facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
گرفتگی شبانه عضلات
دکتر احمد باقری مقدم - متخصص طب ورزشی

گرفتگی شبانه عضلات

دکتر احمد باقری مقدم [ متخصص طب ورزشی ]

آدرس وب سایت : www.drbagherimoghaddam.ir
آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی جنب بسیج و هتل پارت ساختمان آلا واحد 206 تلفن مطب : 32241466 - 031
گرفتگی شبانه عضلات

با گرفتگی شبانه عضلات ساق ها چگونه برخورد کنیم
اسپاسم پا که اغلب هنگام شب رخ میدهد باعث درد شدید میشود و فرد بر اثر درد از خواب بیدار خواهد شد. ‏نتایج بررسیها در این زمینه نشان میدهد که این اسپاسمها با افزایش گرما بیشتر می شود .اغلب، علت اسپاسم کمآبی و از دست دادن الکترولیتها در بدن است. تجمع سموم از دود سیگار گرفته، تا مصرف مشروبات نیز میتواند روی تعادل الکترولیتهای بدن تأثیر بگذارد و احتمال گرفتگی عضلات را افزایش دهد. گرفتگی عضلات پا میتواند به علت خستگی عضله یا استرس به ویژه به علت ایستادن طولانی مدت یا راه رفتن روی سطوح سفت باشد. گاهی علت گرفتگی مصرف داروهای ادرارآور، استاتین و بتا بلوکرهاست، بنابراین در صورت مصرف این داروها با مشورت پزشک جایگزین مناسب را پیدا کنید.

اما در صورت بدتر شدن درد به طوری که غیرقابل تحمل باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید میتوان به درمانهای خانگی نیز توجه ویژه داشت ورزشهای سنگین و مصرف کم مایعات میتواند به کمبود آب منجر شود. بنابراین میتوانید آب یا نوشیدنیهای حاوی الکترولیت را قبل از خواب مصرف کنید. آب به طور طبیعی گرفتگی عضلات را تسکین میدهد در حالی که نوشیدنیهای حاوی الکترولیتها مانند سدیم، پتاسیم و کلسیم تعادل مایعات بدن را حفظ میکند.

یک قالب صابون طبیعی در تخت خواب قرار دهید
این توصیه مادربزرگان بسیار موثر است و حتی پزشکان آن را تأیید میکنند. یک قالب صابون بین تشک و روتختی نزدیک پا و یا داخل جوراب قرار دهید. متخصصان بر این باورند که فشار نرم صابون روی عضلات میتواند علت اثر مثبت آن باشد.

ورزشهای کششی
لازم نیست یک ورزش کامل قبل از خواب انجام دهید ۳ دقیقه ورزش کششی میتواند مانع گرفتگی عضلات شود.

مصرف پتاسیم و منیزیم
زمانی که بدن دچار کمبود ماده کانی میشود، قلب به سختی میتواند خون را به پاها پمپاژ کند. منیزیم عملکرد عضله و عصب فشارخون و میزان قند را تنظیم میکند در حالی که پتاسیم در حفظ تنظیم آب نیز نقش ایفا میکند. این ماده معدنی به طور موثر میتواند مانع گرفتگی عضلات پا شود. موز منبع سالم پتاسیم است در حالی که منیزیم را میتوان در مغز میوه و عدس یافت. توجه داشته باشید مصرف منیزیم اضافه میتواند ناراحتی های کلیوی را بیشتر کند

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید در هنگام اسهال از نوشابه و آب ميوه آماده نبايد استفاده شود چون اسهال كودك را بدتر مي كند ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان