facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

تست های ارزیابی آسیب منیسک زانو
مرتضی شریفی - فیزیوتراپیست

تست های ارزیابی آسیب منیسک زانو

مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

آدرس وب سایت : www.shockwavetherapy.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم تلفن مطب : 2213144 - 031
تست های ارزیابی آسیب منیسک زانو

ما تست های ارزیابی آسیب منیسک زانو را برای بیماران ما انجام می دهیم تا صدمات وارد شده به منیسک زانو آنها رابسنجیم و درمان های لازم را برای بیماران عزیز ما تجویز کنیم.

صدمات وارد شده به منیسک زانو در میان ورزشکاران حرفه ای شیوع بالایی دارد و یکی از دلایل شایع جراحی زانو به شمار می آید.

شایعترین شکایات بیماران دچار پارگی منیسک زانو عبارتند از: درد، افیوژن (آب آوردن) زانو، قفل شدن زانو به ویژه در حالت خم شدن و خالی کردن زانو .

اولین گام در تشخیص پارگی های منیسک بررسی شرح حال، معاینه فیزیکی و بکارگیری تست های تشخیصی بالینی می باشد. علاوه بر این، MRI رایج ترین روش در تشخیص ضایعات منیسکال است که دقت تشخیصی بالایی دارد. تست های تشخیصی پارگی منیسک عبارتند از:

تست تندرنس خط مفصلی (Joint Line Tenderness):
مهم ترین تست برای بررسی پارگی و آسیب منیسک زانو بررسی وجود تندرنس موضعی در خط مفصلی می باشد. برای انجام این تست پزشک زانو را از سمت مديال يا لترال در خط مفصلي بين فمور و کنديلهاي تيبيا لمس می کند، وجود درد در لمس يک يافته مثبت تلقي ميشود.

مثبت بودن آزمون مکموري احتمال پارگي منيسک را تا حد زيادي افزايش ميدهد. برای انجام این معاینه بالینی، بیمار به پشت بر روی تخت دراز می کشد. پزشک ابتدا زانوی بیمار را خم کرده، با یک دست زانو را گرفته و با دست دیگر کف پای بیمار را به سمت خارج می چرخاند و سپس به آرامی زانوی بیمار را صاف می کند. اگر در حین صاف شدن زانو صدای کلیک یا درد ناگهانی در زانو ایجاد شده تست یا آزمایش مثبت تلقی می شود.

تست مک موری مثبت همیشه نشانه آسیب منیسک نیست و همه آسیب های منیسک تست مک موری مثبت ندارند.

تست های ارزیابی آسیب منیسک زانو-تست مک موری (McMurray test)
تست تسالی (Thessaly test) :
این تست ابزاري ارزشمند براي معاينه فيزيکي مبتلايان به آسيبهاي حاد زانو محسوب ميشود و ثابت شده که دقت اين آزمون نسبت به آزمون مکموري و يافتن تندرنس در خط مفصلي بيشتر است. برای انجام این تست پزشک دستهاي بيمار را در وضعيت کشيده در حالي که ايستاده و کف پاي خود را روي زمين گذاشته، می گيرد و از وي می خواهد که زانويش را ۲۰ درجه خم کند و ۳ بار چرخش به داخل و خارج را انجام دهد.

تست فشار دادن اپلی (Apley test) یا آزمون ساییدگی زانو:
در این تست بیمار به شکم می خوابد و زانو ۹۰ درجه خم می شود. پزشک با قرار دادن محکم زانو یا دست خود روی بالا خلف ران بیمار، ران را ثابت می کند، سپس پا را گرفته و حین چرخاندن تیبیا به داخل و خارج یک نیروی فشارنده به سمت پایین وارد می کند. درد در هنگام فشار دادن برای پاره شدن مینیسک زانو مثبت تلفی می شود.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آموزش روابط جنسي سالم براي جوانان بايد در خانواده‌ها شروع شود


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان