facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

پارکینسون
مرتضی شریفی - فیزیوتراپیست

پارکینسون

مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

آدرس وب سایت : www.shockwavetherapy.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم تلفن مطب : 2213144 - 031
پارکینسون

بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که باعث از دست دادن تدریجی کنترل عضلات میشود. علائم و نشانههای بیماری پارکینسون در ابتدا خفیف هستند و گاهی اوقات ممکن است نادیده گرفته شوند.

شانههای متمایز بیماری پارکینسون عبارتند از: لرزش، سفتی و خشکی اندامها، حرکات کُند بدن و تعادل ضعیف. پارکینسون در اصل “فلج لرزان” نامیده میشود، اما تمام افراد مبتلا به بیماری پارکینسون لرزش ندارند.

پیشرفت پارکینسون
در حالی که بیماری پارکینسون میتواند تجربه ترسناکی باشد، امید به زندگی در این بیماری همانند امید به زندگی برای فرد بدون این بیماری است. برای برخی افراد، علائم به آرامی طی ۲۰ سال به تدریج ادامه مییابند. درمان به موقع میتواند موجب شود فرد بیمار چندین سال را تقریباً عاری از علائم سپری کند. حدود ۵٪ تا ۱۰٪ از موارد قبل از سن ۵۰ سالگی رخ میدهند.
علائم اولیه پارکینسون
علائم اولیه پارکینسون ممکن است ناچیز باشند و میتوانند با علائم بیماریهای دیگر اشتباه گرفته شوند. این علائم عبارتند از:
لرزش ملایم انگشت، دست، پا، یا سفتی لب
دشواری در راه رفتن
دشواری در بلند شدن از صندلی
دست خط ناخوانا و ریز
وضعیت قوزدار
ثابت و بی احساس شدن چهره

نشانه: برادیکنسیا (کُندی حرکت)
همانطور که سن افراد بالا میرود، حرکات آنها نیز به طور طبیعی آرامتر میشود. اما اگر آنها “برادیکنسیا” داشته باشند که نشانهای از بیماری پارکینسون است، کند شدن حرکات ممکن است زندگی روزمره را مختل کند. هنگامی که آنها میخواهند حرکت کنند، بدن ممکن است فوراً واکنش نشان ندهد، و یا به طور ناگهانی ممکن است متوقف یا “خشک” شود. لنگان راه رفتن و چهره خشک و بی روح گاهی اوقات در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون میتواند ناشی از برادیکنسیا باشد.
علائمی فراتر از علائم حرکتی
علائم دیگری نیز وجود دارند، اما تمام افراد مبتلا به بیماری پارکینسون همه این علائم را نخواهند داشت. این علائم عبارتند از:
بی قراری در خواب و یا خستگی در طول روز
صدای یکنواخت و یا لکنت زبان
دشواری در بلع
مشکلات حافظه، گیجی، یا زوال عقل
پوست چرب و شوره سر
یبوست

پارکینسون یا لرزش؟
اگر لرزش دارید اما هیچ علائم دیگری از پارکینسون مانند سفتی یا کُندی حرکت ندارید، ممکن است لرزش خوش خیم ذاتی داشته باشید. این لرزش در خانواده به ارث میرسد و بسیار شایعتر از پارکینسون است. این حالت معمولاً هر دو دست را به یک اندازه تحت تأثیر قرار میدهد. بر خلاف پارکینسون، لرزش زمانی که دست در حرکت است، بدتر میشود. لرزش ذاتی به داروی رایج مورد استفاده برای پارکینسون یعنی لوودوپا واکنش نشان نمیدهد، اما ممکن است با داروهای دیگر درمان شود.

چه عواملی باعث بیماری پارکینسون میشوند؟
منطقه کوچکی در ساقه مغز تحت عنوان ماده جسم سیاه حرکات را کنترل میکند. در بیماری پارکینسون، سلولها در جسم سیاه ساخت دوپامین، یعنی ماده شیمیایی در مغز که به ارتباط سلولهای عصبی کمک میکند، را متوقف میکنند. همانطور که این سلولهایی که دوپامین تولید میکنند، از بین میروند، مغز پیامهای لازم در مورد چگونگی و زمان حرکت را دریافت نمیکند.
مراحل پارکینسون
پارکینسون پیش رونده است، و بدین معناست که تغییرات داخل مغز در طول زمان ادامه دارند. پزشکان مراحل این بیماری را با یک ارزیابی دقیق از علائم شما اندازه گیری میکنند. مقیاس Hoehn و Yahr ابزار رایجی است که به شدت علائم توجه دارد. مقیاس اندازه گیری بیماری پارکینسون واحد، وضوح ذهنی و عملکرد، رفتار و خلق و خوی، فعالیتهای روزمره زندگی، و حرکت را ارزیابی میکند. اندازه گیری مراحل میتواند به تعیین بهترین درمان کمک کند.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
كودكان بيش از گفتار از رفتار ما تأثير مي‌پذيرند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان