facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


نورودرماتیت ( اگزماى عصبى )
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

نورودرماتیت ( اگزماى عصبى )

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
نورودرماتیت ( اگزماى عصبى )

نورودرماتیت نوعی بیماری پوستی است واز علایم اولیه آن خارش بخشهایی از پوست است .خاراندن این نواحی باعث میشود تا خارش بیشتر شود .فرانید خارش و خاراندن این نواحی منجر به ضخامت پوست شده و به پوست حالتی چرم مانند میبخشد .ممکن است مناطقی بروی گردن ،مچ دست ،باسن و قوزک پای شما به این وضعیت دچار شوند .
نورودرماتیت با نام لیکن سیمپلکس مزمن و يا به اصطلاع عاميانه تر اگزماى عصبى هم شناخته میشود، ولی بیماری خطرناک و مسری نیست .این احتمال وجود دارد که شدت خارش خیلی زیادباشد و یا بیماری مزمن شود که در این صورت اختلالاتی در خواب ،عملکرد جنسی و کیفیت زندگی فرد بوجود خواهد آمد .
شکست چرخه ی خارش و خاراندن ناحیه مبتلا به این بیماری کاری دشوار است و موفقیت حاصل از درمان با توجه به توانایی فرد در مقاومت در برابر خاراندن این نواحی تعیین میشود .داروه و کرمهای تجویزی میتوانند به بهبود خارش فرد کمک نمایند .همچنین بهتر است از عوامل تشدید کننده ی این بیماری دوری جویید و یا آنها را از زندگی خود حذف نمایيد.

نشانه های نورودرماتیت عبارتند از :

-بروز خارش در نواحی از پوست
-پوست حالتی چرم مانند و یا پوسته پوسته پیدا میکند
-بخش هایی از پوست ضخیم و برامده میشوند و به رنگ قرمز یا رنگی تیره تر از پوست در میآیند .
این وضعیت نواحی از بدن را دچار میکند که بیمار میتواند آنها را بخاراند مانند سر ،گردن ،مچ دست ،بالای بازو ،قوزک پا ،فرج ،کیسه بیضه یا مقعد .ممکن است خارش ناشی از این بیماری شدید و موقتی باشد و یا به همان شدت به صورت دائمی وجود داشته باشد .احتمالا فرد از روی عادت و یا در طی خواب ناحیه مورد نظر را می خاراند .
زمان مناسب مراجعه به پزشک :

-شما به صورت مکرر محلی مشخص از پوست خود را می خارانید
-خارش این نواحی از بدنتان باعث میشود تا نتوانید بخوابید و یا بر فعالیتهای روزمره ی خود تمرکز نمایید
-پوست شما دردناک شده است و به نظر میرسد عفونی شده است.
دلیل اصلی این بیماری مشخص نیست .گاهی اوقات این بیماری به دلیل تماس شی آزاردهنده ای با پوست و یا اصطکاک شیی با پوست مانند لباسهای تنگ و یا نیش حشرات بوجود میآید .خارش این نواحی با خاراندن بیشتر وخیم میشود .
در بعضی موارد هم نورودرماتیت به سایر بیماریهای پوستی ارتباط داده میشود مانند خشکی پوست ،اگزما و یا پسوریازیس .استرس و اضطراب هم میتوانند از عوامل محرک این بیماری باشند .
عوامل تشدید :

تعدادی از عوامل احتمال ابتلا به نورودرماتیت را افزایش میدهند مانند :
-سن و جنیست شما :خانمها بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به این بیماری هستند و این بیماری بیشتر افراد بین 30 تا 50 سال را دچار میکند
-سایر بیماریهای پوستی :افرادی که سابقه خانوادگی و یا شخصی ابتلا به درماتیت ،اگزما و پسوریازیس و بیماریهای مشابه را دارند ،بیشتر در معرض ابتلا به نورودرماتیت قرار دارند .
-اختلالات اضطرابی :استرس و اضطراب میتواند باعث بروز خارشی شود که به نورودرماتیت مرتبط است
پیامدهای مورد نظر :

خاراندن زیاد یک ناحیه باعث بروز زخم ،عفونت های باکتریایی و یا زخم های دائمی و تغییر رنگ پوست میشود .خاراندن میتواند اختلالاتی در خواب شما هم بوجود آورد .
روش های درمانی به منظور کنترل خارش و پیشگیری از خاراندن نواحی مبتلا به بیماری و تعیین دلایل اصلی بیماری صورت میگیرد :
-کرمهای ضد التهاب متراکم :در صورتی که کرمهای غیر تجویزی کورتیکو استروئید اثر بخشی لازم را نداشته باشند ،ممکن است پزشکتان داروی قوی تری را تجویز کند .اگر ناحیه فرج به این بیماری دچار شده باشد ،میتوان از پماد های مهار کننده های کالسینئورین (تاکرولیموس ) استفاده نمود .
-تزریق کورتیکواستروئید ها :ممکن است پزشکتان کورتیکواستروئید ها را مستقیما در ناحیه مبتلا به بیماری تزریق کند
-داروهای ضد خارش :انتی هیستامین های تجویزی به بهبود خارش بسیاری از افراد مبتلا به نورودرماتیت کمک میکنند .ممکن است تعدادی از این داروها باعث بروز خواب الودگی شوند و به بهبود خارش در طی خواب کمک نمایند
-داروهای ضد اضطراب :از انجایی که اضطراب و استرس میتوانند عامل بروز نورودرماتیت باشند ،داروهای ضد اضطراب در پیشگیری از خارش موثرند
-پرتودرمانی :گاهی اوقات قرار گیری ناحیه مبتلا به این بیماری در برابر انواع ویژه از پرتوها میتواند در بهبود بیماری موثر باشد
-روان درمانی :صحبت با یک مشاور به شما کمک میکند تا میزان تاثیر عواطف و رفتار های خود بر بهبود و یا وخامت خارش های ناشی از این بیماری را متوجه شوید
روش های نوین درمانی :

در این زمینه باید مطالعات بیشتری صورت گیرد ولی تعدادی از مطالعات نشان میدهند که روش های درمانی ذیل میتوانند اثر بخش باشند :
-تزریق بوتاکس یا سم بوتولینیوم :این تکنیک به کاهش خارش و رفع تکه های ضخیم پوستی کمک میکند
-محلولهای اسپرین :میتوان محلولی از ترکیبات اسپرین و دیکلرومتان را بروی ناحیه مورد نظر مالید .این روش برای تعدادی از افراد مبتلا به نورودرماتیت موثر بوده است .

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
با كاهش مصرف چربيها ، نمك و گوشت قرمز و افزايش مصرف ميوه ها ، سبزيها و گوشت سفيدخود را در مقابل سكته هاي قلبي و مغزي بيمه كنيد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان