facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

استریا و روش های درمان
دکتر سهیلا طاهری - متخصص پوست و مو

استریا و روش های درمان

دکتر سهیلا طاهری [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctorsoheila.ir
آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401 تلفن مطب : 32665291 - 031
استریا و روش های درمان

استریا یا خطوط سفید پوستی عمدتا در نیمه اول زندگی ایجاد می شوند. این خطوط در طی دوره رشد نوجوانی و حاملگی به عنوان یک پدیده طبیعی اتفاق می افتد. البته در سیر بیماری هایی مثل کوشینگ و مصرف بیش از حد کورتون موضعی یا سیستمیک هم ممکن است ایجاد شود. این استرچ مارک ها در ابتدا به صورت خطوط قرمز رنگ و کمی برجسته هستند که به مرور زمان صاف و سفید می شوند. شایع ترین محل آن شکم، ران ها و باسن می باشد. علت ایجاد استریا، کشیده شدن ناگهانی بافت پیوندی پوست است که منجر به آسیب بافت های پیوندی و تحلیل رفتن آنها می شود. البته زمینه هورمونی نیز مطرح شده است، چون استریا عمدتا در دوره هایی از زندگی که تغییرات هورمونی اتفاق می افتد ایجاد می شوند.

درمان استریا مشکل است و پاسخ دهی آن به درمان نیز نسبی است. اولین قدم موثر، پیشگیری است که با اجتناب از تغییرات زیاد وزن و استفاده از نرم کننده ها و داروهای خاص میسر می شود. در طی سال ها به زنان باردار توصیه شده است که از چرب کردن و ماساژ پوست جهت جلوگیری از ایجاد استریا در روی شکم خود استفاده کنند. نرم کننده های حاوی شی باتر و ویتامین E، هیالورونیک اسید، الاستین، روغن تخم مرغ، روغن جوانه گندم در این مورد کاربرد دارند. با وجود تمام این فراورده ها، مرطوب نگه داشتن پوست بیشترین تاثیر را دارد. بعلاوه نهایتا فاکتورهای ژنتیکی هم در احتمال ایجاد استریا و شدت آن نقش مهمی دارد.

در مراحل اولیه ایجاد استریا که هنوز قرمز هستند فراورده های موضعی زیادی مثل رتینوئیدها، ویتامین C، آلفاهیدروکسی اسید (اسیدهایی مثل گلیکولیک اسید، لاکتیک اسید، سیتریک اسید، تارتاریک اسید و مالیک اسید) روی آنها موثر هستند. رتینوئیدها از طریق افزایش تکثیر سلول ها و تولید کلاژن در درمان استریا نقش دارند اما مصرف آنها در بارداری ممنوع است. ویتامین C و آلفاهیدروکسی اسیدها (عمدتا گلیکولیک اسید و لاکتیک اسید بکار می روند) نیز باعث افزایش تولید کلاژن می شوند.

درمان با لیزر بیشتر در مراحل اول که ضایعات قرمز هستند مفید است که لیزر PDL کاربرد زیادی دارد. لیزر PDL عمدتا عروق را هدف می گیرد و باعث بهبود رنگ قرمز ضایعات شده و تا حدی از گسترش ضایعات جلوگیری می کند. ضایعات سفید و فرورفته اکثرا با لیزر فرکشنال، IPL و لیزر اگزایمر درمان می شوند که اثر متوسطی در درمان دارند. در مورد استریاهای شکم عمل ابدومینوپلاستی می تواند بسیار مفید باشد و پوست اضافه را با استریاهای آن می توان برداشت. میکرونیدلینگ و آر اف فرکشنال هم از درمان های جدیدتری هستند که با توجه به افزایش تولید کلاژن می توانند در بهبود ظاهر استریاها موثر باشند.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید خوردن آغوز ( شير پس از زايمان ) توسط نوزاد سبب تحريك توليد شير مي‏شود ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان