facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
هورمون گرسنگی و سیری
یاسمن اقتداری - کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

هورمون گرسنگی و سیری

یاسمن اقتداری [ کارشناس تغذیه و رژیم درمانی ]

آدرس وب سایت : www.eghtedaridiet.ir
آدرس مطب : تهران ، خیابان امام خمینی ، بعد از تقاطع جیحون ، کلینیک اوی سینا ، طبقه سوم تلفن مطب : 66843431 - 021
هورمون گرسنگی و سیری

قطعا اگر این مطلب را برای خواندن انتخاب کردید دچار عدم تناسب وزن (اضافه وزن و یا چاقی) هستید.ما میخواهیم افراد را به دو دسته ی آرام خور ها و تند خورها تقسیم کنیم ! دو دسته ای که شاید علت اصلی چاقی و عدم تناسب اندام را بتوان در آن جستجو کرد . ما به صورت کاملا علمی برای شما نتیجه ی آرام خوری و تند خوری را در این مبحث بررسی خواهیم کرد :

در بدن همه ی ما دو هورمون به نام گرلین و پپتید yy موجود است . دو هورمونی که سبب اصلی احساس سیری و گرسنگی در بدن هستند. هورمون پپتید yy درواقع هورمونی ست که با تاثیر بر مغز موجب احساس سیری و کاهش اشتها میشود و حرکات لوله ی گوارش را کاهش میدهد . کسانی که غذای خود را آرام آرام میخورند و دردسته ی آرام خورها هستند این هورمون به آرامی به مغز آنها میرسد و پاسخ سیری را در بدن آنها فعال میکند . این درحالیست که افرادی که در دسته ی تندخورها هستند با تند خوردن جلوی ترشح بهموقع این هورمون را میگیرند و احساس سیری را در خود سرکوب میکنند !

تند خورها همیشه با یک مشکل اساسی روبرو هستند و آنهم این است که دیر احساس سیری میکنند و به همین علت حجم بیشتری از غذا را در مدت بسیار کوتاه میخورند و ورودی کالری در هر وعده به بدن این افراد بالاتر از حد نیاز آنها میباشد .

یک نکته ی جالب توجه دیگر راجع به هورمون گرلین (هورمون گرسنگی ) این است که این هورمون در حین گرسنگی و خالی بودن معده ترشح شده و موجب احساس گرسنگی و اشتهای بالا در فرد میشود . حالا باید اهمیت مصرف صبحانه و میان وعده را به خوبی متوجه شوید ! کسانی که صبحانه نمیخورند تمایل بیشتر به مصرف مواد خوراکی شیرین و پرکالری برای وعده ی نهار دارند . مصرف میان وعده هم به همین منوال از اهمیت بالایی برخوردار است . اگر بین وعده های اصلی میان وعده مصرف شود جلوی ترشح بیش از حد هورمون گرلین ( هورمون گرسنگی ) و به دنبال آن جلوی پرخوری بیش از حد در وعده های اصلی گرفته میشود .

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید خوردن آغوز ( شير پس از زايمان ) توسط نوزاد سبب تحريك توليد شير مي‏شود ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان