوند. انسداد شرائین شبکیه باعث کاهش سریع دید شده و مانند یک پرده، بخشی یا همه میدان دید را می پوشاند. گاهی این کاهش دید کوتاه مدت بوده و در کمتر از5دقیقه از بین می رود.

انسداد شرائین شبکیه همانند انسداد عروق در قلب و مغز باعث قطع جریان خون می شود. وقتی که خون به شبکیه نرسد و یا میزان آن کاهش یابد تغذیه سلول های شبکیه مختل شده و مرگ سلولی ایجاد می شود.

تخریب سلول های شبکیه ظرف چند ساعت کامل شده و کاهش دید دائمی رخ می دهد. در موارد نادر ممکن است انسداد به سرعت برطرف شده و دید بیمار به وضعیت قبلی برگردد. هیچ درمان شناخته شده ای برای برقراری مجدد دید از دست رفته وجود ندارد.

انسداد وریدهای شبکیه برخلاف انسداد شریان باعث کاهش تدریجی دید می گردد. در این حالت خون و مایع به داخل شبکیه نشت کرده و بسته به میزان نشت باعث کاهش دید خفیف تا شدید می شود. در بعضی موارد ممکن است چشم پزشک به کمک لیزر یا تزریق داروهای خاص به داخل چشم بتواند میزان مایع پس زده شده و تورم ناشی از آن را کاهش داده و تا حدی باعث بهبود دید شود.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
براي جلوگيري از انتقال عفونت به ديگران دستهاي خود را به خصوص پس از عطسه و سرفه با آب و صابون به طور كامل بشوييد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان