facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
کیست مینیسک زانو ، علت
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو

کیست مینیسک زانو ، علت

دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

آدرس وب سایت : www.drmoayedfar.com
آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت تلفن مطب : 31315870 - 031
کیست مینیسک زانو ، علت


کیست مینیسک یک بخش بیرونزده از مایع مفصلی است که در حاشیه پیرامونی مینیسک قرار گرفته و اغلب با پارگی افقی مینیسک همراه است. این شرایط همچنین میتواند به خاطر آسیبدیدگی در نتیجه وارد شدن فشار به منیسک ایجاد شود. در این حالت، برای تشخیص دقیق پارگی مینیسک از اسکن ام آر آی (MRI) استفاده میشود تا به این ترتیب بتوان از امکان استفاده از روشهای فیزیوتراپی یا لزوم استفاده از روشهای جراحی برای رفع مشکل بیمار اظهارنظر کرد.کیست مینیسک در نتیجه انواع خاص پارگی غضروف در ناحیه قدامی داخلی، پارگی مینیسک میانی، و نیز پارگی غضروف طرفی ایجاد میشود.

کیست منیسک معمولاً به صورت طبیعی بهبود پیدا نمیکند. به همین خاطر به منظور تشخیص بهتر شرایط جهت انتخاب روش درمان مناسب میتوان از آرتروسکوپی برای تعیین پارگی احتمالی مینیسک بیمار استفاده کرد».اگر متوجه تورم و درد در زانوی خود شدید و احتمال وجود کیست مینیسک وجود دارد، هر چه سریعتر برای دریافت مشاوره و تشخیص صحیح به متخصص مراجعه کرده تا از آسیبهای بعدی پیشگیری شود .


کیست مینیسک

کیست مینیسک یک نوع برآمدگی مایع مفصل در طول حاشیه پیرامونی مینیسک است. همانطور که قبلاً گفته شد، این شرایط معمولاً با پارگی مینیسک و جریان مایع مفصلی و انتقال آن از محل مناسب ارتباط دارد. این شرایط معمولاً در ناحیه طرفی زانو مشاهده میشود.

علائم
در این شرایط بیمار با ایجاد یک برآمدگی محکم در ناحیه داخل زانوی خود مواجه میشود. علاوه بر این در نتیجه این شرایط ممکن است فرد با علائم آسیبدیدگی مینیسک همچون قفل شدن یا خالی شدن زانو نیز مواجه شود.کیست مینیسک میتواند بدون درد بوده یا برای بیمار درد و ناراحتی به همراه داشته باشد. در اکثر موارد درد و ناراحتی در هنگام ایستادن احساس میشود. علائم دیگر شامل انحراف زانو، تورم در سمت داخلی و کنارههای مفصل زانو و ضعف یا لنگیدن است.پزشک احتمالاً برای تشخیص شرایط از اسکن ام آر آی استفاده کرده و به این ترتیب ایجاد پارگی منیسک را تشخیص میدهد.

علت

کیست مینیسک در اثر پارگی مینیسک به وجود میآید. به این نوع پارگی، "پارگی افقی مینیسک" یا "پارگی کمپلکس" میگویند که باعث برش افقی مینیسک میشود. این کیستها اغلب در مینیسک خارجی ایجاد میشوند. کیستها با مایع ژلهای همانند مایع مفصلی پر شدهاند. توجه داشته باشید وقتی از واژه "کیست" استفاده میکنیم، منظورمان وجود کیسهای است که داخلان مایع میباشد، منظورمان یک کیست واقعی نیست.

به عبارت دیگر این کیست رشد غیرطبیعی ندارد و تومور بهحساب نمیآید. دلیل وجود مایع در این کیست این است که در اثر پارگی مسنیسک مایع مفصلی به درونان نشت کرده و باعث تورم کیست میشود.بدن بهطور مداوم مایع مفصلی جدید ترشح میکند و مایعات اضافی را جذب میکند. اما زمانی که مایع به درون کیست نشت میکند، نمیتواند از آن خارج شود و یک کیسه حاوی مایع را تشکیل میدهد که به آن کیست مسنیسک میگویند.دلیل باقی ماندن کیستان است که مانند یک شیر یک طرفه عمل میکند، یعنی مایعات وارد کیست میشوند ولی نمیتوانند از آن خارج شوند.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
برا ي جلوگيري ازابتلا به اسهال از آب سالم و بهداشتي استفاده نماييد .


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان