facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
اهدای گامت ( اسپرم یا تخمک ) در خارج از ایران
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری

اهدای گامت ( اسپرم یا تخمک ) در خارج از ا ...

دکتر عنایت الله ایزدی [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

آدرس وب سایت : www.izadidr.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32 تلفن مطب : 32363136 - 031
اهدای گامت ( اسپرم یا تخمک ) در خارج از ایران

گامت به معنی سلول جنسی است ، وهر جا کلمه ی گامت بکار برده شد ، منظور اسپرم (مرد) یا تخمک (سلول جنسی زن ) می باشد . در ایران اهدای تخمک ، اهدای اسپرم و اهدای جنین هر سه انجام می شود ، واهدای جنین در ایران برخلاف دیگر کشورها زیاد انجام می شود . اهدای جنین در کشورهای غربی بندرت انجام می شود ( بخاطر اینکه بندرت پیش می آید که زن وشوهر هردو عیب غیر قابل درمان داشته باشند )و در کشورهای عربی سنی مذهب اصلا انجام نمی شود(بدلیل اینکه مفتی های سنی شدیدا با آن مخالفند ).

در کشورهایی که مذهب سنی ، اکثریت را داراست ( مثل مصر و عربستان و...) بخاطر اینکه تلقیح هر نوع گامتی را معادل زنا می دانند ، قوانین سختگیرانه ای برای جلوگیری از تلقیح اسپرم اهدایی و تخمک اهدایی وجنین اهدایی وجود دارد ، و چنانچه پزشکی ، زوج نابارور را جهت درمان به خارج از کشور هم راهنمایی کند باز هم پزشک مورد مواخذه قرار می گیرد و ممکن است پروانه ی طبابتش باطل گردد .

در ایران برای اسپرم اهدائی قانون تصویب نشده و پزشکانی که اینکار را انجام می دهند آنچه را که معقول به نظر میرسد ( ومقداری هم بر گرفته از قوانین کشورهای دیگر به شرط اینکه مخالف اسلام نباشد ) انجام می دهند .مجلس شورای اسلامی برای جنین اهدائی قانون تصویب کرده ولی برای اسپرم یا تخمک اهدائی قانونی تا بحال ( سال 96 )وضع نکرده ، ومراکز ناباروری حدود 20 سال است که منتظرند که مجلس قانون آنرا تصویب کند .

در تمام کشورهای غربی اهدای گامت انجام می شود و قوانین ومقررات خاصی بر آن حاکم است . مثلا برای اینکه از یکنفر اهداکننده ی گامت (تخمک یا اسپرم) تعداد زیادی فرزند به دنیا نیاید ( واحتمال ازدواج بین نوزادان به دنیا آمده خیلی کم باشد ) در هر کشوری قانونا محدودیت تعداد فرزند به دنیا آمده برای هر اهداکننده تصویب شده ، این رقم در کانادا 25و در دانمارک 12 ودر فرانسه 6 و در آلمان 15 ودراسترالیا10 ودرنروژ 8 فرزند زنده متولد شده از هر اهدا کننده ی گامت می باشد .

در تمام کشورها اهداکنندگان بطور دقیق مورد آزمایشات بیماریهای مسری وژنتیکی قرار میگیرند .از نظر خصوصیات ظاهری هم چک می شوند .مثلا در اروپا انجمنی چند ملیتی وجود دارد که فقط برای اهدای گامت فعالیت وتبلیغ می کند و کاملا غیر مالی است یعنی نه اعضا آن پول میگیرند ونه به اهداکنندگان پول پرداخت می کنند . کاراین انجمن معرفی اهداکنندگان سالم وخوش تیپ و زیبا به مراکز ناباروری است .برای انتخاب اهداکننده گان (با وجود عدم پرداخت پول به اهدا کننده ) معیار های نسبتا سخت مراعات می شود .

علاوه بر سالم بودن ، برای تاییدیه زیبایی باید در حضور هییتی از اعضا انجمن قرار گیرند و چنانچه زیبایی او مورد تایید اکثریت قرار گرفت بعنوان کاندید اهدا گامت به مراکز نازایی معرفی می شود .چون این موسسه نمیتواند اهدا کننده کافی معرفی کند برای جلب بیشتراهداکننده در اغلب کشورها پول هم به اهدا کننده پرداخت می شود .در استرالیا و کانادا و فرانسه به اهدا کننده ی گامت هیچ پولی پرداخت نمی شود ( شبیه اهدا ی خون در ایران ) در امریکا و انگلیس وآلمان و نروژ واسراییل و... به اهدا کننده پول پرداخت می شود .

سخت گیرانه ترین اجرای قوانین مربوط به اهدا گامت را اسراییل (از یکطرف ، ومصر و عربستان از طرف دیگر)دارند .

در اسراییل اهداکننده ی اسپرم فقط پسران مجرد سالم که کمتر از 30 سال دارند و قبلا هم ازدواج نداشته اند به شرط قبولی از نظر قیافه و سلامت ، در فقط یکی از 12 مرکز ناباروری کشورشان می توانند اسپرم اهدا کنند و پس از اینکه 8 فرزند زنده از این شخص به دنیا آمد ، این فرد در هیچیک از مراکز ناباروری نمی تواند گامت اهدا کند ؛ وبه هیچ عنوان گیرنده و دهنده ی گامت هیچگونه شناخت و اطلاعاتی از هم پیدا نمی کنند .

در اسراییل فقط به زوجهای رسمی (که ازدواج آنها به ثبت رسیده ) وفاقد اسپرم هستند ، اسپرم اهدائی تلقیح می شود . درحالیکه درخیلی از کشورهای اروپائی (دانمارک اسپانیا- استرالیا ) قانونا علاوه بر ازدواجهای رسمی به ثبت رسیده برای زن ومردهایی که با هم زندگی می کنند ولی ازدواج آنها به ثبت نرسیده ( شبیه صیغه در ایران ) هم اسپرم یا تخمک اهدائی تلقیح می شود وبعلاوه در بیشتر کشورها ی غربی به زنان مجرد ی که متقاضی حاملگی و بچه دار شدن باشند ( با وجود نداشتن همسر )نیز اسپرم تلقیح می شود . دراسراییل به اهداکننده ی گامت پول پرداخت می شود .

منظور از اجرای سخت قوانین ( در مقایسه با اجرای معمولی قوانین ) این است که در کشورهای مصر -عربستان و اسراییل دولت منتظر نمی ماند تا شاکی پیدا شود و رسیدگی کند بلکه بطور مداوم کار مراکز ناباروری را زیر نظر دارد و ماموران خود را در پوشش بیمار نابارور نزد پزشکان مربوطه می فرستد تا اگر تخطی وجود دارد زود کشف و به مجازات برسند .

در سوئیس و هنک گنگ وآلمان قوانین اهدا شبیه اسراییل وضع شده ولی مثل اسراییل دقیق اجرا نمی شود . در فرانسه و کانادا و بلژیک و... قانونی تصویب نشده که چه زوجهایی ( رسمی یا غیر رسمی )می توانند گامت اهدائی بگیرند و مراکز ناباروری به صلاحدید خود سلیقه ای عمل می کنند .در اغلب کشورهای اروپائی وامریکا واسترالیا برای زوجهای متقاضی گرفتن گامت اهدائی به دلائلی دیگر ( مثلا زن یا شوهر زیبا نیستند یا کوتاه قدند و می خواهند فرزندی زیبا یا قد بلند یا ...داشته باشند ) هم گامت اهدا می شود و این در حالی انجام می شود که قانونی در این مورد در کشورشان تصویب نشده است .

آیا گیرنده و دهنده ی گامت از یکدیگر اطلاعات و شناختی دارند ؟
اغلب موارد همدیگر را نمی شناسند و گیرنده ی گامت والد قانونی او محسوب می شود ، گاهی استثنائاتی هم وجود دارد به این صورت که اهدا کننده ی گامت با این شرط گامت اهدا می کند که بعدا بتواند فرزند را هر چند گاهی ببیند وگیرنده هم قبول می کند .در اغلب کشورها قانونی در این مورد تصویب نشده و در تعدادی کشورها مثل اسپانیا و فرانسه وکانادا و اسراییل قانون گفته که آنها نباید همدیگر را بشناسند ؛ و قانون بعضی کشورهای دیگر( آلمان- انگلیس- سوئیس- استرالیا- هلند نروژ ) می گوید که نا شناس بودن الزامی نیست بلکه سلیقه ایست و مراکز ناباروری بر حسب سلیقه وخواست گیرنده (وندرتا دهنده ی گامت ) عمل می کنند.

از استثنائات دیگر که در بیشتر کشورهای اروپائی انجام می شود ،تلقیح اسپرم اهدائی به زنان مجرد(بدون شوهر ) است ؛ در بعضی کشورها قانونی برای این مورد تصویب شده که آنرا نهی کرده ویا بر عکس آنرا مجاز شمرده ، ولی در اغلب ممالک در حالیکه قانونی در این مورد ندارند ، اینکار انجام می شود .درامریکا قانون جامع کشوری وجود ندارد ، بعضی ایالات قوانینی شبیه دیگر کشورها با کمی کم و زیاد تصویب کرده اند وتعدادی از ایالات هیچ قانونی در این موارد تصویب نکرده اند ومراکز ناباروری آنها ، مشابه مراکز اروپائی ومقداری هم سلیقه ای عمل می کنند . مثلا در ایالت کالیفرنیا قانون میگوید که اهداکننده گان گامت علاوه بر سالم بودن بایستی زیبا و قد بلند باشند و حد اقل قد را برای مرد 5 فوت و9 اینچ ( 175 س ) و برای زن اهداکننده 5 فوت و 4 اینچ ( 162 س ) تعیین کرده ، و از هر اهداکننده ی گامت حد اکثر 10 فرزند زنده باید در هر شهر( با جمعیت بالای یک میلیون نفر ) به دنیا آید . ولی اهداکننده می تواند بعدا به سایر شهرها جهت اهدای گامت مراجعه کند ؛ وبا این وصف احتمال اینکه از بعضی اهداکنندگان بیش از 100 فرزتد به دنیا آمده باشد وجود دارد .

در انگلیس سن اهداکننده از 18 تا 45 سال میتواند باشد وحداکثر مولود 10 نوزاد زنده است و با رضایت اهداکننده ، گامت او به مراکز ناباروری خارج از کشور نیز فرستاده می شود .درسوئد علاوه بر قوانین مشابه دیگر کشورها ، قانونی وجود دارد که الزاما به فرزند متولد شده ( در سن 18 سالگی ) از طرف مرکز اطلاع داده می شود که شما فرزند ژنتیکی این والد نیستی ، بلکه حاصل تلقیح گامت اهدائی هستی و در صورت تمایل و تقاضا ، پدر یا مادر ژنتیکی خود را می بیند . ما یک زوج ایرانی (ساکن سوئد) فاقد اسپرم داشتیم که به دلیل وجود این قانون حاضر نشد از اهداکننده ی ایرانی ساکن سوئد ، در مرکز ناباروری سوئد ، اسپرم بگیرد و صاحب فرزند شود ؛ و با مراجعه به ما ، در اصفهان اسپرم اهدائی گرفت وبا همان تلقیح اول حامله شد .

از کشورهایی مثل ژاپن ، چین ، روسیه ، و هند اطلاعی نداریم که چگونه برخورد می کنند .
مقاله مرتبط : اسپرم اهدائی

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینیمطالب و مقالات پزشکی مرتبط
دکتر مریم محمد بیگی - متخصص زنان و زایمان

اختلال تخمک گذاری

دکتر مریم محمد بیگی [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.drmohamadbeigi.ir
آدرس مطب : 1 تلفن مطب : 1 - 1
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی

تخمک اهدایی

دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

آدرس وب سایت : www.dr-pejmanmanesh.ir
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205 تلفن مطب : 36206186 - 031
دکتر نرگس علیان - متخصص زنان و زایمان

تخمک گذاری چیست ؟

دکتر نرگس علیان [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.dralian.ir
آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید چهاراه شریعتی مجتمع ماکان ۳ طبقه اول واحد ۱ تلفن مطب : 36242752 - 031
دکتر نرگس علیان - متخصص زنان و زایمان

انجماد تخمک یکی از راههای تقویت قدرت ب ...

دکتر نرگس علیان [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.dralian.ir
آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید چهاراه شریعتی مجتمع ماکان ۳ طبقه اول واحد ۱ تلفن مطب : 36242752 - 031
دکتر سمیرامیس هوشیار - متخصص زنان و زایمان

نشانه های تخمک گذاری چیست ؟

دکتر سمیرامیس هوشیار [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.semiramiss-hooshiar.ir
تلفن مطب : 32318919 - 071
دکتر سمیرامیس هوشیار - متخصص زنان و زایمان

برای سلامت تخمک چه کارهایی می توان انج ...

دکتر سمیرامیس هوشیار [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.semiramiss-hooshiar.ir
تلفن مطب : 32318919 - 071
دکتر ندا مقتدری اصفهانی - متخصص زنان و زایمان

چرا تخمک را فریز می کنند ؟

دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.dr-moghtaderi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی تلفن مطب : 36288896 - 031
دکتر ندا مقتدری اصفهانی - متخصص زنان و زایمان

اختلال تخمک گذاری و درمان آن

دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.dr-moghtaderi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی تلفن مطب : 36288896 - 031
پیامهای بهداشتی
كودك بايد بداند كه در همه حال دوستش داريم تا آرامش و امنيت لازم براي رشد رواني او فراهم شود


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان