facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
نکاتی چند در مورد امگا سه ( قسمت دوم )
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

نکاتی چند در مورد امگا سه ( قسمت دوم )

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
نکاتی چند در مورد امگا سه ( قسمت دوم )


فواید سلامت روان
یک مطالعه 8 هفته ای آزمایشی در سال 2007 نشان داد که مصرف روغن ماهی ممکن است در حل مشکلات رفتاری جوانان مفید واقع شود مخصوصا افرادی که اختلال کمبود تمرکز (ADHD) دارند. این مطالعه نشان داد کودکانی که در روز بین 8 تا 16 گرم DHA و EPA دریافت می کنند بر اساس تشخیص والدین و روانکاوان ، بهبود قابل توجهی در رفتار آنان دیده شده است.

فواید بر روی حافظه
بر اساس تحقیقات به چاپ رسیده در روزنامه PLoS One مصرف اسید های چرب امگا-3 می تواند در بهبود عملکرد حافظه در جوانان مفید واقع شود. این درحالی است که تحقیق دیگری نشان داده که دریافت مقادیر بالای امگا-3 در زنان سالمند باعث بهبود کاهش شناختی نمی شود.

فواید قلب و عروق
اسیدهای چرب امگا-3 موجود در روغن ماهی میتواند در صورت بروز استرس روحی از قلب محافظت کند. یافته های چاپ شده ای در American Journal of Physiology می گوید افرادی که از مکمل روغن ماهی به مدت بیشتر از یک ماه استفاده کرده اند ، عملکرد قلبی عروقی بهتری در آزمایشات استرس روحی از خود نشان داده اند.

در سال 2012 محققین اعلام کردند به نظر می رسد که روغن ماهی علاوه بر خواص ضد التهابی در تثبیت ضایعات atherosclerotic نیز مفید واقع می شود. این در حالی است که یک جمع بندی از 20 مطالعه انجام شده روی تقریبا 70 هزار نفر به این نتیجه رسید که هیچ شواهد قانع کننده ای برای ربط دادن مکمل های روغن ماهی و کاهش خطرات حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ زود هنگام وجود ندارد.

در یک آزمایش مشخص شد افرادی که در قلب خود استنت دارند و روغن ماهی همراه دارو های رقیق کننده خون مصرف می کنند خطر حمله قلبی کمتری نسبت به کسانی که روغن ماهی مصرف نمی کنند، دارا می باشند.AHA توصیه می کند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی حداقل دوبار در هفته ماهی و البته از نوع چرب آن مصرف کنید .

ادامه دارد ...
از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه،پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
از رها كردن دستمال كاغذي هاي مصرف شده در محيط خودداري كنيد .


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان