facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


شکستگی پاتولوژیک چیست و چگونه درمان می شود ؟
مرتضی شریفی - فیزیوتراپیست

شکستگی پاتولوژیک چیست و چگونه درمان می ...

مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

آدرس وب سایت : www.shockwavetherapy.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم تلفن مطب : 2213144 - 031
شکستگی پاتولوژیک چیست و چگونه درمان می شود ؟

شکستگی پاتولوژیک یا مرضی نوعی شکستگی است که در اثر وارد شدن نیروی نه چندان زیاد بر روی یک استخوان ضعیف شده رخ میدهد.پوکی استخوان، بیماری های عفونی، تومورهای استخوان و یا هر نوع بیماری دیگری که سبب کاهش تراکم استخوان شود، میتواند زمینه ساز موجب شکستگی مرضی شود.اینکه آیا یک شکستگی پاتولوژیک جوش میخورد یا خیر تا حد زیادی وابسته به نوع بیماری است که موجب ضعیف شدن استخوان شده است.

در بیماری هایی که کل سیستم اسکلتی را ضعیف میکنند معمولا شکستگی ها جوش میخورند ولی این جوش خوردن هسته تر از زمان معمول است. در مورد شکستگی های پاتولوژیک در محل تومورهای خوش خیم و کیست های استخوانی هم همین روال وجود دارد.در شکستگی های مرضی که بر روی یک عفونت استخوانی یا تومور بدخیم استخوان ایجاد میشوند تا زمانیکه که بیماری زمینه ای درمان نشود، جوش خوردن و بهبود شکستگی نیز با تاخیر همراه است.

درمان شکستگی های پاتولوژیک
همانطور که در بالا اشاره کردیم، ترمیم و جوش خوردن استخوانی که دچار این نوع شکستگی میشود نسبت به سایر انواع شکستگی نیازمند زمان بیشتری است.تصمیم گیری برای انتخاب روش درمانی در این شکستگی ها بسته به محل شکستگی، میزان جابجایی، سن و شرایط بیمار متفاوت است.در صورتیکه شکستگی پاتولوژیک در استخوانی که دچار عفونت شده رخ دهد و آن شکستگی نیاز به عمل جراحی داشته باشد نمیتوان از پلاک یا نیل برای فیکس کردن شکستکی استفاده کرد.تثبیت شکستگی با استفاده از اکسترنال فیکساتور در این نوع شکستگی مناسبتر است.در مواردی که به علت بیماری زمینه ای استخوان دچار ضعف شده است و احتمال بروز شکستگی در آن زیاد است پزشک میتواند با پلاک یا نیل استخوان را تقویت کند تا از شکستگی پیشگیری شود.
سندروم پاشنه دردناک
خار پاشنه و پیشرفته ترین روش درمان قطعی آن با امواج شوکی
درد پاشنه و کف پا یا خارپاشنه

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید خواب كافي، دوري از استرس، تغذيه مناسب و ورزش، سيستم ايمني شما را در وضعيت مطلوبي حفظ نموده و آن را براي مبارزه با ميكروبها آماده مي نمايد ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان