facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

فیزیوتراپی چیست ؟
مرتضی شریفی - فیزیوتراپیست

فیزیوتراپی چیست ؟

مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

آدرس وب سایت : www.shockwavetherapy.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم تلفن مطب : 2213144 - 031
فیزیوتراپی چیست ؟

فیزیوتراپی

فيزيوتراپي يکي از شاخه های علوم پزشکی است که با هدف پیشگیری ، توانبخشی و درمان بسیاری از بیماری ها و در کل بهبود سطح سلامتی جامعه انجام می گیرد.

توانبخشی عبارتست از مجموعه اقداماتي که برای بهبود توان جسمی و حرکتی افراد دچار معلولیت و ناتوانی انجام می گیرد.

توانبخشی با روش هایی همچون فیزیوتراپی نقش مهمی در کاهش ناتوانی و افزایش توانمندی افرادی که به هر دلیل دچار مشکلات حرکتی شده اند دارد.

مهم ترین و شاخص ترین توانمندی یک فیزیوتراپیست توانایی درمان با دست و استفاده از تکنیک های درمان دستی برای کمک به افراد نیازمند است.

بیماری ها و اختلالات سیسم اسکلتی_عضلانی و بیماری های مغز و اعصاب و آسیب های ورزشی از مهم ترین حوزه ها فعالیت فیزیوتراپیست ها هستند.

تقویت عضلات، بهبود و افزایش مهارت های حرکتی و کاهش و از بین بردن محدودیت های حرکتی از مهم ترین اهداف فیزیوتراپی هستند.

فیزیوتراپیست از عوامل فيزيکي مانند تجهیزات مکانیکی و الکتریکی ، گرما و سرما و تمرینات ورزشی در کنار درمان های دستی برای کمک به بیماران استفاده می کند.

فیزیوتراپیست با آموزش ورزش های درمانی خاص، ماساژ و ورزش در آب به بهبود وضعیت حرکتی بیماران کمک می کند.

مهارت فیزیوتراپیست در انجام تکنیک ها درمان دستی برای تنظيم ستون فقرات و ساير مفاصل بدن و درمان ناهنجار ها بسیار مهم است.

بهبود کیفیت زندگی افراد با به حداقل رساندن عوارض بيماری ها و عوامل ایجاد کننده مشکلات حرکتی از مهم ترین اقداماتی است که یک فیزیوتراپیست انجام می دهد.

این درمانگر با ماساژ مناسب استخوان ها و بافت های نرم به تسکین درد کمک کرده و احتمال آسیب دیدگی مجدد را به حداقل می رساند.

فیزیوتراپی محدود به بهبود سیستم حرکتی بدن نیست و نقش موثری در بهبود مشکلات سیستم تنفسی، عصبی و قلبی و عروقی دارد.

توانبخشی و بهبود کیفیت زندگی سالمندان نیز یکی از حوزه مهم فعالیت فیزیوتراپیست هاست و با توجه به گسترش روزافزون جمعیت سالمندان نیاز به این حوزه مهم توانبخشی و درمانگران این رشته روز به روز افزایش می یابد.

فیزیوتراپی ورزشی نیز یکی از حوزه های مهم در این رشته است که نقش مهمی در بازتوانی ورزشکاران و بازگشت سریع تر ورزشکاران به دوران آمادگی قبل از آسیب دیدگی و همچنین پیشگیری از آسیب های ورزشی کمک می کند.

علاقه مندان برای ورود به این حرفه با تحصیل در دانشگاه های دولتی علوم توانبخشی کشور می توانند در این زمینه مشغول به کار شوند.

فیزیوتراپیست پس از اتمام دوره کارشناسی می تواند در مراکز بیمارستانی، کلینیک های دولتی و خصوصی و مراکز توانبخشی مشغول به کار شود.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
در زمان ابتلا به سرماخوردگي و آنفلوانزا از دست دادن و روبوسي با ديگران خودداري كنيد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان