facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


کافئین و عملکرد ذهنی ( قسمت هشتم )
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

کافئین و عملکرد ذهنی ( قسمت هشتم )

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
کافئین و عملکرد ذهنی ( قسمت هشتم )


نتیجه گیری
EFSA اثرات سودمند قهوه کافئین دار بر عملکرد ذهنی را تایید کرده و اعلام می کند که عمدتا در شرایطی که کمبود خواب وجود دارد، بین مصرف 75 میلی گرم کافئین- مقداری که در یک فنجان قهوه وجود دارد- و افزایش تمرکز و هوشیاری رابطه ای علت و معلولی برقرار شده است.کافئین ممکن است بر سلامت و عملکرد فرد در طول کار یا رانندگی شبانه نیز اثرات مطلوبی داشته باشد.

تاثیرات مثبت بر خلق و خو و زمان واکنش نیز اثبات شده است.علاوه بر این، فناوری تصویربرداری از مغز نشان می دهد که اثرات فیزیولوژیکی کافئین به وابستگی منجر نمی شود. با وجودی که برخی افراد ممکن است دچار عوارض ترک کافئین شوند، این عوارض کوتاه مدت بوده و با کاهش تدریجی مصرف کافئین قابل پیشگیری هستند.

بین مصرف روزانه کافئین ، اختلال در خواب و خواب آلودگی در طول روز ارتباط وجود دارد ؛ با این وجود ، این تاثیرات به میزان کافئین مصرف شده در طول کل روز بستگی داشته و بر اساس زمینه ژنتیکی افراد نیز متفاوت هستند. افرادی که پس از مصرف قهوه کافئین دار ، دچار اختلال در خواب خود می شوند، احتمالا بهتر است در هنگام عصر از فرآورده های فاقد کافئین استفاده کنند.

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
در صورت تشديد علائم آنفلوانزا يا سرماخوردگي از خود درماني پرهيز نموده و هرچه سريعتر به پزشك مراجعه كنيد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان