facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

نکات مهم برای کاهش خطر سرطان
دکتر صدیقه آذری - متخصص زنان و زایمان

نکات مهم برای کاهش خطر سرطان

دکتر صدیقه آذری [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.drs-azari.ir
آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار دادمان ، خیابان فلامک ، نبش چهاراه زرافشان ، کوچه هفتم ، کلینیک آفرنگ تلفن مطب : 88563201 - 021
نکات مهم برای کاهش خطر سرطان

انواع شایع سرطان در زنان :
ریه پستان روده بزرگ و رکتوم(راست روده) پوست تخمدان رحم دهانه رحم(سرویکس) ولو و واژن (ناحیه تناسلی خارجی) همه سرطانها در مراحل اولیه آسانتر درمان می شوند یعنی وقتی هنوز منتشر نشده به نواحی دیگربدن . بسیاری از آنها علایم هشدار دارند.اگر شخصی هر یک از این علایم هشدار را دارد باید به پزشک مراجعه کند.تستهای بیماریابی برای سرطان باید باید قسمتی از برنامه مراقبت روتین باشد چون به یافتن تغییرات در بدن کمک می کند که می تواند از نشانه های زودرس سرطان بوده یا به سرطان منجر شود.

نشانه های اصلی در بدن که ممکن است نشانه ای از سرطان باشد :
1 - تغییر در عادات روده یا مثانه
2 - زخمی که ترمیم و درمان نمی شود
3 - خونریزی یا ترشح نا معمول مسیر تناسلی
4 - احساس وجود توده یا افزایش ضخامت در قسمتی از پستان یا نواحی دیگر بدن
5 - عدم هضم غذا یا اشکال در بلع
6 - تغییر در زگیل یا خال
7 - سرفه آزار دهنده یا خشونت صدا

هیچ یک از این نشانه ها نشانه قطعی سرطان نیست اما هشدار میدهد که اشکالی وجود دارد و باید به پزشک مراجعه کرد . درد بندرت نشانه اولیه و زودرس سرطان است . بررسی زودرس باعث درمان موفق می شود چه سرطان باشد یا بیماری دیگر.بسیاری از سرطانها وابسته به روش زندگی شما هستند که با تغییر در آن می توانید بهبودی در سلامتی خود ایجاد کنید .

سرطان ریه
سرطان ریه اولین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان و مردان است.بیشترین علت آن کشیدن سیگار است که در زنان سیگاری 12 برابر مردان اتفاق می افتد .حتی در افرادی که در معرض دود سیگار هستند خطر آن افزایش دارد .

نشانه هشدار آن اغلب تا زمان گسترش سرطان آشکار نمی شود و شامل :
سرفه طولانی مدت خلط با رگه خونی درد سینه حملات تکراری عفونت ریه یا برونشیت خشونت صدا کاهش وزن کاهش اشتها کوتاهی نفس تب ویز در صدای تنفس . بهترین روش برای محافظت در برابر سرطان ریه سیگار نکشیدن است پس آن را متوقف کنید . با قطع آن خطر کاهش می یابد.

سرطان پستان
سرطان پستان دومین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان است. یک نفر از هر 8 زن در طول زندگی اش مبتلا به سرطان پستان می شود. فاکتورهای خطر آن شامل: افزایش سن سابقه فامیلی سرطان پستان مخصوصا در مادر یا خواهر ژن ارثی BRCA 1 یا BRCA2 - هورمون درمانی در تماس بودن اشعه(برای درمان سرطانهای دیگر) سابقه قبلی سرطان پستان -اولین بارداری در سن بالا - دوران تولید مثلی طولانی - خوردن غذای چرب و الکل

شیردهی ورزش حفظ وزن مناسب ممکن است به کاهش خطر سرطان پستان کمک کند .اگر سرطان پستان زود کشف شود درمان نتایج بهتری خواهد داشت .مطالب بیشتر در مورد معاینه پستان و تستهای بیماریابی آن در قسمت نحوه انجام خودآزمایی پستان توضیح داده شده است.

سرطان روده بزرگ و رکتوم
این سرطان سومین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان است.در بسیاری از موارد طی زمان به کندی رشد می کند.این نوع از سرطان اغلب با یک پولیپ در روده بزرگ یا رکتوم شروع می شود.شما در ریسک بالایی از این نوع سرطان هستید اگر :

1- یکی از نزدیکان بالای 60 سال شما(مادر پدر خواهر یا برادر) یا دو نفر از بستگان نزدیک در هر سنی مبتلا به سرطان روده بزرگ یا انواع خاص پولیپ آن باشند.
2- یک سابقه شخصی از سرطان روده بزرگ یا پولیپ آن داشته باشید.
3- بیماری روده بزرگ مانند کولیت اولسره یا بیماری التهابی روده بزرگ یا بیماری کرون داشته باشید.
4- سابقه فامیلی ازسرطان روده بزرگ پولیپوز فامیلیال یا ارثی داشته باشید.

معمولا در مراحل اولیه سرطان روده بزرگ هیچ نشانه ای وجود ندارد.در مراحل پیشرفته تر نشانه ها و علایم شامل :
تغییر در عادات روده ای خونریزی از رکتوم خون در مدفوع یا مدفوع تیره رنگ مدفوع باریکتر از معمول احساس ناراحتی در شکم(نفخ پیچش یا درد متناوب)- احساس حرکت در روده و بعد از دفع نیز از بین نمی رود کاهش اشتها احساس ضعف و خستگی
داشتن هر یک از این نشانه ها به معنی داشتن سرطان نیست بلکه شاید ناشی از مشکلات کمتر شدید دیگر داشته باشد.

تست بیماریابی می تواند به تشخیص سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه کمک کند :
کولونوسکوپی تست خون مخفی در مدفوع سیگموئیدوسکوپی تست باریوم انما توموگرافی کامپیوتری تست DNA مدفوع . بیشتر خانمها بطور منظم در سن 50 سالگی این تستها راشروع می کنند.

سرطان پوست
شایعترین سرطان در کل دنیا است. در سن بالای 65 میزان آن افزایش می یابد. بسیاری از افراد برای جلوگیری از آن گامهای مختلفی را انجام می دهند.پوست روشن بیشتر احتمال ابتلا به این سرطان را دارد اما در پوست تیره نیز احتمال وجود دارد .تماس زیاد به اشعه ماورای بنفش (نور خورشید و نور برنزه کننده ) خطر را افزایش می دهد. داشتن سابقه فامیلی نیز ریسک آن را افزایش می دهد.

سه نوع سرطان پوست وجود دارد :
1 - سرطان سلول بازال و سلول سنگفرشی برامدگی مثل مروارید و رنگ پریده یا مثل واکس قرمز پوسته دار اغلب با خروج توده بهبود می یابد.
2 - ملانوم بصورت افزایش رشد کوچک شروع شده و بتدریج بزرگتر می شود و رنگش تغییر می کند و تیره تر می شود.آنها توده نامنظم هستند و به آسانی خونریزی می کنند.
ملانوم اولین علت مرگ ناشی از سرطان پوست می باشد.اگر در خانواده شما سابقه ملانوم باشد یا تعداد زیادی خال بزرگ با شکل غیر معمول داشته باشید خطر آن در شما افزایش می یابد.

نشانه های هشدار در انواع سرطان پوست :
تغییر در سایز خال پوسته ریزی و خونریزی خال تغییر در رنگ خال یانقاط دیگر پوست خارش و درد در یک برجستگی یا خال زخمی که بهبود نمی یابد.معاینات دوره ای بهترین روش برای تشخیص زودرس سرطان پوست است . دقت کنید که به همه نفاط بدن نگاه کنید. سرطان پوست می تواند در نقاط دیگر هم که در تماس نور خورشید نیست اتفاق بیافتد.

برای کمک به جلوگیری از سرطان پوست :
1 - بین ساعت 10 صبح تا 4 عصر در نور آفتاب نباشید.
2 - در بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنیدحتی اگر آفتابی نباشد.
3 - برای جلوگیری از نور ماورای بنفش از عینک آفتابی و پوشش مناسب استفاده کنید بطوریکه صورت گردن و گوشها در معرض نور آفتاب نباشد.
4 - از نور برنزه کننده یا نور خورشیدی استفاده نکنید.

انتخاب و استفاده از کرم ضد آفتاب
کرم ضد آفتاب جلوی اشعه مضر خورشید را می گیرد.بهتر است از کرمهای با SPF در حد 15 یا بالاتر استفاده کنید.آن را روی نواحی در تماس با نور خورشید 30 دقیقه قبل از خروج از منزل استفاده کنید و هر دو ساعت یا بعد از شنا و بعد از تعریق شدید یا خشک کردن با حوله مجدد مصرف کنید. از کرم ضد افتاب برای بچه های 6 ماه و جوانتر استفاده نکنید

سرطان تخمدان
خطر سرطان تخمدان کم است اما با سن افزایش می یابد.این بیماری بیشتر از سرطانهای دیگر سیستم تولید مثلی باعث مرگ می شود.فاکتورهایی که خطر سرطان تخمدان را افزایش می دهد شامل:
نازایی غذای پرچرب سابقه شخصی سرطان پستان یا روده بزرگ اندومتریوز افزایش سن (زنان بالای 60 سال خطر بیشتری دارند) ژنهای غیر طبیعی( BRCA 1یا BRCA 2 )
خانمهایی که قرص ضد بارداری مصرف کرده اند حداقل یک فرزند دارند یا شیردهی داشته اند کمترین خطر را دارند.

کشف سرطان تخمدان مشکل است تا اینکه به مراحل پیشرفته برسد.هیچ تست تشخیصی خوبی برای بیماریابی وجود ندارد.ممکن است پزشک طی معاینات سالیانه لگنی متوجه کیست در یک یا هر دو تخمدان شود که باید بررسی لازم انجام شود گرچه احتمال کمی وجود دارد که سرطانی باشد.تدادی از نشانه های هشدار سرطان تخمدان شامل:
احساس ناراحتی در ناحیه لگن سوئ هاضمه گاز یا نفخ که قابل توجیه نیست خونریزی نامنظم رحمی تورم شکم

سرطان رحم
خطر سرطان پوشش رحمی بعد از 55 سال افزایش می یابد و اغلب در زنان بین 60 و 75 سال اتفاق می افتد.اما در زنان جوانتر از 40 سال نادر است. زنانی که قرص ضد بارداری مصرف کرده اند ریسک کمتری دارند.

فاکتورهایی که خطر این نوع از سرطان را افزایش می دهد شامل :
اسفاده تنها از استروژن برای هورمون درمانی بچه دار نشدن یائسگی بعد از 52 سال چاقی و وضعیتهای مربوطه مثل فشار خون بالا دیابت یا وضعیتهای دیگر مثل بیماری تیروئید یا بیماری کیسه صفرا استفاده از تاموکسیفن داشتن هیپرپلازی( افزایش رشد ) در پوشش رحمی داشتن سرطانهای ارثی دیگر مثل انواع خاص سرطان رود بزرگ . زنانی که تخمک گذاری ندارند اغلب عادات ماهیانه نامنظم یا قطع قاعدگی دارند که این مسئله خطر سرطان رحم را افزایش می دهد.

تعدادی از نشانه های هشدار سرطان رحم :
1- خونریزی بعد از یائسگی
2- خونریزی نامنظم یا ترشح خونی بین پریودها
3- داشتن خونریزی طولانی و شدید طی پریود

در صورت داشتن هر یک از نشانه ها نیاز به یکی از این تستها است :
1 - نمونه گیری از پوشش رحمی
2 - سونوگرافی برای بررسی و اندازه گیری ضخامت پوشش رحم .
3 - کورتاژ تشخیصی از رحم
4 - هیستروسکوپی برای مشاهده داخل رحم

سرطان دهانه رحماین نوع سرطان زمانی شایعترین علت مرگ ناشی از سرطان در بین زنان بود. امروزه میزان مرگ آن کمتراست که بطور عمده بخاطر تست پاپ اسمیر است. چون این تست می تواند بطور زودرس مشکلات را پیدا کند قبل از اینکه منجر به سرطان شود.یک خانم در افزایش ریسک سرطان دهانه رحم است وقتی که:
1 - عفونت ویروس HPV داشته باشد.
2 - عفونت ویروس ایدز داشته باشد.
3 - سیستم ایمنی ضعیف داشته باشد.
4 - در زمان بارداری مادرش در معرض داروی DES قرار گرفته باشد.

شاید هیچ هشداری برای مراحل زودرس سرطان دهانه رحم وجود نداشته باشد.نشانه های مراحل پیشرفته آن شامل :
ترشح غیر معمول از واژن خونریزی غیر طبیعی خونریزی بعد از مقاربت
در حال حاضر دو واکسن تایید شده برای محافظت از تعدادی از ویروسهای HPV موجود است.هر دو واکسن در سه دوز داده شده و برای همه دختران و زنان بین 9 تا 26 توصیه می شود.اما این واکسن در برابر همه انواع HPV محافظت ایجاد نمی کند پس خانمهای واکسینه باید تست پاپ اسمیر منظم را انجام دهند.

سرطان ناحیه تناسلی خارجی(ولو و واژن)
سرطان این نواحی نادر هستند و در هر سنی می تواند اتفاق بیافتد اما اغلب در خانمهای بالای 60 سال ایجاد می شود. فاکتور خطر شامل سیگار و عفونتهای خاص ناحیه مثل . HPV است .بعضی از نسانه های هشدار شامل:
یک زخم یا برامدگی که از بین نمی رود خارش خونریزی غیر طبیعی
در ناحیه پوست ولو می تواند سرطان پوست ایجاد شود.یک خالی که از نظر اندازه یا رنگ یا میزان برجستگی تغییر کند یا زخمی که خوب نشود باید توسط پزشک بررسی شود. اغلب یک بیوپسی (نمونه گیری) برای یافتن علت مشکل انجام می شود. و اگر زودرس یافته شود سرطان می تواند بطور موفقی درمان شود.

تغییرات در روش زندگی برای کاهش خطر سرطان :
- سیگار نکشید
- مصرف مواد چرب را کاهش دهید ( مخصوصا چربی اشباع شده و چربی ترانس )
- غذای حاوی فیبر زیاد بخورید
- چکاب سلامتی منظم انجام دهید
- هر روز به مدت 30 دقیقه ورزش کنید
- مدت حضور در آفتاب را محدود کنید و از ضد افتاب و عینک افتابی استفاده کنید
- به تغییرات در بدن خود توجه کنید
- تعداد شریک جنسی خود را محدود کنید
- تستها و ازمایشات توصیه شده را انجام دهید
- الکل مصرف نکنید.
در پایان .......

یک روش زندگی سالم تستهای اسکرین و چکاپهای منظم می تواند به کاهش خطر سرطان کمک کند.بسیاری از انواع سرطان می تواند معالجه شود اگر زود درمان شود. آگاه بودن از انواع سرطان و چگونگی جلوگیری از آنها یا کشف زودرس آنها می تواند از سلامتی شما محافظت کند.

بیماریابی روتین سرطان
یک تست بیماریابی به دنبال نشانه هایی می گردد که در افراد علامتی ایجاد نکرده است.برای انواعی از سرطان کمک به یافتن نشانه های زودرس می کند تا زودتر درمان شود.معاینات فیزیکی همچنین به عنئان یک متد مفید بیماریابی بکار می رود . بر اساس داشتن فاکتورهای خطر ممکن است معاینات یا تستهای اضافه ترو با فواصل کوتاهتری درخواست شود.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مومطالب و مقالات پزشکی مرتبط
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

نکات کاربردی در تغذیه سرطان

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

آناناس و سرطان

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
دکتر جمال الدین حسن زاده - متخصص پوست و مو

سرطان پوست

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drhassanzadeh.net
آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم تلفن مطب : 33246361 - 087
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه

تغذیه و رژیم غذایی برای کاهش خطر سرطان

شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

آدرس وب سایت : www.armitaclinic.ir
آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم تلفن مطب : 22366770 - 021
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

آیا ضد افتاب به تنهایی جلوی سرطان پوست ...

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

شناسایی سرطان ملانوما از طریق بوی سلول ...

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری

سرطان بیضه

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

آدرس وب سایت : www.drsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، ابتدای خیابان محتشم کاشانی ، ساختمان معین ، طبقه سوم تلفن مطب : 36296246 - 031
دکتر اکرم صالحی - طب سنتی

نشانه هاى سرطان

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

آدرس وب سایت : www.drakramsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين تلفن مطب : 32664342 - 031
دکتر اکرم صالحی - طب سنتی

سرطان ناخن

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

آدرس وب سایت : www.drakramsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين تلفن مطب : 32664342 - 031
دکتر اکرم صالحی - طب سنتی

سرطان مثانه

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

آدرس وب سایت : www.drakramsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين تلفن مطب : 32664342 - 031
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی

مشکلات شایع پستان

دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

آدرس وب سایت : www.dr-pejmanmanesh.ir
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205 تلفن مطب : 36206186 - 031
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان

لنف ادم در سرطان پستان

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

آدرس وب سایت : www.drhakimian.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، بن بست بنفشه ، جنب پارکینگ طبقاتی توحید ، مجتمع آسمان ، طبقه چهارم تلفن مطب : 36294896 - 031
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

پرسش و پاسخ در مورد سرطان زایی گوشت قرم ...

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان

بازسازی سینه در مبتلایان به سرطان پستا ...

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

آدرس وب سایت : www.drhakimian.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، بن بست بنفشه ، جنب پارکینگ طبقاتی توحید ، مجتمع آسمان ، طبقه چهارم تلفن مطب : 36294896 - 031
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

ارتباط چاقی و سرطان

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
دکتر عليرضا خردمند - متخصص کلیه و مجاری ادراری

آیا مردان نابارور در خطر بیشتری برای ا ...

دکتر عليرضا خردمند [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

آدرس وب سایت : www.drkheradmand.ir
آدرس مطب : اهواز ، کیانپارس، فلکه دوم، ابتدای خیابان پهلوان شرقی، مجتمع پزشکی جام جم، طبقه ۹ واحد ۴ تلفن مطب : 33332337 - 061
دکتر سمیرامیس هوشیار - متخصص زنان و زایمان

تست سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر چیست ...

دکتر سمیرامیس هوشیار [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.semiramiss-hooshiar.ir
آدرس مطب : 1 تلفن مطب : 32318919 - 071
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

آیا واقعا ویتامین بی 17 ضد سرطان است ...

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
دکتر جهانگیر قربانی - متخصص گوش، حلق و بینی

سرطان های سر و گردن

دکتر جهانگیر قربانی [ متخصص گوش، حلق و بینی ]

آدرس وب سایت : www.sinusclinic.ir
آدرس مطب : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی،روبروی کوچه ۳۴ ،پلاک۲۴۲۲ ساختمان پارسه ،واحد۱ تلفن مطب : 88875799 - 021
دکتر سمیرامیس هوشیار - متخصص زنان و زایمان

راههای جلوگیری از سرطان چیست ؟

دکتر سمیرامیس هوشیار [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.semiramiss-hooshiar.ir
آدرس مطب : 1 تلفن مطب : 32318919 - 071
پیامهای بهداشتی
رعايت نکات بهداشت جنسي و رفتارهاي اجتماعي سالم راهکارهاي اصلي پيشگيري از اچ.آي.وي/ايدز هستند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان