facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

فواید و مضرات تخم مرغ (قسمت سوم)
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

فواید و مضرات تخم مرغ (قسمت سوم)

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
فواید و مضرات تخم مرغ (قسمت سوم)


۴- تخم مرغ ها فقط سفید و قهوه ای هستند
مرغ ها تخم های مختلفی دارند، اما ما معمولاً دو نوع سفید و قهوه ای رنگ آن ها را می بینیم. رنگ پوسته ی تخم مرغ به نژاد مرغ بستگی دارد: مرغ های لگورن تخم سفید و مرغ های رود آیلند تخم قهوه ای رنگ می گذارند. بعضی از نژادهای مرغ (مثل آراکانا، آمرکانا و غیره) تخم های آبی یا سبز رنگ می گذارند.
رنگ تخم مرغ ها به رنگدانه ی بدن مرغ ها بستگی دارد: پروتوپورفیرین پوسته ی تخم مرغ را قهوه ای و بیلیوردین آن را آبی و سبز می کند. رژیم غذایی مرغ ها هم تأثیر گذار است: اگر مرغ ها به قدر کافی اسیدهای آمینه دریافت نکنند، پوست تخم شان کمرنگ می شود. البته این مسأله تأثیری روی کیفیت تخم ها ندارد.

۵- تخم مرغ های قهوه ای بهتر از تخم مرغ های سفید هستند
ما اغلب می شنویم که محصولات قهوه ای رنگ بهتر از محصولات سفید رنگ هستند (مثل نان یا شکر قهوه ای). اما این مسأله در مورد تخم مرغ صدق نمی کند. تحقیقات نشان داده تخم مرغ های قهوه ای تقریباً مانند تخم مرغ های سفید رنگ هستند.
اما عوامل دیگری هم در بیشتر شدن فواید تخم مرغ تأثیر دارد. برای مثال، مرغ هایی که مدت زیادی را در آفتاب می گذرانند، تخم آن ها سه تا چهار برابر بیشتر ویتامین D دارد. مرغ هایی هم که رژیم غذایی آن ها سرشار از امگا ۳ است، تخم آن ها امگا ۳ بیشتری دارد.

۶- مرغ های غیر قفسی تخم های بهتری دارند
تخم مرغ های غیر قفسی (مرغ هایی که در فضاهای بسته و کنترل شده مثل مرغداری یا درون قفس رشد نمی کنند، بلکه در زمین ها و مراتع رها هستند و خود از مواد موجود در طبیعت تغذیه می کنند) گرچه ویتامین A، E، D و امگا ۳ بیشتری دارند، اما به انواع بیماری ها مبتلا هستند و بیشتر از مرغ های قفسی صدمه می بینند. برای مثال، در کشور بریتانیا، نرخ مرگ و میر مرغ های غیر قفسی تا قبل از رسیدن به مرحله ی تخم گذاری، بیشتر از مرغ های قفسی است.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید اعتياد به مواد مخدر يكي از عوامل اصلي شيوع بيماريهايي مثل ايدز و هپاتيت است ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان