facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
ویتامین دی، یک نوع ویتامین نیست (قسمت چهارم)
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

ویتامین دی، یک نوع ویتامین نیست (قسمت ...

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
ویتامین دی، یک نوع ویتامین نیست (قسمت چهارم)

توصیه هایی برای مصرف ویتامین دی
مقدار ویتامین دی مورد نیاز برای بدن به سن بستگی دارد.ویتامین دی مصرفی را به دو طریق می توان اندازه گیری کرد: میکروگرم (mcg) و واحد بین المللی (IU). یک میکروگرم ویتامین دی با 40 واحد بین المللی برابری می کند.
مقدار پیشنهادی مصرف ویتامین دی در طول زندگی که در سال 2010 توسط موسسه پزشکی آمریکا به روز رسانی شده است، به شرح زیر می باشد:
نوزادان 0 تا 12 ماه 400 واحد (10 mcg)
کودکان 1 تا 18 سال 600 واحد (15 mcg)
بزرگسالان تا 70 سال - 600 واحد (15 mcg)
بزرگسالات بالای 70 سال - 800 واحد (20 mcg)
زنان باردار و شیرده - 600 واحد (15 mcg)

کمبود ویتامین دی
بدن می تواند ویتامین دی را در خود تولید بکند، با این حال دلایلی هستند که کمبود ویتامین دی را بوجود می آورند. برای مثال پوست تیره و استفاده از ضد آفتاب قدرت جذب اشعه ماوراء بنفش B (UVB) را در بدن پایین می آورد. ضدآفتاب با (SPF) 30 توانایی ترکیب ویتامین دی را تا 95 درصد در بدن کاهش می دهد. برای شروع پروسه تولید ویتامین دی در بدن لازم است که پوست به صورت مستقیم و بدون هیچ پوشش و لباسی در مقابل نور خورشید قرار گیرد.
کسانی که در عرض جغرافیایی شمالی کره زمین یا در محل هایی با آلودگی بالا هستند همچنین کسانی که شب ها کار می کنند و روز را در خانه می گذرانند یا کسانی که خانه نشین هستند باید در صورت امکان ویتامین دی را از منابع غذایی خود و یا مکمل تامین کنند. نوزادانی که فقط از شیر مادر تغذیه می کنند نیاز به مکمل های ویتامین دی دارند مخصوصا اگر دارای پوست تیره هستند یا در مقابل نور خورشید قرار نمی گیرند. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند تمامی نوزادان شیرخوار روزانه 400 واحد ویتامین دی به صورت خوراکی مانند قطره هایی که مخصوص کودکان ساخته شده، دریافت کنند.در حالی که ویتامین دی را می توان از مکمل ها دریافت کرد اما توصیه می شود هرگونه ویتامین یا مواد معدنی را از منابع طبیعی آن دریافت کرد.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
نبايد به دليل رفتارهاي نامناسب ، پدر و مادر از ابراز محبت به كودك خودداري كنند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان