facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


کافئین و عملکرد ذهنی ( قسمت هفتم )
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

کافئین و عملکرد ذهنی ( قسمت هفتم )

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
کافئین و عملکرد ذهنی ( قسمت هفتم )


مصرف کافئین در میان جوانان
کافئین به بازگشت به سطوح بالای بیداری کمک کرده و مانع عملکرد ضعیف ناشی از کم خوابی می شود. با این حال، این ماده ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوبت خواب بعدی داشته و به خواب آلودگی در طول روز، به خصوص در میان نوجوانان، منجر شود که می تواند باعث نگرانی باشد. بسیاری از نوجوانان تا دیروقت از اشکال متنوع فناوری استفاده کرده و هم زمان از نوشیدنی های کافئین دار استفاده می کنند تا بتوانند هوشیار باقی بمانند.

در تحقیقی که به بررسی مصرف کافئین در میان نوجوانان می پرداخت، مشخص شد که 95% از آنان از نوشیدنی های کافئین دار- نوشیدنی های غیرالکلی/ سودا و همچنین قهوه- مصرف می کنند. بر خلاف افرادی که به میزان زیادی سودا مصرف می کنند، کسانی که قهوه بیشتری می نوشیدند، انرژی بیشتری از کافئین به دست آورده و بیشتر احتمال داشت که صبح ها زود از خواب برخیزند و بیشتر نیز دچار خواب آلودگی در طول روز می شدند که این مسئله باعث می شد تا در طول روز نیز کافئین مصرف نمایند.

کافئین، خستگی پرواز و کار شیفتی
اختلال در خواب ناشی از خستگی پرواز و کار شیفتی می تواند به خواب آلودگی و افزایش خطر آسیب دیدگی منجر شود. بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعه ای نظام مند، کافئین می تواند در بهبود عملکرد کسانی که به طور شیفتی کار می کنند، و یا دچار خستگی پرواز می شوند، موثر باشد.به صورتی مشابه، برای توقف های کوتا مدت (1 تا 2 روز)، تنظیم ساعت بیولوژیک شبانه روزی بهترین راهکار نبوده و به نظر می رسد که خوابهای کوتاه مدت معقول همراه با کافئین و استفاده از داروهای خواب آور کوتاه اثر بهترین شیوه برای حفظ هوشیاری و خوابیدن در این شرایط است.

ادامه دارد ...
از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
براي اوقات بيكاري فرزندان خود برنامه‌ريزي كنيم


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان