facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

خطرات کمبود منیزیم برای سلامتی (قسمت اول)
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

خطرات کمبود منیزیم برای سلامتی (قسمت ا ...

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
خطرات کمبود منیزیم برای سلامتی (قسمت اول)

کمبود «منیزیم» چه خطراتی را برای سلامت به همراه دارد؟
شاید اهمیت «منیزیم» که وجود آن برای بسیاری از ارگان های بدن نیز لازم است، کمتر مورد توجه قرار گیرد. اهمیت این ماده به اندازه ای است که بسیاری از سلول ها بدون آن قادر به عملکردهای خود نیستند.
سلول ها به «آدنوزین تریفسفات» یا ATP برای فراهم آوردن انرژی لازم برای بدن محتاج هستند. چرا که سلول ها برای تامین انرژی مورد نیاز خود به آن وابستگی هایی دارند. در این میان خصوصا «منیزیم» در تنظیم جریان خون، قند خون، ضربان قلب و اعصاب نقش آفرینی می کند.
در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از افراد بالای ۷۰ سال، به اندازه نیاز روزانه خود «منیزیم» دریافت نمی کنند. توصیه می شود زنان و مردان هر کدام به ترتیب، روزانه ۳۲۰ و ۴۲۰ میلی گرم، «منیزیم» مصرف کنند. در این میان کمبود این ماده معدنی در افراد مسن، با مخاطرات بیشتری همراه است. این افراد نه تنها نسبت به جوانان نیاز کمتری به این ماده معدنی ندارند بلکه به دلیل جذب کمتر مواد و خروج بیشتر آنها توسط کلیه ها، لازم است توجه بیشتری به مصرف مواد معدنی چون «منیزیم» داشته باشند.
برخی از اختلالات گوارشی، مانند «بیماری کرون» و «بیماری سلیاک» می توانند بر جذب «منیزیم» تاثیر بگذارند. همچنین مبتلایان به دیابت نوع دوم و کسانی که مواد ادرار آور بیشتری مصرف می کنند، مقادیر قابل توجهی از آن را از دست می دهند.

چرا «منیزیم» از اهمیت فراوانی برخوردار است
هر ۱۰۰ میلی گرم «منیزیم» می تواند تا ۲۲ درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و تا ۱۹ درصد احتمال سکته را کاهش دهد.
در پژوهش هایی که در فواصل زمانی ۴ تا ۳۰ سال پیش انجام گرفتند نشان می دهند،افرادی که اندکی بیشتر از مقدار یاد شده منزیم دریافت می کنند نیز کمتر در معرض خطر مرگ حاصل از بیماری های مذکور قرار دارند.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
حتي يكبار تماس جنسي بي محابا هم ممكن است منجر به سرايت اچ.آي.وي/ ايدز شود


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان