facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
توده های بدخیم تیرویید
دکتر مهرناز ایمانی - فوق تخصص غدد

توده های بدخیم تیرویید

دکتر مهرناز ایمانی [ فوق تخصص غدد ]

آدرس وب سایت : www.doctorimani.ir
آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار فرخزادی ، روبروی اریکه ایرانیان ، ساختمان زرین ، واحد 1 تلفن مطب : 88697098 - 021
توده های بدخیم تیرویید

ضایعات بدخیم تیرویید به انواع گوناگونی تقسیم می گردند. در این قسمت مختصری در مورد شایعترین بدخیمی تیرویید،تشخیص و درمان و پیگیری ان ، میپردازیم.
کانسر پاپیلری تیرویید شایعترین بدخیمی تیرویید میباشد. عمدتا بطور تصادفی و در بررسی گره تیرویید تشخیص داده میشود . جراحیاولین اقدام درمانی پس از تشخیص است. بسته به اندازه گره بدخیم ، وسعت جراحی متفاوت است. تعیین نوع جراحی به عهده پزشک متخصص غدد میباشد. در مواردی که گره بدخیم کوچکتر از یک سانتیمتر باشد و گسترش موضعی نداشته باشد و چند کانونی نباشد،بیمار با ریسک پایین درنظرگرفته میشود و جراحی محدود به برداشتن یک لوب تیرویید(لوبکتومی) میباشد و نیاز به درمان تکمیلی با ید رادیواکتیو نیست. تجویز قرص لوتیروکسین در همه بیماران الزامی نیست و پس از جراحی بر اساس میزان کارکرد تیرویید، توسط متخصصین غدد، تجویز میگردد.

در گره های با سایز بیش از یک سانتیمتر جراحی شامل برداشت کامل تیرویید و در موارد ضروری ، تخلیه غدد لنفاوی گردن توصیه میگردد. درمان با ید رادیو اکتیو بعد از جراحی توصیه میگردد که میزان ید با توجه به وسعت تومر تعیین میگردد. اسکن کل بدن پس از تجویز ید توصیه میگردد.نکته مهم: تعیین مقدار ید تجویزی و پیگیری پس از ان ، از نظر تشخیص و درمان موارد عود تومر یا متاستاز ان ، به عهده پزشکان فوق تخصص غدد است . مراجعه به پزشکان در سایر رشته ها، مثلا جراح ، متخصص پزشکی هسته ایی ، متخصصین گوش و حلق و بینی و متخصصین داخلی برای پیگیری درمان توصیه نمی گردند.

کلیه بیماران کاندید دریافت ید، نیاز به امادگی قبل از ان ، از نظر ایجاد شرایطی که حداکثر جذب و اثر درمانی ید، دارند.نحوه امادگی توسط پزشک معالج شما تعیین میگردد. ادامه درمان با قرص لوتیروکسین الزامیست و فواصل مراجعه و ازمایشات و یا سونوگرافی گردن و اسکن کل بدن ، توسط پزشکان متخصص غدد تعیین میگردد.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید واكسيناسيون تنها راه پيشگيري از آنفلوانزا نيست ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان