facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


درمان کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو بخش سوم
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو

درمان کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو ب ...

دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

آدرس وب سایت : www.drmoayedfar.com
آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت تلفن مطب : 31315870 - 031
درمان کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو بخش سوم

درمان
روش درمان پارگی رباط ACL با توجه به شرایط هر بیمار و نیازهای او متفاوت است. برای مثال ورزشکار جوانی که قصد دارد در ورزشهای پرتحرک شرکت کند به احتمال زیاد به جراحی نیاز دارد تا بتواند به نحوی ایمن به فعالیت ورزشی سابق خود بازگردد. بیمارانی که فعالیت بدنی کمتر و سن بالاتری دارند میتوانند بدون نیاز به انجام جراحی به روند عادی زندگی خود بازگردند.

روش های درمان غیرجراحی
پارگی رباط ACL بدون انجام جراحی درمان نمی شود. اما به کار گیری روشهای درمان پارگی رباط صلیبی زانو به صورت غیرجراحی میتواند در بهبودی وضعیت بیمارانی که سن بالاتری دارند یا سطح فعالیت بسیار کمی دارند، موثر باشد. در صورتی که ثبات کلی زانو از دست نرفته باشد، پزشک شما میتواند روشهای درمانی ساده و غیرتهاجمی را برای شما تجویز کند.

بریس ( زانوبند طبی )


پزشک ممکن است برای محافظت از زانوی شما در برابر بی ثباتی و ناپایداری، استفاده از بریس یا زانوبند طبی مخصوص را تجویز کند. ممکن است برای پشتیبانی بیشتر از مفصل زانو لازم باشد از عصا استفاده کنید تا بر روی پای آسیبدیدهی خود وزن نیاندازید.

فیزیوتراپی

بعد از آن که تورم زانوی شما کاملا از بین رفت، یک برنامهی توانبخشی مناسب برای شما تدوین میشود. انجام برخی ورزشهای مخصوص به بازیابی عملکرد زانو کمک میکند و عضلات ران پا که از زانو حمایت میکنند را پشتیبانی میکند.

درمان با جراحی

در اغلب موارد نمی توان رباط ACL که پاره شده است را مجددا به هم بخیه زد و به همین خاطر برای ترمیم رباط ACL که دچار پارگی شده است لازم است که رباط بازسازی شود. برای این منظور، جراح قسمت پاره شدهی رباط شما را بایک پیوند بافتی جایگزین میکن. این پیوند بافتی در واقع مانند یک داربست برای رباط عمل میکند تا رباط بتواند مجددا به هم پیوند بخورد.

این گرافت بافتی را میتوان از نواحی مختلفی گرفت. این گرافت معمولا از تاندون کشکک زانو گرفته میشود. این تاندون بین کشکک زانو و استخوان ساق پا قرار دارد. تاندونهای همسترینگ در پشت ران نیز یکی دیگر از منابع پرکاربرد برای گرفتن گرافت به منظور پیوند به رباط هستند.در برخی موارد خاص نیز از تاندون چهارسرران استفاده میشود که از کشکک زانو به استخوان ران متصل است. در نهایت نیز در مواردی ممکن است از گرافتهای گرفته شده از بدن اهداکنندهی دیگر استفاده شود.

استفاده از هر یک از این گرافتها دارای مزایا و معایبی است. شما میتوانید در این باره از جراح خود سوال کنید و در مورد انتخاب روش جراحی با او صحبت کنید تا جراح تعیین کند که کدام روش پیوند رباط برای شما مناسبتر است. از آنجایی که رشد و ترمیم مجدد رباط زمان زیادی طول میکشد، ممکن است شخص به مدت زمان 6 ماه یا بیشتر نیاز داشته باشد تا بتواند به فعالیت ورزشی سابق خود بازگردد.

جراحی آرتروسکوپی

جراحی ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو با استفاده از آرتروسکوپ و از طریق برشهای بسیار کوچکی در زانو انجام میشود. جراحی آرتروسکوپی یک روش جراحی بسته و کمتهاجمی است. مزایای انجام جراحی به روش آرتروسکوپی این ایت که بیمار درد کمتری را احساس میکند، زمان کمتری را در بیمارستان سپری میکند و طی مدت زمان بسیار کوتاهتری بهبود پیدا میکند.

بهبودی
افرادی که به پارگی رباط زانو دچار شدهاند در درجه اول باید متد (R.I.C.E) را اجرا کنند. آنها باید به دقت دستورات و توصیه های پزشک یا فیزیوتراپیست خود را دنبال کنند و در صورتی که پزشک یا فیزیوتراپیست وارد کردن وزن بر زانو را ممنوع یا محدود کرده است، طبق دستور او از عصا یا بریس استفاده کنند. این بیماران باید داروهای مسکن و ضدالتهاب تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنند و از انجام دادن فعالیتهایی که موجب دد زانو میشود خودداری کنند.
درمان کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو بخش اول
درمان کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو بخش دوم

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
امام علي (ع): خوراكت را كم كن تا بيماري تو كم گردد. (غررالحكم ،جلد 1 ،صفحه 114)


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان