facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت اول
دکتر سیروس بخت آور - متخصص چشم پزشکی

سوالات متداول درباره لیزیک قسمت اول

دکتر سیروس بخت آور [ متخصص چشم پزشکی ]

آدرس وب سایت : www.drbakhtavar.ir
آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 تلفن مطب : 32240818 - 031
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت اول

1 . میوپی چیست ؟
میوپی Myopia از ریشه دوکلمه یونانی My و opia گرفته شده است . این کلمات به معنای دیدن اشیاء دور با تنگ کردن شکاف بین پلک هاست ، می گردد و اصطلاح میوپ به معنای فرد نزدیک بین است . فرد نزدیک بین اشیاء نزدیک را واضح تر و بهتر از اشیاء دور می بیند .

2 . آیا نزدیک بینی جزء عیوب چشمی نادر است ؟
خیر ، نزدیک بینی شایع ترین عیب انکساری چشم است که در ژاپن 50% ، در آمریکا حدود 20 % و در کشور ما بر اساس آمار مراجعان مراکز چشم پزشکی حدود 25 ـ 20 % عیوب انکساری را تشکیل می دهد .

3. انواع نزدیک بینی کدامند ؟
شایعترین انواع نزدیک بینی شامل ساده و پیش رونده ( مرضی ) است . خوشبختانه نوع ساده آن شیوع بالاتری دراد . در نوع ساده ، دید فرد نیاز به اصلاح با عینک یا روش های دیگر دارد و تاثیری بر قسمت های دیگر چشک نمی گذارد . اما در نوع پیش رونده همانطور که از نام آن پیداست به علت نازک شدن تدریجی صلبیه ( دیواره سفید ) چشم ، قطر قدامی ـ خلفی آن نیز افزایش یافته و تغییرات متعددی در ساختمان زجاجیه و شبکیه ایجاد می شود . خطر ایجاد سوراخ های شبکیه ( لایه حساس بینایی ) در نوع پیش رونده بالا است .هم چنین احتمال از بین رفتن و زوال مشیمیه ( لایه تغذیه کننده شبکیه ) و بالاخره پاره شدن و جدا شدن شبکیه در این افراد بیشتر است . این قبیل افراد ، اغلب دارای شماره های نزدیک بینی بالایی هستند و در سیر بیماری و به مرور زمان شماره چشم آنها مرتب تغییر می کند .

4 . آیا افراد نزدیک بین در معرض بیماری های چشمی دیگیری نیز قرار دارند ؟
در این افراد ، خطر آب سیاه ( گلوکوم ) و پاره شدن شبکیه ، بیش از افراد سالم است . در این قبیل افراد ، حتی اگر تحت عمل جراحی اصلاح نزدیک بینی هم قرار بگیرند ، خطر وقوع این دو بیماری کاهش نمی یابد . به عبارت ساده تر ، این افراد تنها نیاز به استفاده از عینک یا لنز تماسی دارند ، اما به علت وجود خطر ابتلا به موارد مذکور ، برای همیشه یا ( حداقل سالی یک بار ) باید تحت نظر چشم پزشک قرار گیرند .

5 . در چه زمانی تغییرات نزدیک بینی متوقف خواهد شد ؟
معمولا پیشرفت نزدیک بینی ساده بین 20 تا 25 سالگی متوقف می شود ، اگر چه بر اساس آمارهای مختلف این سن متفاوت گزارش شده اما معمولا بعد از سن 18 سالگی اگر میزان تغییرات شماره چشم طی مدت 12 تا 18 ماه کمتر از 25/0 تا 5/0 دیوپتر ( درجه ) باشد ، نزدیک بینی تقریبا ثابت قلمداد می شود .
ادامه دارد ...

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
پدر و مادر عزيز ، گاهي فقط يك نگاه مهربان براي تأييد و تأكيد بر رفتارهاي درست كودك کافي است


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان