facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
الوپسی چیست؟ بخش دوم
دکتر هومان حسینی - پوست و مو

الوپسی چیست؟ بخش دوم

دکتر هومان حسینی [ پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drhoomanhosseiny.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان آژند ، طبقه دوم ، واحد 206 تلفن مطب : 32240837 - 031
الوپسی چیست؟ بخش دوم

علائم آلوپسی توتالیس
علائم اولیه آلوپسی توتالیس، ریزش کامل موهای سر است. این نوع از آلوپسی می تواند ابتدا به شکل آلوپسی آره آتا شروع شود و در آن تکه های کوچکی از مو دچار طاسی شود. سپس این تکه ها به مرور زمان کل پوست سر را دربرگیرند.

عموما ریزش مو در آلوپسی به صورت ناگهانی شروع شده و به سرعت رخ می دهد. با وجود آلوپسی توتالیس، ممکن است ناخن ها نیز زبر و شکننده شوند.

علل ابتلا
محققان و پزشکان هنوز نمی توانند دلیلی دقیق برای ایجاد علائم این بیماری تعیین کنند. هر چند تمام آن ها معتقدند که ضعف در سیستم ایمنی عاملی برای ایجاد این بیماری می باشد. سیستم ایمنی مکانیسم دفاعی بدن محسوب می شود و شما را در برابر بیماری های مختلف مقاوم می کند. اما گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های سالم حمله می کنند.

با وجود آلوپسی توتالیس در بدن، سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند. این حمله موجب التهاب شده و در پی التهاب ریزش مو شروع می شود.

عوامل خطر
هنوز مشخص نیست که عوامل خطر ابتلا به این نوع آلوپسی چیست. اما بسیاری از پزشکان معتقدند که آلوپسی توتالیس، در افراد بزرگسال زیر ۴۰ سال رایج است. از طرفی داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به آلوپسی نیز می تواند عامل خطر دیگری محسوب شود.

هنوز پزشکان در مورد ارتباط استرس و آلوپسی نتایج قانع کننده ای را به دست نیاورده اند. اما معتقدند که استرس مزمن می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و مانع از توانایی آن برای انجام عملکرد مناسب شود.

الوپسی چیست؟ بخش اول

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید كودك شما از 6 ماهگي علاوه بر شيرمادر به غذاي تكميلي نياز دارد ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان