facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


کافئین و عملکرد ذهنی ( قسمت اول )
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

کافئین و عملکرد ذهنی ( قسمت اول )

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
کافئین و عملکرد ذهنی ( قسمت اول )


کافئین و دقت و توجه مشاهده ای
تحقیقات متعددی به بررسی تاثیرات مصرف کافئین بر توجه دیداری پرداخته اند. ESFA نیز تعداد قابل توجهی از مطالعات انجام شده را بررسی کرده و چنین نتیجه گیری نمود که کافئین ، هم توجه انتخابی (تمرکز به محرک مناسب) و هم توجه مداوم (حفظ تمرکز برای مدت زمان طولانی) را افزایش می دهد. ثابت شده است که 75 میلی گرم کافئین، یعنی مقداری که در یک فنجان معمولی قهوه یافت می شود، تمرکز را افزایش می دهد. مصرف بیشتر کافئین، نظیر مقداری که در بیش از یک یا دو فنجان قهوه وجود دارد، لزوما به افزایش بیشتر میزان هوشیاری منجر نمی شود.

عقیده بر این است که ارتباط بین سطح بیداری و بازدهی عملکرد ، منحنی U شکل معکوسی را دنبال می کند؛ به عبارت دیگر، کاهش عملکرد ممکن است هم به خاطر عدم هوشیاری و هم هوشیاری بیش از حد روی دهد. بر اساس گزارشی که در سال 2012 منتشر شد، کافئین عملکرد مربوط به هم کارهای ساده و هم کارهای پیچیده را بهبود می بخشد. علاوه بر این، کافئین اثرات مثبتی بر تمرکز داشته و این اثرات رایج تر از تاثیراتی است که پیش از این فرض شده بود.

در سال 2010، در مجموعه ای از آزمایشاتی که توسط همان تیم تحقیقاتی صورت گرفت، تاثیرات کافئین بر تمرکز در میان مصرف کنندگانی مقایسه شد که به مقدار زیاد و کم قهوه مصرف می کنند. در میان مصرف کنندگانی که به مقدار کم قهوه مصرف می کنند، میزان تاثیرات وابسته به مقدار دوز بوده وبهترین نتایج برای دقت دیداری visual attention زمانی به دست آمد که میزان کافئین 200 میلی گرم، معادل حدود دو فنجان قهوه بود. در میان مصرف کنندگانی که به میزان زیادی قهوه مصرف می کنند، مقدار مورد نیاز برای تقویت هوشیاری و توجه دیداری بیشتر بود .

به شیوه ای مشابه، کافئین پردازش زبانی را ارتقا داده و سرعت تشخیص خطاها در گفتار را افزایش می دهد. همانند نتایج به دست آمده در مطالعات پیشین، افرادی که به میزان کم قهوه مصرف می کنند، با 200 میلی گرم کافئینی که دریافت می کردند، بیشترین میزان بهبودی در آنها حاصل می شد. در حالی که افراد با مصرف بالای قهوه، با دریافت 400 میلی گرم به آن سطح از بهبودی می رسیدند. مصرف کافئین بر سرعت تمرکز و واکنش روانی نیز اثر می گذارد. سازوکارهای روانی اصلی این واکنش ها مشخص نیستند.

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
بيائيد به شخصيت همه ، بويژه بيماران رواني احترام بگذاريم.


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان