facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
درماتیت سبورئیک به چه شکلی است ؟
دکتر هومان حسینی - پوست و مو

درماتیت سبورئیک به چه شکلی است ؟

دکتر هومان حسینی [ پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drhoomanhosseiny.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان آژند ، طبقه دوم ، واحد 206 تلفن مطب : 32240837 - 031
درماتیت سبورئیک به چه شکلی است ؟

نواحی از پوست که به درماتیت سبورئیک دچار هستند، قرمز رنگ بوده و دارای پوسته های چرب هستند. این حالت معمولا در یک یا دو ناحیه از بدن ایجاد میشود اما ممکن است در مواردی نیز به صورت گسترده باشد. نواحی که اغلب به درماتیت سبورئیک دچار میشوند عبارتند از:

روی سر :
شدت درماتیت سبورئیک در سر میتواند خفیف و به صورت شوره های معمولی سر یا به صورت شدید و به شکل قرمزی پوست سر و جدا شدن پوسته های بزرگتر و ترشح مایع از قسمتهای ملتهب سر باشد.معمولا در ماتیت سبورئیک در صورت در نواحی بین ابرو و کناره های بینی و روی گونه ها ایجاد میشود. در مواردی ممکن است پلکها نیز قرمز، متورم و پوسته پوسته شوند.

داخل و اطراف گوش :
در برخی افراد، درماتیت سبورئیک در کانال داخلی گوش، حفره بیرونی گوش یا در پشت گوش ایجاد میشود. در این موارد ممکن است پوست دچار عفونت باکتریایی شده و این عفونت باعث پوسته پوسته شدن و ترشحات پوستی شود. التهاب کانال گوش میتواند باعث انسداد آن شود.

روی قفسه سینه یا بالای کمر و بین دو شانه :
در این حالت، درماتیت سبورئیک به صورت ضایعات پوستی به رنگ سرخ یا صورتی با مرز مشخص است که به صورت پوسته پوسته میباشد.

در محلهای تا شدن و چینخوردگی پوست :
این عارضه گاهی در نواحی مرطوب پوست مانند پوست زیر سینه، خط میانه باسن، زیر بغل و چین خوردگیهای روی پوست شکم ایجاد میشود. در این حالت، پوست این نواحی به صورت براق و صورتی رنگ و ترک خورده در می آیند.در برخی موارد تمایز دادن درماتیت سبورئیک با انواع دیگر درماتیت بسیار مشکل است، خصوصا اگر درماتیت به صورت گسترده در بدن ایجاد شده باشد یا در نواحی خاصی مانند پلک چشم یا آلت تناسلی باشد. گاهی اوقات درماتیت سبورئیک شدید در ناحیه سر میتواند شبیه به پسوریازیس باشد. در موارد ابتلا به پسوریازیس، پوسته های جدا شده از سر ضخیمتر و سفیدتر هستند و معمولا صورت شخص به عارضه پوستی دچار نمیشود.

درمان

با روشهای مختلف میتوان درماتیت سبورئیک را بهبود داد یا کاملا برطرف کرد، اما روش درمان قطعی و دائمی برای این عارضه وجود ندارد و ممکن است با قطع درمان، درماتیت سبورئیک دوباره بازگردد.

روش هایی مثل استفاده از شامپوهای ضد قارچ نظیر کتوکوزنازول یا ژل کرم ضد باکتری نظیر مترونیدازول و یا لوسیون کورتیکواستروئیدی نظیر بتامتازون در درمان و کنترل بیماری موثرند .

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
داروهاي قندخون خود را هر روز در زمان معين استفاده كنيد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان