facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

پرکاری تیرویید
دکتر مهرناز ایمانی - فوق تخصص غدد

پرکاری تیرویید

دکتر مهرناز ایمانی [ فوق تخصص غدد ]

آدرس وب سایت : www.doctorimani.ir
آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار فرخزادی ، روبروی اریکه ایرانیان ، ساختمان زرین ، واحد 1 تلفن مطب : 88697098 - 021
پرکاری تیرویید

پرکاری تیرویید به افزایش کارکرد تیرویید و افزایش هورمونهای T3 & T4 در بدن اطلاق میگردد. بسته به علت ایجاد ان ، نحوه درمان و پیگیری بیماران ، متفاوت است.اگرچه علایم پرکاری تیرویید میتواند بسیار شدید و باعث بیقراری بیماران گردد ولی در برخی بیماران علایم خفیف میباشد. هورمونهای تیرویید جهت تنظیم سوخت و ساز سلولی ضروری است. بنابراین افزایش این هورمونها باعث افزایش میزان سوخت و ساز سلولی و متابولیسم پایه بدن میگردد .

علل پرکاری تیرویید :
۱- بیماری گریوز
۲- ندولهای سمی ( ترشح کننده هورمونهای تیروییدی )
۳- تیروییدیت و یا شرایطی که باعث ازادی مقادیر بالایی از هورمونهای تیرویید به داخل خون میگردد.

بیماری گریوز در دوران جوانی و اوایل میانسالی و در زنان شایعتر است. در واقع اختلال اصلی ، منشا ژنتیکی و ناشی از اختلالات خودایمنی میباشد. بیماری معمولا بدنبال شرایط استرس زا ، شروع میگردد و تظاهرات عمدتا شدید و ناتوان کننده است.بیماری مولتی نودول سمی تیرویید،، اکثرا در میانسالی و سنین بالاتر مشاهده میگردد و تظاهرات خفیف تر میباشد. حتی در برخی موارد فقط بزرگی تیرویید در قدام گردن و علایم ناشی از فشار ان به اعضای مجاور مثل اختلال بلع و یا احساس فشار وتنگی نفس ، شکایت اولیه بیماران است.در تیروییدیت و ازادی انفجاری هورمونهای تیرویی به خون محیطی ، اگرچه ممکن است علایم با شدت زیاد و در مدت کوتاهتری مشکل ساز گردد، ولی در نهایت این دوره گذرا و در اکثر موارد داروهای مهار کننده ساخت هورمونهای تیرویید، توصیه نمیگردد.

علایم پرکاری تیرویید
علت پرکاری تیرویید هر کدام از علل مذکور باشد، تظاهرات ان در بیماران یکسان است و فقط شدت بروز علایم متغیر است. همچنین ممکن است تمامی علایم در یک فرد تظاهر نیابد و هر فرد بسته به خصوصیات فردی تعدادی از علایم را بروز دهد.علایم شایع شامل: طپش قلب، کاهش وزن علی رغم افزایش اشتها، تعریق زیاد، بیقراری و اضطراب، بیخوابی و حتی اختلال ریتم قلبی میباشند. گاهی شرایط بیمار بحرانی است و اقدام اورژانس پزشکی و مراقبتهای ویژه توصیه میگردد.

تظاهرات مشابه با شدت کمتر و اکثرا متناوب، در بیماریهای اضطرابی مشاهده میگردد. اختلال خلقی و اختلال در عادات ماهیانه خانمها و ریزش مو از عوارض دیگر این بیماری است.در اکثر موارد، شرح حال دقیق و معاینات به تشخیص بیماری کمک زیادی میکند و حتی در مواردی توصیه های درمانی ضروری حتی قبل از اماده شدن ازمایشات بر اساس یافته های بالینی، توصیه میگردد.

توجه :
مشاوره با متخصصین غدد و تشخیص اولیه صحیح و بدنبال ان درمان بیماری قویا توصیه میگردد. در صورتی که سابقه خانوادگی بیماریهای تیرویید اعم از پرکاری یا کمکاری و یا بیماریهای گره ایی تیرویید در شما وجود دارد، مراجعه در مراحل اولیه بیماری، کمک شایانی به کنترل ان و در نهایت پاسخ به درمان دارد. هر گونه درد در ناحیه قدام گردن( مطابق محل تیرویید در بخش تصاویر) مهم است بویژه اگر با علایم سرماخوردگی یا تب و کاهش وزن همراه باشد.درمان پرکاری تیرویید بر اساس علت ان ، متفاوت است. لذا از خوددرمانی و یا بکار گیری روشهای سنتی در این موارد، جدا خودداری گردد. توجه به این نکته که علی رغم اختلات متنوع و پرسر و صدا و اضطراب بیماران، اکثرا بیماری پرکاری تیرویید قابل کنترل و بهبودی است و عوارض خطرناک مثل ایجاد سرطان تیرویید و مطرح نمیباشد.

خواننده عزیز لطفا در صورت بروز علایم فوق حتما با پزشک غدد مشورت فرمایید :
علی رغم باور اکثر بیماران، بیماران لاغر اندام که کاهش وزن اخیر نداشته اند(بویژه در جوانان و اقایان) نشانه پرکاری تیرویید نمیباشد. همچنین تعریق نواحی خاصی از بدن مثل کف دست و پا، بویژه در شرایط استرس زا، در اکثر موارد با پرکاری تیرویید همراه نیست.
امیدوارم با ارایه نظرات و سوالات خود ، ما را در ارایه هر چه بهتر مطالب یاری فرمایید.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
اگر زمين را از آلودگي ها حفظ نكنيم ما هم در اين آلودگي غرق خواهيم شد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان