facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
ویتامین دی ( قسمت دوم )
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

ویتامین دی ( قسمت دوم )

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
ویتامین دی ( قسمت دوم )


کمبود ویتامین دی ممکن است بتواند باعث مشکلات هورمونی، ضعف و درد ماهیچه ها و سایر مشکلات شود. تحقیقات نشان میدهند که لوسیون های تجویز شده ویتامین D برای درمان پسوریازیس مفید میباشند.

چقدر ویتامین D باید دریافت کنید ؟
انستیتوی پزشکی (IOM) میزانی برای مصرف ویتامین D پیشنهاد داده است. دریافت این میزان ویتامین D از طریق رژیم غذایی (به همراه یا بدون مکمل ها) باید برای حفظ سلامتی شما کافی باشد. این میزان:
۶۰۰ IU درروز برای افراد بین ۱ تا ۷۰ سال
۸۰۰ IU در روز برای افراد بالای ۷۰ سال

بعضی از متخصصان معتقدند این مقدار بخصوص برای افرادیکه در خطر آرتروز هستند، بسیار کم است. برای تخمین ویتامین D مورد نیازتان با پزشک مشورت نمایید. بیاد داشته باشید جدیدا (IOM) بیشتر از ۱۰۰۰ تحقیق راجعبه ویتامین D را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که مصرف زیاد ویتامین D لازم نبوده و حتی میتواند مضر باشد.(IOM) اخطار میدهد که مصرف بیشتر از ۴۰۰۰ IU در روز میتواند بصورت بلقوه خطرناک بوده میزان بیشتر از ۱۰۰۰۰ IU در روز با آسیب های کلیه و بافتها همراه است.

منابع طبیعی ویتامین دی
بهترین منبع طبیعی ویتامین D نور خورشید میباشد. فقط روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرارگرفتن در برابر نور آفتاب بدون ضدآفتاب میتواند ویتامین D مورد نیاز شما را تامین نماید. ویتامین D همچنین در کره، تخم مرغ، ماهی ها از جمله سالمون و تن یافت میشود. بعضی از غذاهای غنی شده همچون شیر و سایر غذاها نیز حاوی ویتامین D میباشند.

خطرات، عوارض جانبی و تداخلات دارویی ویتامین D چه هستند ؟
عوارض جانبی :
در مقادیر نرمال بنظر میرسد ویتامین D عوارض جانبی کمی داشته باشد. مصرف روزانه بیشتر از ۴۰۰۰ IU ویتامین D میتواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

تداخلات دارویی :
ویتامین D میتواند با خیلی از داروها از جمله داروهایی که برای فشارخون بالا و مشکلات قلبی تجویز میشوند، تداخل داشته باشد.اگر روزانه دارو مصرف میکنید، قبل از دریافت مکملهای ویتامین D با پزشکتان مشورت نمایید.

خطرات :
مصرف زیاد ویتامین D میتواند باعث از درست دادن اشتها، ادرار پی در پی و کاهش وزن شود. همچنین میزان زیاد ویتامین D میتواند باعث ایجاد مشکلات کلیوی و قلبی شود.
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
اغلب معتادان مبتلا به يك بيماري رواني قابل درمان هستند. آيا به فكر درمان مشكلات روحي فرد معتاد نيز هستيد؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان