facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


روند شکل گیری سلولیت
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه

روند شکل گیری سلولیت

شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

آدرس وب سایت : www.armitaclinic.ir
آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم تلفن مطب : 22366770 - 021
روند شکل گیری سلولیت

سلولیت به دلیل تجمع بیش از حد چربیها در بافت هیپودرم رخ می دهد و عواملی را که فرد را ( به ویژه زنان را ) مستعد ابتلا ل میخواهیم بدانیم در درون بافتی که تجمع بیش از حد چربیها موجب فشار به عروق اطراف می شود چه اتفاقاتی رخ میدهد که آن بافت دچار سلولیت می شود :

قبل از شروع مبحث نحوه شکل گیری سلولیت بد نیست بدانید که در بدن دو نوع عروق وجود دارد عروق خونی که خون در آن ها در جریان است و عروق لنفی که مایع لنفی در آن ها در جریان است.

مایع لنف همان مایع بین سلولهاست که بین رگ های لنفی و فضای بین سلولی در گردش است.

روند کل شکل گیری سلولیت به ترتیب زیر است :

با انباشته شدن چربی ها و بزرگ شدن حفرات در بافت هیپودرم فشار بر روی عروق لنفی و مویرگ های اطراف افزایش یافته و منجر به اختلال جریان لنف و خون در موضع می گردد تا جاییکه در بعضی نقاط جریان خون و لنف به طور کامل قطع شود.

به دنبال آن مواد زاید حاصل از سوخت و ساز بدن از موضع تخلیه نشده و با جمع شدن در ناحیه انباشتگی چربیها ضمن تغییر شیمیایی محیط در دیواره های عروق لنفی و مویرگ های خونی رسوب می کنند.

پس از آن به دلیل توقف جریان خون منافذ دیواره عروق گشاد شده و موجب تراوش آب پلاسما و پروتیین ها به فضای بین سلول ها می شود و آن نیز به تورم موضع و غلیظ شدن فرایند مایع لنفی می انجامد.

عوامل فوق موجب می شوند سوخت و ساز بافتی و تبادل مواد حیاتی در ناحیه درگیر به شدت کاهش یابد و تغذیه بافت های فیبری یا همان بافت همبند دیواره حفرات هیپودرم به درستی انجام نشود و موجب چروکیدگی یا جمع شدگی آنها شود.

باد کردن حفرات ( به دلیل انباشتگی چربیها و رسوب مواد زاید ) و چروکیدگی بافت همبند دیواره آنها ( به دلیل عدم تغذیه مناسب) ظاهر پوست را به شکل پوست پرتغال در می آورد.اگر این حالت ادامه یابد سفتی تورم و حالت پوست پرتغالی تشدید می شود بطوریکه کشیدن نیشگون گرفتن و صاف کردن چین های پوست دردآور و غیر قابل تحمل می شود.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
امام صادق (ع): براي هر چيز زينتي است و زينت سفره، سبزيجات است. (بحار الانوار ،جلد 66 ،صفحه 199)


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان