facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


ویتامین دی، یک نوع ویتامین نیست (قسمت سوم)
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

ویتامین دی، یک نوع ویتامین نیست (قسمت ...

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
ویتامین دی، یک نوع ویتامین نیست (قسمت سوم)

4- نوزاد سالم
سختی دیواره شریانی در کودکان با فشار خون نرمال که روزانه 2000 واحد ویتامین دریافت کرده بودند نسبت به کودکانی که 400 واحد دریافت کرده بودند بعد از 16 هفته به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد.
سطح پایین ویتامین دی همچنین با احتمال بالای خطر ابتلا و شدت بیماری های دوران کودکی و بیماری های حساسیتی از جمله آسم، درماتیت و اگزما در ارتباط است. ویتامین دی ممکن است تاثیرات ضد التهابی گلوکوکورتیکوییدها(کورتون ها ) را افزایش دهد که ساخت آن به عنوان یک درمان حمایتی برای افراد مبتلا به آسم مقاوم به استروئید بالقوه مفید است.

5- بارداری سالم
به نظر می رسد زنان بارداری که کمبود ویتامین دی دارند به شدت در معرض ابتلا به پریکلامپسیا ونیز نیاز به عمل سزارین خواهند داشت . فقر ویتامین دی با ابتلا به دیابت بارداری و عفونت باکتریایی واژن در زنان باردار ارتباط مستقیم دارد. لازم به ذکر است که مقادیر بالای ویتامین دی نیز با خطر افزایش حساسیت غذایی کودک در 2 سال اولیه زندگی در ارتباط می باشد.

6- جلوگیری از سرطان
ویتامین دی برای کنترل رشد و ارتباط بین سلولی بسیار مهم می باشد. تحقیقات نشان داده اند کلسی تریول (هورمون فعال ویتامین دی) می تواند با ایجاد کاهش رشد و تکامل عروق خونی جدید در بافت سرطانی، افزایش مرگ سلول های سرطانی و کاهش تکثیر سلولی و متاستاز از پیشرفت سرطان جلوگیری کند. ویتامین دی روی بیش از 200 ژن انسان تاثیر می گذارد که کمبود آن باعث ضعیف شدن این ژن ها خواهد شد. کمبود ویتامین دی همچنین با افزایش خطر بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون بالا، مولتیپل اسکلروزیس، اوتیسم، آلزایمر، آرتریت روماتوئید، افزایش شدت آسم و آنفولانزای خوکی در ارتباط می باشد با این وجود مطالعات دقیقی برای اثبات اینها نیاز است. بسیاری از فواید ویتامین دی به دلیل تاثیر مثبت آن روی سیستم ایمنی بدن می باشد.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
اگر به فرزندان خود محبت كنيم ، آنها هم خود و هم ديگران را دوست خواهند داشت و در نتيجه اعتماد به نفس بيشتري در زندگي پيدا مي‌كنند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان