facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
ویتامین دی ( قسمت دوم )
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

ویتامین دی ( قسمت دوم )

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
ویتامین دی ( قسمت دوم )


کمبود ویتامین دی ممکن است بتواند باعث مشکلات هورمونی، ضعف و درد ماهیچه ها و سایر مشکلات شود. تحقیقات نشان میدهند که لوسیون های تجویز شده ویتامین D برای درمان پسوریازیس مفید میباشند.

چقدر ویتامین D باید دریافت کنید ؟
انستیتوی پزشکی (IOM) میزانی برای مصرف ویتامین D پیشنهاد داده است. دریافت این میزان ویتامین D از طریق رژیم غذایی (به همراه یا بدون مکمل ها) باید برای حفظ سلامتی شما کافی باشد. این میزان:
۶۰۰ IU درروز برای افراد بین ۱ تا ۷۰ سال
۸۰۰ IU در روز برای افراد بالای ۷۰ سال

بعضی از متخصصان معتقدند این مقدار بخصوص برای افرادیکه در خطر آرتروز هستند، بسیار کم است. برای تخمین ویتامین D مورد نیازتان با پزشک مشورت نمایید. بیاد داشته باشید جدیدا (IOM) بیشتر از ۱۰۰۰ تحقیق راجعبه ویتامین D را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که مصرف زیاد ویتامین D لازم نبوده و حتی میتواند مضر باشد.(IOM) اخطار میدهد که مصرف بیشتر از ۴۰۰۰ IU در روز میتواند بصورت بلقوه خطرناک بوده میزان بیشتر از ۱۰۰۰۰ IU در روز با آسیب های کلیه و بافتها همراه است.

منابع طبیعی ویتامین دی
بهترین منبع طبیعی ویتامین D نور خورشید میباشد. فقط روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرارگرفتن در برابر نور آفتاب بدون ضدآفتاب میتواند ویتامین D مورد نیاز شما را تامین نماید. ویتامین D همچنین در کره، تخم مرغ، ماهی ها از جمله سالمون و تن یافت میشود. بعضی از غذاهای غنی شده همچون شیر و سایر غذاها نیز حاوی ویتامین D میباشند.

خطرات، عوارض جانبی و تداخلات دارویی ویتامین D چه هستند ؟
عوارض جانبی :
در مقادیر نرمال بنظر میرسد ویتامین D عوارض جانبی کمی داشته باشد. مصرف روزانه بیشتر از ۴۰۰۰ IU ویتامین D میتواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

تداخلات دارویی :
ویتامین D میتواند با خیلی از داروها از جمله داروهایی که برای فشارخون بالا و مشکلات قلبی تجویز میشوند، تداخل داشته باشد.اگر روزانه دارو مصرف میکنید، قبل از دریافت مکملهای ویتامین D با پزشکتان مشورت نمایید.

خطرات :
مصرف زیاد ویتامین D میتواند باعث از درست دادن اشتها، ادرار پی در پی و کاهش وزن شود. همچنین میزان زیاد ویتامین D میتواند باعث ایجاد مشکلات کلیوی و قلبی شود.
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
رفتارها آموختني هستند بنابراين از سيگار كشيدن در حضور كودكان بپرهيزيد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان