facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


سوزش و سوزن سوزن شدن زانو علت و درمان بخش دوم
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو

سوزش و سوزن سوزن شدن زانو علت و درمان ب ...

دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

آدرس وب سایت : www.drmoayedfar.com
آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت تلفن مطب : 31315870 - 031
سوزش و سوزن سوزن شدن زانو علت و درمان بخش دوم

علائم
احساس سوزش در پشت یا جلوی زانو، درد در هنگام زانو زدن، صاف کردن زانو، ایستادن و راه رفتن یکی از شایعترین علائم برای اغلب مواردی است که در بالا گفته شد. تورم، احساس ناراحتی در مفصل زانو، خشکی یا از دست دادن انعطافپذیری مفصل و بی حسی زانو در برخی موارد دیده میشود. برخی از بیماران ممکن است تب خفیفی نیز داشته باشند.

درمان
علت درد زانو در هر یک از بیماران متفاوت است. چگونگی درمان درد زانو، بعد از تشخیص علت اصلی درد زانو، تعیین میشود. انجام تشخیص صحیح و تدوین برنامهی درمانی مناسب، نقش بسیار حیاتی در برطرف شدن درد زانو دارند. انجام تستهای تشخیصی مانند رادیوگرافی با اشعهی ایکس، اسکن ام آر آی و آرتروسکوپی به تشخیص علت زانودرد کمک میکنند. در برخی موارد میتوان با نمونهگیری و آزمایش کردن مایع مفصلی زانو، به علت سوزش زانو پی برد.

کمپرس سرد و دارودرمانی

اگر درد زانو زیاد شدید و غیرقابل تحمل نباشد، قرار دادن کمپرس سرد به مدت 10 الی 20 دقیقه و برای سه یار در روز (یا بیشتر، بالا گرفتن پا و استراحت کردن میتواند درد زانو را تسکین دهد.از گذاشتن کمپرس گرم و یا گرفتن دوش آب گرم خودداری کنید چرا که اینکار موجب بدتر شدن وضعیت زانو میشود. بعد از برطرف شدن تورم زانو، میتوانید از کمپرس گرم استفاده کنید و ورزشهای سبک انجام دهید. برای کاهش درد و التهاب میتوانید از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده کنید.

ماساژ و بانداژ زانو
بسته به علت درد زانو، بستن زانو با بانداژ کشی ممکن است به کاهش درد زانو کمک کند. ماساژ دادن زانو با روغن یا پماد نیز به افزایش جریان خون در زانو کمک میکند و همچنین موجب تسکین درد موقتی میشود. از آنجایی که کشیدن سیگار تاثیر منفی بر گردش خون در بدن دارد و ترمیم بافتها را به تاخیر میاندازد، لازم است که بیمار از کشیدن سیگار خودداری کند.

ورزش
درد زانو که ناشی از بالا رفتن سن، سرما و بسیاری موارد دیگر است، با انجام دادن ورزشهای پا بهبود پیدا میکند انجام دادن ورزشهای زانو به صورت مداوم به شما کمک میکند که زانوهای خود را قوی و فعال نگه دارید.

تزریق

اگر درد شما بسیار شدید و غیرقابل تحمل است، لازم است با یک متخصص ارتوپد مشورت کنید.تزریق کورتیکاستروئید و هیالورونیکاسید (ژل) در زانو به کاهش خشکی مفصل، درد و تورم کمک میکند. تاثیر این تزریقات معمولا تا چند ماه ادامه دارد.

بریس (زانوبند طبی)

بریسها و زانوبندهای طبی بسیار مختلفی وجود دارند که به پشتیبانی بیشتر از مفصل زانو کمک میکنند. پوشیدن کفشهای مناسب نیز به کاهش فشارهای وارد شده به مفصل زانو کمک میکند. انجام فیزیوتراپی و ورزشهای مخصوص زانو موجب تقویت عضلات اطراف مفصل زانو میشود.

جراحی تعویض مفصل زانو
آسیبهای رباط زانو در برخی موارد برای ترمیم به جراحی نیاز دارد. بیمارانی که مفصل زانوی آنها به شدت آسیبدیده است و یا بیماران مسن ممکن است نیاز لازم باشد که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهند تا قسمتی از مفصل زانو و یا تمامی آن با مفصل مصنوعی جایگزین شود.

کم کردن وزن
از آنجایی که زانوها وزن بدن را تحمل میکنند، کم کردن وزن بدن و داشتن وزن متعادل میتواند در پیشگیری از مشکلات زانو بسیار موثر باشد. انجام دادن ورزش به صورت منظم و داشتن رژیم غذایی سالم به حفظ سلامت مفصل زانو کمک میکند. ورزشکاران باید توجه زیادی به زانوی خود داشته باشند و با توجه کردن به توصیههای پزشک و مربی خود، از بروز آسیبهای زانو پیشگیری کنند.
سوزش و سوزن سوزن شدن زانو علت و درمان

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید سلامت قلب ارتباط زيادي با غذاي مصرفي دارد ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان