facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


درمان کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو بخش دوم
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو

درمان کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو ب ...

دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

آدرس وب سایت : www.drmoayedfar.com
آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت تلفن مطب : 31315870 - 031
درمان کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو بخش دوم

علائم
علائم پارگی رباط زانو عبارتند از درد زانوتورم و احساس خالی کردن زانو. همچنین ممکن است دامنهی حرکتی مفصل زانو در افرادی که دچار پارگی رباطهای زانو شدهاند، محدود شود.

علل
ACL (رباط صلیبی قدامی)

رباط ACL یا همان رباط صلیبی قدامی اصلیترین رباط نگهدارندهی مفصل زانو است که از استخوان ساق پا ( تیبیا) به استخوان ران پا (فمور) کشیده شده است. این رباط از حرکت استخوان ساق به سمت جلو یا چرخیدن آن نسبت به استخوان ران پا جلوگیری میکند و بدین ترتیب نقش مهمی در کنترل حرکت مفصل زانو دارد.

آسیبهای وارد شده به رباط ACL ممکن است بر اثر چرخش زانو، برای مثال در هنگام دویدن و به طور ناگهانی تغییر جهت دادن (مثلا در بازی فوتبال یا بسکتبال است) و یا بر اثر وارد شدن ضربهی مستقیم به زانو (مانند زدن تکل در فوتبال) میباشد. برخی از بیماران اظهار میکنند که در هنگام آسیب دیدن رباط زانوی خود صدایی از زانوی خود شنیدهاند و پس از قادر به حرکت دادن زانوی خود یا راه رفتن نبودهاند. درد زانو ممکن است طی 24 ساعت اولیه پس از آسیبدیدگی افزایش پیدا کند.

PCL (رباط صلیبی خلفی)
رباط PCL ضخیمترین و محکمترین رباط در زانو است که از حرکت استخوان ساق به سمت عقب یا چرخیدن آن نسبت به استخوان ران پا جلوگیری میکند و بدین ترتیب حرکت مفصل زانو را کنترل میکند. پارگی رباط PCL معمولا همراه با سایر آسیبها به رباطهای یا ساختارهای دیگر زانو است. علائم پارگی رباط زانو معمولا زمانی ایجاد میشود که مفصل زانو در حین انجام ورزش یا طی یک تصادف رانندگی، بیش از حد و در خارج از دامنهی حرکتی آن باز میشود.

عوامل خطر
عوامل خطر برای آسیبهای رباطهای زانو مربوط به فعالیتهای ورزشی فرد و احتمالا وجود نقصهای بیومکانیکی در بدن فرد (به طور مثال ضعیف بودن عضلات لگن و زانو) میشود. در برخی موارد ممکن است فرد به دلایلی در برابر بروز پارگی رباط مستعد و آسیب پذیر باشد، اما در اغلب موارد، پارگی رباط بر اثر یک حادثهی ناگهانی و شدید مانند حرکت چرخشی سریع و ناگهانی زانو اتفاق میافتد. برخی از افراد معتقدند که پوشیدن کفش فوتبال (که دارای میخ است) میتواند در بروز آسیب رباط زانو موثر باشد چرا که در حالی که زانو به سمت دیگری در حال چرخش است، کف پا روی زمین ثابت باقی میماند. آسیبهای پارگی تاندون ACL در بین ورزشکاران زن بیشتر شایع است که این موضوع میتواند ناشی از تفاوتهای آناتومی یا هورمونی بدن زنان با مردان باشد.

تشخیص
متخصص طب فیزیکی بعد از گرفتن شرح حال بیمار و سپس معاینهی فیزیکی او میتواند به احتمال بروز پارگی رباط پیببرد. در حین انجام معاینات فیزیکی، پزشک از روشهای مختلفی استفاده میکند تا بررسی کند که آیا زانو در هنگام انجام حرکات مختلف همچنان در راستای صحیح خود قرار دارد یا خیر. میتوان تشخیص انجام داده را با استفاده از تصاویر اشعه ایکس یا اسکن ام.آر.آی تایید نمود.
درمان کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو بخش اول

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
حداقل 30 دقيقه فعاليت بدني در بيشتر روزهاي هفته داشته باشيد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان