facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
بيمارى زرد زخم چيست ؟
دکتر اکرم صالحی - طب سنتی

بيمارى زرد زخم چيست ؟

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

آدرس وب سایت : www.drakramsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين تلفن مطب : 32664342 - 031
بيمارى زرد زخم چيست ؟

Impetigo :
زردزخم عبارت است از یک عفونت باکتریایی مسری و شایع پوست که لایه های سطحی پوست را متأثر می سازد. این عفونت معمولاً در پوست صورت ، بازوها و پاها به وجود می آید. زرد زخم می تواند در تمام سنین رخ دهد، اما در شیرخواران و کودکان شایع تر است . زرد زخم نوعی عفونت سطحی پوست است که توسط استرپتوکوک ها ، استا فیلو کوک ها ، یا هر دو ایجاد میشود . ضایعه زرد زخم به صورت ماکول قرمز و کوچک شروع می شود که به سرعت گسترش می یابد و وزیکول های نازکی روی آن به وجود می آید .

این وزیکول ها نیز به سرعت پاره می شوند و دلمه سستی به رنگ زرد عسلی روی زخم پوستی را می پوشاند . این دلمه به سادگی کنده می شوند و سطحی مرطوب و قرمز و صاف زیر آن مشاهده می گردد. این سطح قرمز به سرعت توسط دلمه زرد رنگ پوشیده می شود . در صورتی که زرد زخم در پوست سر ایجاد شود موهای سر به هم می چسبند که به این ترتیب می توان آن را از عفونت های قارچی پوست افتراق دارد.

نواحی باز پوست بدن ، صورت ، دستها ، گردن و اندامها شایعترین محلهای ابتلای زرد زخم هستند . زرد زخم نوعی بیماری مسری است که در اثر دست زدن به ضایعات با استفاده از حوله یا شانه آلوده به اگزودای (ترشحات چرکی) ضایعات می تواند به دیگر افراد خانواده سرایت کند .زرد زخم در همه گروه های سنی مشاهده می شود ولی در کودکانی که بهداشت خوبی ندارند شایع تر است .

زرد زخم در اغلب موارد به دنبال ابتلا به شپش سر ، گزش حشرات ، یا تماس با اگزودا مشاهده می گردد . بیماری زمینه ای، بهداشت نامطلوب و سوء تغذیه عوامل مستعد کننده به زرد زخم هستند .زرد زخم تاولی bullous impetigo نوعی عفونت سطحی پوست است که توسط استافیلوکوک طلایی ایجاد می شود و با تبدیل ویزیکول های اولیه به تاولهای بزرگتر مشخص می گردد.در واقع زرد زخم تاول زدن ودلمه پوست است که توسط یک عفونت باکتریایی ایجاد میشود

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
توجه به كودك نيز نوعي محبت به اوست


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان