facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
لیزر ای لایت
دکتر هومان حسینی - پوست و مو

لیزر ای لایت

دکتر هومان حسینی [ پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drhoomanhosseiny.ir
آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید میانی بالای بانک پاسارگاد مجتمع نگار یک طبقه پنج واحد۱۹ تلفن مطب : 36258134 - 031
لیزر ای لایت

ایلایت مخفف سینرژی الکتریکی ـ نوری است که از سه تکنولوژی IPL، RF و خنک کردن لایه اپیدرم بهره میگیرد. E- Light برایرفع دائمی موهای زائداز مزایای IPL ورادیوفرکانسی(آر اف) برخوردار است و میتواند انواع پوست و رنگ مو (تیره، خاکستری یا سفید و بور) را به صورت موثر و بدون به دنبال داشتن عوارض جانبی درمان کند. تاثیر رادیوفرکانسی مستقل از ملانین است و بنابراین نحوه عملکرد آن به نوع پوست ارتباطی ندارد. بااین توصیف رادیوفرکوئنسی نتایج موفقیتآمیزی را برای از بین بردن دائمی موهای قرمز و خاکستری رنگ به دست میدهد، نتیجهای که دستیابی به آن با استفاده از IPL به تنهایی ممکن نبود.

رفع موهای زائد یکی از محبوبترین درمانهای زیبایی است و هر روز متقاضیان بسیاری برای داشتن پوستی صاف و درخشان و رهایی یافتن از کلنجار مداوم با تیغ و موم به کلینیکهای زیبایی مراجعه میکنند. ایلایت یکی از پرطرفدارترین روشهای رفع دائمی موهای زائد است. درمان با دستگاه Elight تقریباً برای همه مناسب است و هر فردی با هر رنگ و نوع مو و پوستی (موی سفید، بور و قرمز) میتواند با این دستگاه منحصر به فرد به نتیجه مطلوب برسد.

دستگاه ایلایت چگونه موهای زائد را از بین میبرد ؟
تکنولوژی IPL و RF در دستگاه E-light ادغام شده است. ابتدا انرژی IPL (نور شدید پالسی) برای گرم کردن ناحیه درمان به کار برده میشود که مسیری حرارتی را برای عبور انرژی رادیوفرکوئنسی ایجاد میکند. سپس انرژی RF مستقیماً به فولیکول مو یا ضایعههای رنگدانهای و عروق مورد نظر تحویل داده میشود.

ملانین رنگدانهی مو و پوست نور را در یک طول موج معین جذب میکند و گرم میشود. گرمای نور به دلیل اختلاف رنگ بین مو و پوست مستقیماً به ریشه مو منتقل میشود و از رشد مجدد آن جلوگیری میکند. به این ترتیب چون فولیکول مو از بین میرود، مو دیگر نمیتواند رشد کند. IPL هنوز نمیتواند تمام موهای زائد را در یک جلسه از بین ببرد. در هر جلسه حدود ۳۰ ـ ۲۰ درصد موها در فاز رشد قرار دارد. چون فقط ریشه موهای در حال رشد برای دستگاه IPL “مرئی” است، متناسب با ناحیه مورد نظر و پرمویی آن باید چند جلسه درمان در فواصل ۱۲ ـ ۲ هفتهای انجام شود تا موهای زائد برای همیشه از بین برود.

IPL و لیزر بهترین روش برای نابودی موهای تیره است، حال آن که E-Light برای موهای سفید یا بسیار روشن گزینه مناسبتری است.

تفاوت دستگاه ایلایت با دیگر دستگاههای لیزر
مزیت تلفیق آی پی ال و رادیوفرکانسی دستیابی به عمق نفوذ بیشتر و عدم تاثیر بر ملانین پوست است، بنابراین انواع پوست را میتوان با ایلایت درمان کرد، مزیتی که در IPL وجود ندارد.

دستگاه ایلایت تنها دستگاهی پیشرفتهای است که میتواند همزمان پوست را جوان و نرم کند و کرکهای نرمی (موهای زائد بور و سفید ظریف) را از بین ببرد که لیزرهای دیگر تاثیری بر آنها نداشتند.

چه افرادی نمیتوانند از دستگاه ایلایت برای رفع موهای زائد استفاده کنند ؟
افرادی که به نور حساسیت دارند.
لیزر درمانی به بانوان باردار، بیماران مبتلا به دیابت، ناراحتیهای قلبی، فشار خون بالا، صرع و سرطان پوست توصیه نمیشود.
افرادی که دفیبریلاتور و پیس میکر در بدنشان وجود دارد.
متقاضیانی که در ناحیه مورد نظر دچار آسیب دیدگی هستند.
افرادی که به تازگی کنار دریا بودهاند، پوستشان پس از تماس طولانی با آفتاب بسیار ضعیف شده است و مناسب درمان با دستگاه ایلایت نیست.
ناحیههای قابل درمان با دستگاه ایلایت
چون دستگاه ایلایت صدها تار مو را همزمان هدف قرار میدهد، درمان ناحیههای کوچک یا بزرگی مانند صورت، گردن، پا، شانه و پشت بدن سریعتر انجام میشود. مهمتر از همه این که رفع موهای زائد با انرژی رادیوفرکانسی روشی سریع، ایمن، ملایم و موثر برای از بین بردن موهای زائد انواع پوست، از جمله پوستهای تیره به شمار میآید. ایلایت موهای زائد را بدون به دنبال داشتن عوارض جانبی شایع دیگر دستگاههای لیزر از بین میبرد.

آمادگی قبل از درمان
سعی کنید در معرض نور خورشید قرار نگیرید. استفاده از وکس، موچین، بند یا الکترولیز از ۶ ـ ۴ هفته قبل از درمان ممنوع است. موهایی را که بین دو جلسه درمان درمیآید، میتوانید با تیغ بتراشید یا کوتاه کنید، به خاطر داشته باشید که باید صبر کنید تا موها کاملاً دربیاید، بنابراین سعی کنید آنها را تا سطح پوست کوتاه کنید. موها را از دو تا سه روز قبل از درمان نتراشید، تا پزشک پرپشتی موهای باقیمانده و میزان پوشش ناحیه را مشخص کند.

از بین بردن موهای زائد با دستگاه ایلایتابتدا پزشک ناحیه درمان را تمیز و ضدعفونی میکند و اگر ناحیه بسیار حساس باشد، ژل بیحسی بر روی آن زده میشود. تمام افراد حاضر در اتاق درمان باید عینک محافظ مخصوص به چشم بزنند تا لیزر به چشمشان آسیب نزند.
پس از آن که ژل بیحسی اثر کرد، پزشکپرتو نور با انرژی بالا را روی ناحیه مورد نظر متمرکز میکند. هرچه ناحیه درمان بزرگتر باشد، لیزردرمانی طولانیتر خواهد بود. لیزر بخشهای کوچک فقط چند دقیقه طول میکشد و برای درمان ناحیههای بزرگتر به زمانی حدود یک ساعت یا بیشتر نیاز است.

نتایج
موهای زائد پس از هر جلسه درمان کمتر، روشنتر و ظریفتر میشود و آهستهتر رشد میکند. موهای ناحیه درمان ظرف ۴ ـ ۳ هفته آتی میریزد و پوست تا زمان تکمیل دوره درمان مدت کوتاهی بدون مو خواهد ماند.

در هر جلسه درمان فقط تعدادی از فولیکولها در مرحله رشد قرار دارد، بنابراین درمان باید چند بار تکرار شود تا تمام فولیکولها تحت تاثیر قرار گیرد. اکثر بیماران پس از ۸ ـ ۴ جلسه به نتیجه مطلوب میرسند، البته نتایج برای تمام بیماران یکسان نیست و به عاملهای ژنتیکی و پزشکی بستگی دارد. از بین بردن موهای روشنتر بیشتر از موهای تیرهتر طول میکشد.

آیا لیزر موهای زائد با دستگاه ایلایت با درد همراه است؟
حس تمام بیماران در طول درمان یکسان نیست و به میزان ملانین موجود در مو بستگی دارد. افراد با موهای تیرهتر و پوست تیرهتر بیشتر از افراد با پوست و موی روشنتر دچار درد میشوند. برخی بیماران درد را بسیار جزئی و قابل چشمپوشی میدانند و برخی شدت ناراحتی را مانند خوردن کش به پوست توصیف میکنند که البته لحظهای بیشتر طول نمیکشد.

عوارض جانبی
لیزر موهای زائد با دستگاه ایلایت به ندرت عوارض جانبی به دنبال دارد، بااین حال احتمال دارد برخی بیماران با قرمزی و ورم مختصر ناحیه درمان مواجه شوند. البته این عوارض معمولاً ظرف چند ساعت برطرف میشود. تاول زدن یا کبودی نیز از عوارض بسیار نادر درمان است که عموماً پس از گذشت مدت کوتاهی از بین میرود.

همچنین پوست گاهی پس از درمان تغییر رنگ میدهد و پس از یک یا دو هفته به رنگ عادی برمیگردد. مهمترین مراقبت پس از درمان این است که از نور خورشید دوری کنید و درمانهای گرمایی، سونا و برنزه کردن را برای مدتی فراموش کنید و استفاده از کرم ضدآفتاب بر روی ناحیه لیزر شده را همیشه با یاد داشته باشید. موهای زائد پس از ۲۰ ـ ۱۴ روز میریزد، دست کشیدن بر روی پوست به ریزش سریع موها کمک میکند.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
نوجوان اگر در پدر و مادر خود الگوي مناسبي نبيند به سوي كساني سوق مي‌يابد که معمولا زمينه آسيبهاي اجتماعي را در او مي‌پرورانند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان