facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
عوارض شایع مکمل های بدنسازی ( قسمت اول )
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

عوارض شایع مکمل های بدنسازی ( قسمت اول )

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
عوارض شایع مکمل های بدنسازی ( قسمت اول )


اگر شما هم در کلاسهای بدنسازی و تناسب اندام ثبت نام کرده اید ، گاهی به فکر استفاده از مکملهایی که سریع باعث ایجاد و افزایش حجم عضله می شوند ، افتادهاید. ولی آیا شیوه کار و تاثیر این مواد را بر بدن میشناسید؟با هم به شایعترین مکملهای مورد استفاده در بدنسازی و عوارض آنها می پردازیم .

استروییدهای آنابولیک
بعضی افراد و ورزشکاران از استروییدهای آنابولیک استفاده میکنند تا توده و قدرت عضلانیشان را بیشتر کنند. این نوع استروییدها در بدن ترشح میشود و نوع اصلی آن تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) است که دو اثر عمده در بدن ایجاد میکند: اول آثار آنابولیک که ساخت عضله را تحریک میکند و دوم آثار آندروژنی که سبب رشد موی صورت و بدن و کلفتی صدا در آقایان میشود.

استروییدهایی که بعضی نوجوانان و ورزشکاران استفاده میکنند، نوع صناعی و ساختگی تستوسترون است. در این داروها سعی شده آثار آنابولیک بیشتر شده و آثار آندروژنی کمتر باشد اما به هر حال با مصرف این داروها هر دو اثر در بدن دیده میشود. البته در تهیه این داروها هدف درمانی وجود داشته است. برای مثال، در مردانی که به دلایلی هورمون کم ترشح میشود، در مبتلایان به ایدز برای اینکه توده عضلانی آنها تقویت شده و در نوع خاصی کم خونی تا خونسازی تحریک شود.

اما چرا این نوع داروها در میان ورزشکاران جوان و نوجوان محبوبیت بیشتری دارد ؟
چون علاوه بر ساخت عضله، سبب کاهش آسیب عضلانی طی جلسات تمرین شده و در نتیجه بهبود فرد بعد از آسیب، سریعتر میشود. متاسفانه مصرف این دارو در ورزشکاران جوان و نوجوان بیشتر از میزان تجویزی در موارد درمانی است و به این دلیل عوارض هم در آنها بیشتر می شود :
در آقایان بزرگی پستانها، طاسی، کوچک شدن بیضهها، کلفتی شدید صدا و ناباروری پدید میآید.

در خانمها هم این عوارض بروز می کند :
کلفتی صدا، بزرگی ناحیه تناسلی، افزایش موهای بدن، طاسی، افزایش اشتها. عوارضی که در مرد و زن (هر دو) دیده میشود: آکنه (جوش صورت) شدید، ناهنجاریها و تومورهای کبدی، افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب، رفتارهای تهاجمی، خشونت و عصبانیت، اختلالات روانشناختی مانند افسردگی و وابستگی دارویی.اگر فرد خودش این داروها را تزریق کند، امکان عفونت و انتقال بیماریهایی مانند هپاتیت و ایدز در صورت مصرف سرنگ مشترک وجود دارد. در نوجوانان، این دارو سبب توقف الگوی طبیعی رشد و تکامل شده و امکان بروز مشکلات سلامت را در آینده به وجود میآورد.

ادامه دارد ...
از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان (حوزه ی تغذیه،پوست و مو در اصفهان) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
پدر و مادر عزيز ، كودك رفتاري را مي‌آموزد كه نتيجه يا پيامد مطلوب برايش داشته باشد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان